AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Inkontinencia? Nehanbite sa za ňu!

Veľmi háklivý a nepríjemný problém, ktorý obmedzuje ľudí v sociálnom, ale i v sexuálnom živote. Tento problém je veľmi častý a potrápiť môže ženu v každom veku a dokonca aj mužov. Počas tehotenstva ňou trpí takmer 60 % žien.
Inkontinencia? Nehanbite sa za ňu!

Inkontinencia je nechcený, nekontrolovaný únik moču. Spôsobuje ju strata schopnosti zadržiavať moč. Ohrozené sú všetky vekové skupiny. Môže sa objaviť už u dospievajúcich dievčat následkom zápalu dolných močových ciest po  začatí sexuálneho života alebo u žien v produktívnom veku, kedy je spôsobená ochabnutím svalov a tkanív okolo močovej trubice  - najčastejšie z dôvodu tehotenstva, ťažkého prirodzeného pôrodu alebo gynekologických operácií. Tretina žien trpí tzv. stresovou inkontinenciou, teda únikom moču pri zakašľaní, kýchnutí, zdvíhaní ťažkého bremena či behu. Približne štvrtina žien má urgentnú inkontinenciu, ktorá sa prejavuje náhlym silným pocitom nutkania na močenie. Občasný únik moču zažije vo svojom živote dokonca každá druhá žena.

Môžete ňou trpieť aj po pôrode

Počas tehotenstva žena zažíva hormonálne a fyziologické zmeny. Plod dieťaťa tlačí na panvové dno, zároveň sa zväčšuje maternica čím pôsobí na okolité orgány a aj na močový mechúr. Preto budúce mamičky tak často odbiehajú na toaletu. Čím vyššie štádium tehotenstva, tým väčší tlak a nutkanie na močenie. Často sa potom stáva, že žena len zakašle, zohne sa alebo sa zasmeje a cvrkne si. Pre ženu veľmi nepríjemný, no bežný jav. Ďalším náporom na močový mechúr je pôrod. Svaly na panvovom dne sa musia pri pôrode roztiahnuť a pôsobenie na močový mechúr sa zväčšuje. Je bežné, že žena počas šesťsto nedelia trpí únikom moču, kým sa svaly a pomer v brušnej dutine nedá späť do poriadku. Pokiaľ však únik moču po uplynutí šesťsto nedelia neprechádza, je potrebné navštíviť lekára. Mohlo totiž dôjsť k poškodeniu pošvového tkaniva a nervových zakončení, čo môže viesť k inkontinencii.

Hľadajte riešenie

Ak vás inkontinencia trápi z akéhokoľvek dôvodu, rozhodne navštívte lekára, ktorý vás vyšetrí a stanoví spôsob liečby. Proti úniku moču je veľmi účinné cvičenie, tzv. Kegelové cviky. Cviky sú veľmi jednoduché a navyše nie sú vôbec okom badateľné. Predstavte si, že musíte potlačiť nutkanie na močenie – vtiahnite svaly okolo vyústenia močovej rúry, konečníka a pošvy dovnútra. Tým aktivujete svaly, ktoré chcete precvičiť. Svaly aktívne napínajte a vedome uvoľňujte. Čím dlhšie svalstvo zadržíte, tým bude mať cvičenie väčší efekt. Cvičenie opakujte 15-20 asi 4x denne. Pomoc môžete hľadať aj v prírode. Odborníci radia užívať látkou s názvom Cucurbita Pepo. Ide o vysoko koncentrovaný extrakt zo semien tekvice obyčajnej, ktorá sa nachádza v nehormonálnej tabletke INCOVENAL comfort s CEL complexom od tradičného slovenského výrobcu VULM. Nepoťahované, ľahko rozpustné tablety, ktoré neobsahujú lepok ani laktózu, sa užívajú dvakrát denne pri mesačnej liečbe. Práve jeho zloženie prispieva k posilneniu svalov panvového dna. Pozor, nie sú však určené pre dojčiace či tehotné ženy! Viac info o výživovom doplnku INCOVENAL comfort a cvikoch nájdete na www.incovenal.eu.  

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma