AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Jarná vzpruha pre pleť: Ako na to

A je po zime. Konečne! Teraz treba napumpovať našu telesnú schránku energiou. Ako na to? Jednoducho. Inšpirujte sa našimi tipmi!
Jarná vzpruha pre pleť: Ako na to

Počas zimných mesiacov dostáva naša koža zabrať: je tenšia, suchšia, menej odolná. „Pleť v zime najviac vyčerpáva to, že nemá dostatok svetla a vitamínov z ovocia a zeleniny. A tiež aj zmeny teploty,“ vysvetľuje Simona Klučiarovská, vedúca kozmetička Bomton Florentinum.

Aké životabudiče pokožke a telu teda poskytnúť, aby pôsobili sviežo a zdravo? A ako dlho trvá taký reštart? Existujú štyri základné body, ktorými treba „začať“ so začiatkom jari: čistenie pleti, hydratácia, detoxikácia a masky. Aj pleť má totiž pamäť a za to, ako sa k nej budete správať, sa vám odvďačí. 

1. Čistenie

Práve to je jedna z najdôležitejších procedúr starostlivosti o pleť po celých 365 dní v roku. Neverili by ste, koľko žien si pleť nečistí pravidelne a koľko ich používa iba vodu z kohútika! Každý typ pleti potrebuje adekvátnu starostlivosť, ktorá vyčistí póry a dodá pleti potrebnú hydratáciu. Pleť je nutné dôkladne vyčistiť ráno i večer.

Je to rutina, ktorá by mala byť prirodzenou súčasťou každodennej hygieny ženy. Najprv treba zbaviť pleť všetkých nečistôt, ktoré sa na nej cez deň pousadzovali, a zvyškov mejkapu. Podľa typu pleti môžete použiť mlieko, tonikum alebo micelárnu vodu. Čistiace mlieko a tonikum tvoria účinnú dvojicu na čistenie pleti.

Mlieko väčšinou vyhovuje ženám s normálnou až zmiešanou pleťou, micelárna voda zase ženám s dehydratovanou a citlivou pleťou. Micelárna voda okrem odličovania napomáha regenerácii kože a pleť rozmaznáva vďaka zloženiu s hodnotou pH 5,5. Táto hodnota zodpovedá fyziologickým hodnotám pH pokožky, vďaka čomu micelárna voda neporušuje ochrannú bariéru pleti.

Zároveň neobsahuje alkohol ani parabény, preto ju možno bez obáv použiť na citlivé odstránenie mejkapu z tváre a očí. Zvláštnu starostlivosť venujte odličovaniu očí. Odličujte sa tak, že vatový tampón zložíte na polovicu a dáte ho tesne pod oko. Naň potom opatrne stierate farbu z tieňov a riasenky. Kožu na viečkach určite nijako netrite a nenaťahujte. Pribudnú vám potom vrásky. 

2. Hydratácia

V zime používame výživné krémy, aby ochránili krehkosť našej kože. S jarou už môžeme „odľahčiť“ a vyberať krémy menej hutné, ale pozor, s ochranným UV faktorom! Zvýšenú pozornosť venujte aj očnému okoliu, dekoltu a perám. Koža okolo očí je mimoriadne citlivá a jemná, preto vyžaduje šetrný spôsob nanášania krémov vklepaním.

Na vysušené a popraskané pery sú ideálnym pomocníkom balzamy so včelím voskom, materskou kašičkou, jojobovým alebo olivovým olejom. V rámci domácej starostlivosti môžete na pery vyskúšať zábal z medu (vďaka antiseptickým zložkám med bojuje aj proti oparom, ošetruje poškodené kútiky a urýchľuje hojenie, navyše pôsobí ako peeling, takže rozjasňuje a oživuje jemnú pokožku pier bez toho, aby ju poškodil).

Nepodceňujte tiež vhodne zvolený mejkap, aj pri ňom treba myslieť na UV faktor. Pokiaľ cítite, že by ste svoju tvár potrebovali zrevidovať, objednajte sa radšej do overeného profesionálneho salóna, kde vám poradia, ako zaobchádzať so svojou pleťou.

„Hitom starostlivosti o pleť je v poslednom čase kyselina hyalurónová, salicylová a vracia sa znovu aj včelia materská kašička a kaviár, ale pre každú pleť je dobré niečo iné. Kvalitná kozmetička vám určí stav pleti a odporučí vhodnú domácu starostlivosť. To vám potom uľahčí výber kozmetických produktov,“ odporúča Simona Klučiarovská.

3. Detoxikácia a pitný režim

Naša pleť potrebuje „zavodňovať“ zvnútra aj zvonku. A na tom, ako vyzerá, má veľký podiel pitný režim a vhodne zvolená strava. Skúste s jarou zaradiť viac vody, bylinkových čajov (začnite čistiacim žihľavovým)a menej kávy a sladkých nápojov.

Upravte si jedálny lístok: vyraďte na istý čas biely cukor, laktózu a lepok a po štrnástich dňoch uvidíte, ako sa vám pleť nielen rozjasní, ale tiež sa odľahčí telo. Obmedzte tuky, soľ a konzervačné látky a zaraďte viac ovocia a zeleniny, rastlinné bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny, ale aj klíčky, riasy, bylinky a keď už, tak žitné pečivo.

Nezabudnite, že detoxikácia nie je hladovka, takže rozhodne neznižujte príjem energie. Detoxikácia by mala na telo pôsobiť očistným charakterom, zbaviť ho škodlivých a zanášajúcich látok, ktoré sa najviac ukladajú v tenkom a hrubom čreve, lymfatickom systéme a v krvi. Je možné, že prvé dni detoxikácie sa vám pleť, naopak, zhorší pod vplyvom vnútorného čistenia organizmu. Neklesajte však na mysli, čoskoro uvidíte výsledky, ktoré očakávate.

4. Masky

Pleťové masky by sa na jar mali aplikovať aspoň raz týždenne. Nezabudnite, že masky sa nanášajú vždy na vyčistenú pleť. Potom tvár prestriekajte termálnou vodou a naneste masku, oči, samozrejme, vynechajte. Nechajte ju pôsobiť 15 až 30 minút.

Masku odstráňte vlažnou vodou a na tvár potom naneste slabú vrstvu krému. Pokiaľ sa zameriame len na masky domácej výroby, je dobré si zapamätať nasledujúce odporúčanie: najväčšiu službu v hydratácii vám poskytne uhorková maska (nastrúhaná uhorka s bielym smotanovým jogurtom), regeneráciu kože zase mrkva (mrkva, biely jogurt a lyžička olivového oleja).

Doslova vitamínovou bombou je maska z pomaranča (4 lyžice tvarohu, šťava z polovičky pomaranča, dužina z pomaranča a lyžica medu). Po banánovej maske budete mať tvár ako detský zadoček (vymiešajte 3 lyžice tvarohu so žĺtkom, pridajte lyžicu smotany a roztlačený banán). A potom je tu priamo omladzujúca maska z medu (2 lyžičky medu, 150 gramov tvarohu a žĺtok). 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma