AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Jar prichádza, chráňte pred kliešťami každého člena rodiny!

S teplými jarnými lúčmi sa postupne začína prebúdzať aj príroda. Mnohí sa tešíme na prechádzky po prírode, sedenie v mladej trávičke a vyhrivanie sa na slnku. Často zabúdame na riziká, ktoré pri zanedbanej prevencii môžu ohroziť zdravie. Tými ohrozovateľmi sú malý tichý problémisti - kliešte, ktoré v našom zdraví, ale aj v zdraví detí či štvornohých miláčikov, môžu narobiť veľké problémy.
Jar prichádza, chráňte pred kliešťami každého člena rodiny!

Nájdete ich všade

Kliešte sa nachádzajú na celom území Slovenka vyskytujú najmä v zmiešaných a listnatých lesoch, na lúkach a v krovinách do výšky 1 metra. Meniace sa podnebné podmienky ako je mierna zima zapríčiňujú, že sa objavujú aj na miestach, kde ich výskyt nebol až taký bežný.

Odporníci očakávajú, že oproti minulému roku narastie ich počet aj v dlhodobo monitorovaných lokalitách. V dôsledku vhodnejších podmienok pre vývin kliešťov (ako sú napr. miernejšie zimy, teplejšia jar a jeseň, zvýšené množstvo zrážok) sa zvyšuje aj súčasný výskyt nákaz.

V ohrození sme všetci

Ohrozujú nás infekčnými ochoreniami ako lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Voči kliešťovej encefalitíde sa vieme ubrániť vakcinovaním, no proti borelióze ochrana chýba. Ak sa vám stane, že si po odstránení kliešťa nájdete v mieste prisatia kruhovité začervenanie, neváhajte a choďte k lekárovi, ktorý vám vie včas pomôcť.

Nebezpečenstvo predstavujú aj pre nemé tváre, psov, ktorým kliešte najčastejšie prenášajú babeziózu, lymskú borelióza a ehrlichiózu. Ochorenia spôsobujú poškodenie vnútorných orgánov a v najhorších prípadoch končia i smrťou.

Nepríjemným spoločníkom je i blcha, ktorá je nositeľkou pásomnice psej. Jej vajíčka odchádzajú z tela hostiteľa trusom a rozptýlia sa po okolí, kde sa stávajú obľúbenou delikatesou lariev bĺch. Do tela psa sa pásomnica dostáva vtedy, keď takto „nakazenú“ dospelú blchu pes prehltne. Blchu môže pes preniesť aj na dieťa pri hre.

čokl 3.jpg

Po potulkách prírodou sa dobre prezrite

Medzi obľúbené oblasti prisatia kliešťa patria najmä dobre prekrvené miesta s tenkou kožou. Po návrate z prírody dôkladne prezrite deťom celé telo. Najväčšiu pozornosť venujte podpazušiu, oblasti slabín, podkolennej jamky, brucha a zápästia. So svojimi lezeckými schopnosťami sa kliešť dokáže dostať a prichytiť na krku, vlasovú pokožku a za uši. Pravidelne kontrolujte aj psy a to najmä oblasť hlavy, krku, hrude a končatiny.

Ako sa chrániť

Základom sú vysoké topánky, šaty s dlhým rukávom a dlhé nohavice, ideálne svetlej farby. Použiť môžete repelentné prípravky, ako sú rôzne spreje, telové mlieka, gély a podobne. Ak je to možné, vyhýbajte sa miestam s vysokou trávou, nesadajte a nelíhajte si do nej.

Po návrate domov si dôkladne prezrite celé telo. Zatiaľ čo u ľudí vakcianácia existuje, u psov nie, preto je dôležitá preventívna ochrana. Na trhu nájdete niekoľko prípravkov, ktoré chlpáčov voči neželaným votrelcom ochránia. Rozdeľujeme ich na preparáty, ktoré sa aplikujú povrchovo - spot on, obojky a najnovšie aj na perorálne užitie - ochutené žuvacie tablety.

Spot on prípravky sa aplikujú priamo na kožu pomocou pipety. Doba ich účinku je 4 týždne, niekedy však aj menej. Nevýhodou je, že pri namočení sa kožuchu ich účinok slabne. K veľmi obľúbeným patria antiparazitárne obojky.

Príkladom je Scalibor Protectorband, ktorý chráni havkáča 5 – 6 mesiacov. Má repelentý účinok proti  kliešťom a navyše odoženie aj komáre a pakomáre. „Otieraním sa“ obojka o kožu sa uvoľňuje účinná látka, ktorá sa vstrebáva do tukovej vrstvy kože, kde zotrváva a chráni tak psa pred útokom parazitov. Je vodeodolný, nezapácha a pri jeho nosení nedochádza k uvoľňovaniu účinnej látky do prostredia. Pri žuvacej tablete je výhoda doba jej účinku, až 12 týždňov.

Scalibor-krabice-2015_spolu-48a65.jpg

Účinná látka ostáva v tele a pôsobí pod povrchom kože. Do niekoľkých hodín usmrtí nielen kliešte, ale i blchy. Žuvacia tableta je pre zdravie psíka, ale aj pre človeka bezpečná. Tableta v tele nie je metabolizovaná a nezaťažuje obličky a pečeň. Nedochádza k jej kumulácií a z tela je kompletne vylučovaná. Bezpečná je i pre sučky v reprodukcii.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma