AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Horúčka nie je nepriateľ

Väčšinu rodičov zvýšená teplota alebo horúčka u ich dieťaťa dosť znepokojí. Horúčka však nemusí byť vždy nutne naším protivníkom.
Horúčka nie je nepriateľ

Predovšetkým rozlišujte medzi zvýšenou teplotou a horúčkou. Okrem toho tiež vždy treba zobrať do úvahy aktuálny vek dieťaťa a jeho celkový zdravotný stav. U novorodenca, teda v prvých štyroch týždňoch po narodení, je teplota obvykle vyššia ako u starších detí, teda medzi 37 a 37,5 stupňa.

Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Tehotenstvo

Ako sa starať o zuby v tehotenstve

Od konca šestonedelia by sa teplota za normálneho stavu mala pohybovať pod 37 stupňami. Väčšina rodičov však meria dojčatám teplotu v konečníku, potom treba odčítať pol stupňa.

Teplota alebo horúčka?

Za normálnu telesnú teplotu sa obvykle považuje hodnota medzi 36,5 a 37 stupňami, u niektorých jedincov to však môže byť o pár desatín menej či viac, preto treba merať opakovane a tak zistiť, ako je na tom práve vaše dieťa. Ak má váš syn alebo dcéra pravidelne 37,1 a viditeľne mu nič nechýba, zrejme to bude jeho obvyklá teplota.

O zvýšenej teplote hovoríme spravidla pri hodnotách medzi 37 a 38 stupňami, horúčka je teplota nad 38 stupňov. Od 39,5 stupňa lekári hovoria o vysokej horúčke. Rodičia najčastejšie poznajú horúčku podľa horúcej hlavičky bábätka, pretože práve prostredníctvom kože na hlavičke sa malý organizmus zbavuje prebytočného tepla.

To, že má dieťatko horúce ručičky a nožičky, ešte nemusí znamenať, že má zvýšenú teplotu alebo horúčku. Kažopádne je dobré v prípade pochybností dieťa opakovane zmerať, aby ste vedeli, koľko dieťa má a ako sa teplota vyvíja. Tieto informácie sú potom cenné pre lekára pri stanovení prípadnej diagnózy.

Ako správne merať

U dojčaťa, ktoré nie je schopné zámerne stískať teplomer v podpazuší, prinesie vypovedajúce výsledky len meranie v konečníku, od nameranej hodnoty pritom odčítame pol stupňa. Teplomer je dobré potrieť trochou vazelíny a dieťatko zabaviť rozprávaním alebo spievaním.

Na zmeranie stačia dve až tri minúty, keď máte tzv. rýchlobežku, výsledok odčítate takmer ihneď. Pokiaľ dieťaťu teplota dlhšiu dobu kolíše, vyplatí
sa merať približne v rovnakú dobu, namerané hodnoty zapisovať, a potom ich predložiť detskému lekárovi. Niektoré deti totiž mávajú zvýšenú teplotu tesne nad 37 stupňov dlhší čas a bez ďalších viditeľných príznakov.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Zdravá výživa | Životný štýl

Prečo je dôležité dodržať šestonedelie?

Príčina môže byť v skrytom zápale pri niektorej vírusovej infekcii, v poruche metabolizmu alebo nedostatočnom príjme tekutín.

Horúčka môže pomôcť

Najčastejšou príčinou zvýšenej teploty alebo horúčky u detí je vírusová infekcia, najmä rôzne typy nachladnutia. Ďalšou príčinou sú potom menej časté bakteriálne infekcie, napríklad angína alebo šarlach. Pretože najmenšie deti ešte nedokážu dobre regulovať teplotu organizmu, výkyvy sú u nich častejšie než u starších detí a dospelých.

Preto aj pomerne banálna choroba, ktorú by dospelý prešiel mávnutím ruky, môže u dieťaťa priniesť dosť vysokú horúčku a s ňou súvisiacu únavu
a malátnosť. Keďže väčšina vírusov sa nemôže množiť pri vyšších teplotách, telo sa naštartovaním procesu zvýšenia telesnej teploty bráni útoku škodlivých mikroorganizmov. Horúčka je tak nielen príznakom, ale tiež liečivým procesom.

Kedy ísť k lekárovi

Praktickí lekári pre deti a dorast obvykle uvádzajú zvýšenú teplotu
a horúčku ako najčastejší dôvod akútnej návštevy rodičov malých
detí v ordinácii. Problém je v tom, že v prvých hodinách a niekedy aj dňoch nie je možné rozpoznať, prečo telíčko dieťaťa začalo „kúriť“.

Preto sa s návštevou pediatra neponáhľajte – ak má dieťa od rána teplotu, nemá zmysel hnať sa s ním v ten istý deň k lekárovi, pretože ten tak isto zatiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vedieť, čo sa v tele deje, a ešte môže
oslabené bábätko chytiť niečo ďalšie v preplnenej čakárni.

Dieťa radšej pozorne sledujte, snažte sa ho udržať v pokoji, poskytnite mu dostatok tekutín a vyčkajte, ako sa situácia ďalej vyvinie. K lekárovi sa však vydajte okamžite, ak ide o vysokú horúčku, teda ak nameriate teplotu nad 39,5 stupňa, dieťa je viditeľne vyčerpané a horúčka neklesne ani po podaní antipyretík alebo aplikácii zábalu.

Podobne treba nechať dieťatko vyšetriť, keď ťažko dýcha, niekoľkokrát vracalo a nedarí sa mu nič prehltnúť, alebo keď jednoducho inštinktívne cítite, že nejde o žiadnu banalitu.

Zrážať alebo nezrážať?

Každý stav by sa mal posudzovať individuálne, s prihliadnutím
k aktuálnemu veku dieťaťa, konštrukcii jeho tela a založeniu. Pokiaľ viete, že ani pri 38 stupňoch vaše dieťa nijako netrpí, môžete si dovoliť deň-dva počkať, či sa s problémom, ktorý teraz ešte nie je viditeľný, pobije detský imunitný systém sám.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Šikana - ako ju riešiť

Keď je však váš potomok dlhodobo chorý či vysilený, nepatrí práve k dobrým jedákom, takže veľmi nepriberá na váhe, a vám sa jeho stav pri teplote nepáči, je dobré situáciu skonzultovať s pediatrom a prípadne zasiahnuť, kým horúčka dieťa ešte viac vysilí. V každom prípade treba dbať na zvýšený príjem tekutín, najlepšie dojčenskej vody alebo slabého detského čaju.

Pri začínajúcej chorobe sa skôr vyhnite ovocným šťavám, ktoré by mohli tráviaci systém podráždiť a zbytočne vyvolať vracanie.

Akú liečbu pre najmenších

V lekárňach je široký sortiment antipyretík pre najmenšie deti, niektoré z nich je teda dobré mať po ruke nielen doma, ale aj na cestách. Vyhnite sa prípravkom ako je Acylpyrín, ktoré môžu malým deťom spôsobiť krvácanie do tráviaceho traktu. Bezpečný je Panadol či sirup Brufen.

V každom prípade rešpektujte pokyny v príbalovom letáku a neprekračujte odporúčané dávkovanie ani stanovené intervaly medzi jednotlivými dávkami lieku. Keď dieťa vracia, neustále mu ponúkajte tekutiny po lyžičkách, dojčené deti nechajte piť čo najčastejšie. Na rozdiel od tekutín jedlo v tejto chvíli nie je potrebné, takže príkrmy dojčatám nenúťte.

Osvedčeným spôsobom liečby sú aj zábaly – dojčatám môžete dať na päť až desať minút ponožky namočené v studenej vode alebo ich zabaliť do studenej mokrej plienky. Potom dieťa rýchlo preoblečte do suchého oblečenia.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma