AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Iva: Prestala som biť svoje deti. Spoznala som Naomi Aldort

Podľa mnohých rodičov stačí udrieť dieťa cez zadok a hneď je poslušné. Ide to ale aj inak...
Iva: Prestala som biť svoje deti. Spoznala som Naomi Aldort

"Placnutie po zadku či ruke u nás býval vcelku bežný výchovný prostriedok; ak chcete trest za nevhodné správanie, jednoducho za zlerobenie. Jedného dňa som sa rozhodla prestať, a napodiv zistila, že to ide aj inak! V mojej duši aj doma zavládol pokoj," tvrdí mamička Iva.

Nie je to úplne jednoduché priznať, ale prvým impulzom k zmene a prehodnoteniu spôsobu výchovy a komunikácie so synom pre mňa bola istá nepríjemná udalosť. Pri dopoludňajšej prechádzke som synčeka plesla cez zadok (nijako veľmic), on zakopol a škaredo sa odrel na tvári. Mala som obrovské výčitky svedomia! Navyše jeho zlerobenie tentoraz nebolo nijako dramatické, len sa všetko udialo v zlú chvíľu.

Bola som pohádaná s manželom, nevyspatá, bolel ma chrbát a strašne som sa tešila, že si poobede s malým ľahnem. Lenže vonku bolo krásne a syn chcel zostať na ihrisku. Tiahla som ho revúceho domov, po chvíli mi ale rupli nervy a s vyhrážkami na perách som ho buchla cez zadok - malý sa zľakol, zakopol, udrel si tváričku a strašne plakal. Ako už to ale v živote chodí, všetko zlé je na niečo dobré; a ja sa rozhodla, že musím svoj spôsob výchovy zmeniť!

A čuduj sa svete, ešte ten večer zdieľala kamarátka na Facebooku akýsi rozhovor s rodinnou terapeutkou Naomi Aldort. Zabudla som na únavu a do noci hltala jej slová. Druhý deň som bežala do knižnice pre jej knihu a vrhla som sa do víru zmien. Už žiadne bitie, kričanie a tresty! Ide to aj inak, verila som. Začiatky neboli ľahké, nikdy som netušila, ako veľmi v nás zakorenili určitej výchovné stereotypy a výchovný štýl našich rodičov. Navyše som nemala podporu širšej rodiny a vypočula si mnoho nevyžiadaných "rád".

Lenže po pol roku bol vidieť obrovský rozdiel, syn sa prakticky nemal potrebu zlostiť, išlo sa s ním o mnohých veciach úžasne dohovoriť a doma aj v mojej duši zavládla doteraz nepoznaná pohoda. (Iva, 37 rokov)

 

„Zdieľajte život s dieťaťom, ktorého správne konanie vyplýva nie zo strachu, ale z radosti a lásky.“ (Naomi Aldort)

 

Kto je Naomi Aldort?

Naomi Aldort (nar. 1949) je matka 3 synov (2 z nich sú úspešní hudobníci) a tiež vyhľadávaná americká poradkyňa, terapeutka a autorka knihy "Vychovávame deti a rastieme s nimi", ktorá bola preložená už do 13 jazykov.

Naomi Aldort pravidelne publikuje v niektorých prestížnych časopisoch zameraných na výchovu a organizuje workshopy a semináre po celom svete, lebo jej prístup k deťom a k rodičovstvu oslovuje rodičov naprieč kontinentmi, rasami a vyznaním.

"...šíri po celom svete ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dieťa a namiesto mentorovania, ovládania a manipulácie je s dieťaťom zaobchádzané s úctou a rešpektom. Naomi učí rodičov ako meniť svoj vzťah s deťmi a namiesto nezhôd, odporu a boja prežívať slobodu, silu a radosť. Neučí nás, ako nenásilnými metódami kontrolovať dieťa, ale ako dieťaťu porozumieť a ako s ním jednať, aby jeho správne konanie nevyplývalo zo strachu z rodičov, ani z potreby získať ich uznanie, ale z jeho vlastnej slobodnej vôle." Uvádza sa slovenskej verzii.

"Naučíte sa vychovávať bez obmedzovania, tak ako záhradník kvety polieva, ale neotvára im kvety, ani nemení ich farby a tvary," sľubuje Aldort vo svojej knihe.

"No áno, to je tá benevolentná americká výchova, akurát z neho vychováš gaunera!" Počula Iva od svojich rodičov. Lenže koncept výchovného prístupu Aldort má k tzv. "Benevolentnej americkej výchove" ďaleko, jej filozofia je jednoducho iná.

Naomi v jednom rozhovore o výchove detí napríklad uvádza: "Väčšina z nás sa domnieva, že to nie je možné bez toho, aby sme deti ovládali. Vďaka našej výchove sa potom deti naozaj správajú dobre, ale nie zo svojej vlastnej slobodnej vôle, ale preto, že sa nás boja alebo sa nám chcú zavďačiť a získať našu lásku." Naomi Aldort nabáda rodičov k tomu, aby svojim deťom nebrali ich emócie, pohľad na vec, na situáciu.

Povzbudzuje rodičov k tomu, aby ich uznali a nechali deťom ich bezprostrednosť a dali deťom najavo, že ich názor dieťaťa zaujíma. Deti potom väčšinou nájdu riešenie danej situácie samy a postupne preberajú zodpovednosť za svoje konanie. "Naopak, ak sú city dieťaťa potlačené alebo odmietnuté, nie sú potom často schopné problémy riešiť. Sú spupné, pretože sa cítia ako bezmocné obete," uvádza Naomi Aldort vo svojej knihe.

Malá pomôcka v začiatkoch: „S.A.L.V.E.“

Vo vypätejších situáciách - pri rozhodovaní, či sa opäť uchýliť k placnutiu po zadku, mentorovaní, zákazom a reštrikciám odporúča Naomi Aldort použiť "SALVE". 5 bodov - postupov, ktoré vám pomôžu kontrolovať emócie a sústrediť sa na jadro problému a nie na jeho prejavy.

  • S (separate) - znamená oddelenie od momentálneho správania a emócií dieťaťa. Rozčúlenému rodičovi ihneď ako reakcia na určité prejavy dieťaťa v hlave naskočí "program - scenár". Presné slová aj zvyčajný scenár ďalšieho vývoja konfliktu. Tento program sa vo vypätých situáciách neustále opakuje a rodič má tak pomocou chvíľky ticha a "obrátenie sa do seba" príležitosť, rozhodnúť sa, či pôjde vo vyšliapaných šľapajach "scenára", alebo to skúsi inak. Všetko si žiada minútku ticha, na ktorej konci bude možno uvedomenie, že už nechcem reagovať na svoje predstavy, ale na reálny problém dieťaťa.
  • A (attention) - preskúmali ste svoje vnútro a teraz venujete pozornosť dieťaťu.
  • L (listen) - snažíte sa dieťaťu naozaj načúvať a pokladáte otázky, ktoré mu pomôžu o jeho pocitoch hovoriť. Dajte najavo, že mu rozumiete (čo nutne nemusí znamenať, že s ním súhlasíte!)
  • V (Valide) - uznajte pocity dieťaťa, stačí napríklad: "Áno, vidím, že si veľmi smutný, naštvaný apod." Dieťaťu veľmi pomôže a mnohokrát ho aj ukľudní obyčajné potvrdenie toho, že jeho pocity chápete. Aldort ďalej odporúča nepridávať vlastné stanovisko, ale iba načúvať.
  • E (empower) - teraz už dieťa vie, že ste na jeho strane, a tak prejavte dôveru v schopnosti! Nie je potrebné mu "fúkať na boľačku" a ľutovať ho, je však potrebné ho povzbudiť. Mnoho detí v takýchto prípadoch vraj samo nájde a navrhne riešenie!

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma