AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

iPody a tablety deťom do ruky patria

Ako dlho chrániť deti pred modernými technológiami? A je to vôbec potrebné? Technické vymoženosti sa totiž stali takou súčasťou bežného života, ako bol v praveku oheň alebo pred sto rokmi automobil. Pozor však na to, aby sa vďaka prehnanej úzkosti nedostali vaše deti do komparatívnej nevýhody.
iPody a tablety deťom do ruky patria

Svojmu dieťaťu by som tablet na hranie nedala,“ počula som nedávno
od kamarátky, ktorá sa hlasno čudovala nad tým, že sa moja štvorročná dcéra môže hrať s čiernou tabuľkou.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Keď to preháňame so zdravou stravou

„Ja zase áno,“ odvetila som nevzrušene, pretože som vedela, že pripojenie
na internet má zablokované a na ploche má k dispozícii len hry, ktoré jej pomáhajú rozvíjať nový spôsob myslenia, logické uvažovanie a ďalšie súčasti kognitívneho myslenia, ktoré sú podľa môjho názoru v treťom tisícročí veľmi dôležité.

Neskôr večer mi napadlo, že spor, ku ktorému došlo, nebol ani prvý, ani posledný, ktorý budem musieť riešiť. A že by som si teda mala pripraviť argumentáciu, prečo sa moje batoľa i predškolák môžu hrať s tabletom.

Retro, alebo cool?

Na rozdiel od našich rodičov, pre ktorých je počítač vylepšeným písacím strojom vhodným tak akurát na odosielanie e-mailu, pre generáciu „husákových“ a mladších detí sú počítače bežnou súčasťou života. Do budúcna bude neschopnosť pracovať s počítačom a používať moderné technológie zásadným hendikepom.

„Mnohí z nás využívajú moderné technológie denne v práci i v bežnom živote. Pokiaľ však dôjde na otázku využívania moderných technológií deťmi, sme odrazu bezradní,“ vysvetľuje detská psychologička Anna Páchová.

Primárne je však dôležité, že deti nevychovávajú technológie, ale zastaraní rodičia s nižšou operačnou pamäťou (teda vy), takže súboj medzi spôsobom hry za našej mladosti a fňukaním: „Ale na tablet už všetci môžu, i Adamko ho má!“ skôr alebo neskôr dorazí aj do vašej izby. Na vás potom bude, aby ste si vnútorne vyriešili za a proti.

Veľkým za by malo byť to, že budú ubúdať pracovné miesta, kde netreba počítačovú gramotnosť, a ak chcete, aby sa vaše dieťa „dobre chytilo“ v práci, mali by ste lásku k technológiám i to, že ich budete považovať za bežnú súčasť dňa, zahrnúť do výchovy. Taká je doba a keď budete tvrdiť, že cez váš prah novoty neprejdú, škodíte najviac potomkovi. Diskvalifikujete ho zo životných pretekov hneď na štarte.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Životný štýl | Batoľa

Moderátorka Lucia Borhyová: Mám šťastie!

Podnety treba kombinovať

Rad výskumov v Spojených štátoch ukazuje, že stretnutie s počítačmi v relatívne ranom veku môže mať i veľmi pozitívny vplyv. Výskum americkej psychologičky Katy McCarrickovej ukazuje, že deti, ktoré pracovali s počítačom už v predškolskom veku, ukázali lepšie výsledky v testoch zameraných na poznávacie schopnosti.

S týmto tvrdením súhlasí i psychiatrička Katarína Kačmárová: „Hranie počítačových hier nie je problematické, rodičia ale musia hru predovšetkým vhodne zvoliť. Dôležité je, aby zodpovedala veku dieťaťa a aby obsahovala podnety stimulujrozvojové a kognitívne funkcie.“

Nebýva ani výnimkou, že deti v predškolskom veku dokážu tablety a počítače svojich rodičov ovládať lepšie než oni sami. Je to preto, že sú tvárnejšie, ľahšie odkukajú nové postupy a hlavne – neboja sa ich. Považujú ich totiž za niečo, čo k dnešnému životu jednoducho patrí, takže si nevytvárajú vnútorný blok.

Neznamená to však, že by ste sa mali vo výchove detí spoliehať len na techniku. Tablet dieťaťu ponúknite, ale cez víkend zároveň vyrazte na výlet do prírody a ukážte mu na vlastnom príklade (od počítača a Facebooku odožeňte
i pubertiaka, prípadne otecka), že svet má aj iné parametre ako tie prevedené na jednotky a nuly.

Miesto šlabikára?

Doba zatiaľ nepokročila tak, že by si deti mohli do školy nosiť v aktovkách len tablet s nahranými aplikáciami na výučbu, niektoré školy však správne uchopili nastupujúci trend tretieho tisícročia. Pozitíva takto nastavenej výučby už aplikujú niektoré obce a mestá a tablety do škôl postupne zavádzajú miesto dosluhujúcich PC.

Materstvo | Životný štýl

6 panvových cvikov, ktoré naozaj fungujú

Buď ich kupujú z grantov alebo po dohode s rodičmi ako pomôcku pre výučbu, ktorej kúpu hradia rodičia. Nájdu sa však rodičia, ktorí sú striktne proti. Apelujú totiž na to, že deti vďaka takémuto zásahu technológie do života budú iba sedieť pri tablete či notebooku a nenaučia sa komunikovať so svojím okolím.

Nikto však netvrdí, že by sa iPody či tablety mali stať jediným komunikačným zdrojom. Je opäť na rodičoch, aby dieťaťu ukázali, ako žiť bez stále prítomného mobilu, permanentného pripojenia na Facebook, že pri večeri sa nové informácie negooglujú, ani sa nenakupujú blúzky v zľavách. Dieťa totiž len presne kopíruje to, čo robíte vy.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma