AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Jedálny lístok polročného dieťaťa

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Jedálny lístok polročného dieťaťa

Otázka

Pretože z rôznych miest dostávam rozdielne odpovede, chcela by som sa odborníka spýtať na jedálny lístok šesťmesačného bábätka, ktoré je na umelej výžive od tretieho mesiaca života. Koľkokrát denne a koľko mliečka má dostávať? Ovocie na desiatu mám zaraďovať dopoludnia i popoludní? Aké druhy?

Zeleninu na obed a aké druhy? Koľkokrát týždenne variť mäso? Môžem podávať sušené mäso, alebo je vhodnejší mäsovo-zeleninový príkrm vo fľaštičke? Ako často zaraďovať vaječný žĺtok? Odkedy môže jogurt, tvaroh, kaše, piškóty, cestoviny (lepok)? Čaj i vodu odmieta. Dostáva 3 porcie mliečka po 230 ml, plus dopoludnia 1/2 jabĺčka alebo banánu a na poludnie 180 ml zeleninového príkrmu. Pokryje to odporúčané množstvo tekutín?

Odpoveď

Mgr. Marcela Floriánková: Odporúčania ohľadne vhodnej doby zaraďovania rôznych nemliečnych príkrmov prešli v posledných rokoch radom zmien. Ešte nedávno prevládal názor, že neskoršie zaradenie potravín s vyšším rizikom alergie toto riziko znižuje.

Pri alergii ani celiakii sa však tento efekt nepreukázal, naopak, teraz sa odborníci prikláňajú k názoru, že je potrebné imunitu dieťaťa vystaviť rizikovým potravinám ešte pred ukončením 6. mesiaca. Polročné dieťatko by už malo dostávať rôzne druhy chudého mäsa a rýb, zeleniny, ovocia, obilnín aj s obsahom lepku, mliečne výrobky, kvalitné rastlinné oleje.

Pre dostatok bielkovín a železa podávajte denne buď 1/2 lyžice vareného chudého mäsa alebo rýb alebo rovnaké množstvo vareného vajca. Samotný zeleninový príkrm nestačí. Ovocie môžete dávať dopoludnia i popoludní, najlepšie spolu s kyslým mliečnym výrobkom alebo bielym pečivom. Sladké piškóty nepodávajte príliš často.

Druhy ovocia a zeleniny pestro striedajte, zaradiť už môžete všetko. Sušené mäso nie je pre takéto malé dieťa vhodné. Do jedného roka nie je tiež vhodné podávať tvaroh, orechy a semená alebo neupravené mlieko. Vodu a iné tekutiny ako mlieko je vhodné začať zaraďovať asi od 10. mesiaca.

Jedálny lístok by mal vyzerať v tomto veku asi takto: ráno – dojčenie alebo náhradné mlieko, dopoludnia – ovocie alebo zelenina, prípadne s obilninami, poludnie – varené chudé mäso (i rybie) alebo vajce, zelenina, príloha, pár kvapiek kvalitného oleja, odpoludnia – ovocie alebo zelenina a mlieko alebo kyslý mliečny výrobok, večer – obilná kaša alebo dojčenie/náhradné mlieko.

Mlieko (materské alebo náhradné) podávajte aj medzi chodmi podľa potreby dieťaťa, nezabúdajte v horúcom počasí častejšie ponúkať tekutiny.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma