AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Imunologické okno: Dôležité obdobie medzi 4. a 6. mesiacom

V posledných piatich rokoch nastala jedna doslova revolučná zmena v prístupe k výžive dojčiat; zatiaľ čo predtým sa prvý kontakt s potencionálnym potravinovým alergénom skôr odďaľoval, teraz sa naopak odporúča. Avšak aj toto odporúčanie má svoje pravidlá a obmedzenia.
Imunologické okno: Dôležité obdobie medzi 4. a 6. mesiacom

"Môj Peťko mal už v 3 mesiacoch sviečkovú s knedľou, a aký z neho vyrástol chlap!" Hromžia naše babičky, svokre a tetušky nad zdravými jedlami, ktoré deťom pripravujeme. Podobne neuveriteľné historky občas rozprávajú aj vtedy, keď už im po desiatej trpezlivo vysvetľujeme, že v troch mesiacoch bude naozaj piť len materské mlieko. Nové poznatky vo výžive detí, presnejšie snáď nové názory na zavádzanie príkrmov, dávajú na počudovanie za pravdu nielen starostlivým mamičkám, dbajúcim o zdravú a kvalitnú stavu a snažiacim sa svoje dieťatko dlho dojčiť, ale v istom ohľade aj oným rýpavým tetuškám!

Lepok býval v slovníkách mamičiek dojčiat takmer sprostým slovom

Obilniny s obsahom lepku, celé slepačie vajcia (konkrétnejšie bielok), mlieko, ryby a niekoľko ďalších potravín bývali dlhé roky na čiernej listine dojčenského menu. Ako ste si všimli, nejedná sa o jedlá nezdravé, ale o potraviny, ktoré sú zdrojmi najčastejšie sa vyskytujúcich potravinových alergénov. Predtým sa prvý kontakt s týmito potravinami odsúval až do obdobia okolo prvých narodenín, u niektorých pokrmov dokonca ešte ďalej. Lenže niekoľko významných lekárskych a vedeckých inštitúcií (napr. Európska nutričná ​​komisia pri Európskej spoločnosti pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu, americký výbor pre výživu pri alergologickej a imunologickej sekcii Pediatrickej akadémie) zaujalo vzhľadom k novým vedeckým poznatkom k problematike zavádzania príkrmov trochu odlišný prístup.

Ústredná myšlienka, na ktorej spomínané zmeny stavajú, spočíva v pochopení skutočnosti, že odďaľovanie nemliečnych príkrmov za hranicu 4 - 6 mesiaca veku bábätka v žiadnom prípade nevedie k redukcii vzniku potravinovej alergie. V tomto inovatívnom prístupe k zavádzania prvých nemliečnych príkrmov je veľmi významným pojmom tzv. Imunologické okno.

Poďme spolu otvoriť imunologické okno

Než sa vrhneme na "otváranie okna", je určite vhodné pripomenúť, že odporúčanie ohľadom výlučného dojčenia do 4. - 6. mesiaca stále platí, rovnako ako pokyny o postupnom a pozvoľnéom zavádzania nových potravín do jedálnička. Aj naďalej je samozrejme kladený dôraz na výber pre deti vhodných zdravých potravín a stále platí odporúčanie ohľadom soli, cukru, korenín, tukov, údenín, sladkostí a pod.

Vráťme sa ale k termínu "imunologické okno"; tento termín označuje zvláštne obdobie medzi 4. a 6. mesiacom života, kedy je podľa odborníkov optimálna a jedinečná doba pre stretnutie sa s tzv. potravinovými antigénmi. V tomto unikátnom období sa zvyšuje šanca na prijatie cudzorodej látky bez alergickej reakcie organizmu. Avšak nielen neskoršie, ale aj skoré a predčasné "otvorenie okna" je z pohľadu potencionálneho rozvoja alergie rizikové!

Nadšené inovátorky by tiež mali dať pozor, aby toto revolučné odporúčanie nevytrhli z celého kontextu detskej výživy a nepodľahli tlaku "múdrych radcov", a s pomyselným požehnaním lekárov neservírovali "sviečkovú so šiestimi". Preto aj naďalej radšej konzultujte zavádzanie príkrmov s pediatrom, ktorý by mal byť s problematikou oboznámený a mal by vám byť schopný fundovane poradiť.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma