AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Hovorte na svoje bruško!

Spev, básničky, prihováranie, dotyk. Dieťa v maternici všetko vníma, a komunikáciou v tehotenstve navyše môžete významne ovplyvniť jeho pamäť i osobnosť.
Hovorte na svoje bruško!

Takzvaný prenatálny bonding je novinka, ktorú podrobne rozpracovávajú psychológovia a jednoznačne odporúčajú budúcim mamičkám, aby s deťmi komunikovali už pred ich narodením. Zosilní to okrem iného pevnosť vzájomného spojenia a vzťahu celkovo. Všetkého s mierou ale platí aj tu a slovo „primerane“ je absolútne zásadné.

Ide o rytmus, nie o obsah

„Na bruško stále hovorím a každý večer spievam stále jednu pesničku,“ rozpráva Magda. „Občas niečo hovorím, aj keď napríklad nakupujem, možno vyzerám pred ľuďmi trochu divne, ale vyhovuje mi to. Niekedy čítam nahlas i rozprávku.“ A pretože je Magda v 30. týždni tehotenstva, jej dieťatko ju počuje. 

„Sluch sa vyvíja skôr než zrak, už v piatom mesiaci tehotenstva, zrak oproti tomu až okolo siedmeho mesiaca,“ vysvetľuje Lucia Hladká, poradkyňa psychomotorického vývoja. „Dieťa je na zvuky zvyknuté už z matkinho tela, vníma jej hlas, ktorý rezonuje celým telom, i procesy ako búšenie srdca alebo tráviace procesy. Mamičku si bezpečne pamätá, preto ho aj jej hlas upokojí po narodení, keď plače.“

Hoci asi vaše dieťatko zatiaľ nepochopí príbeh o perníkovej chalúpke, počuje a cíti rytmus reči, emocionálne zafarbenie hlasu a na srdcový rytmus mamičky reaguje svojou vlastnou pohybovou aktivitou. „Matkin hlas a rytmický tlkot jej srdca stimulujú začiatky pamäti, už preto je určite vhodné na nenarodené dieťatko hovoriť a inak s ním komunikovať,“ dodáva odborníčka. 

Nielen s mamou si buduje vzťah

A nebuďte v tom sama, aj otecko a súrodenci sa tiež môžu pripravovať na príchod nového člena rodiny. Dieťa vníma ich hlasy už preto, že ich často počuje.

„Odporúčam ale ostatným členom rodiny hovoriť na bruško v jeho tesnej blízkosti. Tieto hlasy totiž nerezonujú celým telom ako ten mamičkin a mali by byť výrazné, aby ich dieťa počulo. Ku komunikácii rozhodne patrí i hladkanie bruška, spievanie alebo hra na hudobný nástroj, môžeme púšťať aj hudbu,“ dodáva poradkyňa.

Niektoré výskumy dokonca poukazujú na vplyv určitého štýlu (napríklad vážnej hudby typu Bach či Mozart) na budúci rozvoj intelektu. Dajte ale voľnosť svojim chutiam a inštinktom a rozhodne si neordinujte skladbu, ktorá vás samotnú nebaví, v domnienke, že vychováte hudobného génia.

Primerane...

...platí tiež na prenatálnu komunikáciu. Neprirodzené, umelé a príliš hlasné zvuky sú skôr na škodu. „Aj vyšetrením sa dá zistiť, že na príliš hlučný podnet reaguje dieťa tým, že sa mu zvýši pulz a môže sa objaviť aj priamo stresová reakcia,“ vysvetľuje Lucia Hladká.

„Pre správny vývoj sluchu i po pôrode je vhodné prostredie bez vysokých tónov, búchania a permanentne zapnutej televízie. V tehotenstve by som určite vynechala napríklad návštevu koncertu populárnej hudby alebo inak hlučného prostredia. Pre dieťa je oveľa dôležitejší rytmus, trebárs básničky alebo pesničky. Aj po narodení ho predsa upokojuje rytmické, ale jemné hojdanie.“

Trénujte komunikáciu

„Priznám sa, že mne bolo skôr nejako trápne. Hovoriť na bruško mi prišlo zvláštne, hoci som sa na dcéru tešila, ešte tak akosi nebola prítomná,“ spomína Tereza. „Natierala som sa, hladkala bruško, hovorila v duchu, ale nahlas to nešlo. Trochu sa to zmenilo, až keď sa objavili pohyby.“

Hoci psychológovia poukazujú na fakt, že dieťa vníma vaše rozpoloženie a rozprávanie „v duchu“, pamäť alebo sluch dieťaťa a vzájomné porozumenie tým neovplyvňujete. „Mamičky by samy seba nemali do ničoho nútiť, ale občas by som počas tehotenstva skúsila využiť chvíľku samoty doma a brať to celé ako nácvik komunikácie, len to treba skúsiť,“ odporúča Lucia Hladká.

„Po narodení je prihováranie sa k dieťaťu úplne zásadné. Všetko, čo mu hovoríme, mu pomôže lepšie rozoznávať situácie, ktoré sa opakujú, a začať spolupracovať napríklad pri obliekaní alebo prebaľovaní. V tehotenstve sa dá komunikácia výborne začať.“ 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma