AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Homeopatiká, ktoré vám pomôžu upokojiť plačúce dieťa

Všetky bábätká plačú, a to bez výnimky. Niektoré viac, niektoré menej. K upokojeniu malého kriklúňa väčšinou postačí skontrolovať a zabezpečiť jeho základné životné potreby. Niekedy to ale nestačí a neustály plač dieťaťa môže rodiča značne frustrovať. Našťastie aj v týchto situáciách môže pomôcť homeopatia.
Homeopatiká, ktoré vám pomôžu upokojiť plačúce dieťa

Krik a plač dieťaťa sa môže objaviť kedykoľvek počas dňa a môže trvať napríklad aj 2 hodiny. Postihuje deti prakticky akéhokoľvek veku a väčšinou je vyvolaný hladom, smädom, únavou, nudou alebo mokrou plienkou. Po splnení týchto potrieb sa dieťa väčšinou upokojí. Niekedy ale plač dieťaťa môže naznačovať nastupujúcim problémom, ako je napríklad akútne infekčné ochorenie.

Kojenecké koliky

Veľmi častým problémom u najmenších detí sú dojčenské koliky. K odlíšeniu od "bežného" plaču môže napomôcť to, že koliky sa väčšinou dostavujú v rovnakú dennú dobu, väčšinou večer a typicky postihuje inak zdravé deti vo veku od 3 týždňov do 4 mesiacov. Plač trvá až 3 hodiny a uspokojenie bežných potrieb dieťaťa jeho plač nezmení.

Kolika je spôsobená kŕčovitým stiahnutím čreva, čo samozrejme vyvoláva silnú bolesť. V snahe o úľavu sa bábätko buď prehýba dozadu, alebo naopak priťahuje nôžky k brušku. To býva v takýchto situáciách tvrdé a nafúknuté. Záchvat väčšinou končia odgrgnutím alebo vypustením vetrov.

  • Najčastejším liekom pre tieto stavy je Chamomilla vulgaris. Čiastočne tiež pomôže neustále hojdanie bábätka v náručí. Stolica býva v týchto prípadoch zelená a páchne po skazených vajciach. Bruško je nafúknuté a zvláštnym príznakom je, že jedna tvár je červená a druhá bledá.
  • Ďalším homeopatickým liekom na dojčenské koliky je Colocynthis. Je určený pre dieťa, ktoré silne priťahuje nožičky k brušku a úľavu mu prinesie masáž alebo položenie na bruško. Pokiaľ ale bábätku uľaví okrem masírovania bruška ešte teplý obklad na neho, potom bude lepším liekom Magnesia phosphoric. Tieto dva lieky sa prípadne môžu podávať spoločne.
  • V situáciách, kedy sa kolika dostaví potom, čo dojčiaca mamička urobí nejakú diétnu chybu, napríklad s koreneným jedlom, kávou alebo alkoholom, je vhodným liekom Nux vomica.

Prerezávanie zúbkov

Zuby sa u detí začínajú prerezávať medzi 3. a 6. mesiacom života, niekedy aj neskôr. Väčšinou je prerezávanie mliečnych zubov ukončené okolo 3. roku života. Prerezávajúce sa zúbky vyvolávajú bolesť, čo sa odrazí v správaní aj celkovom stave dieťaťa. Dieťa môže byť nepokojné až spupné, len ťažko utišitelné a samozrejme plače.

Vďaka bolesti v noci málo spí a niekedy má problémy s príjmom jedla. Z ďalších príznakov je to slinenie, nádcha s čírym výtokom z nosa a tiež snaha o hryzenie. Niekedy sa z veľkého slinenia môže dostaviť aj kašeľ a zvracanie. Často sa stretneme aj s ľahko zvýšenou teplotou.

  • Pri ťažkostiach so zúbkami je opäť liekom číslo jedna Chamomilla vulgaris. Zvlášť v prípadoch, kedy má dieťa opuchnuté a zapálené ďasná, ktoré si neustále trie. Niekedy sa pridajú aj problémy so zápalom uší.
  • Ak sú ďasná výrazne sfarbené do červena, opuchnuté a dieťa je celé horúce a veľmi sa potí, potom je zodpovedajúcim liekom Belladonna.
  • Liek Mercurius solubilis je určený pri stavoch, kedy je dieťa protivné, spupné až agresívne a tiež sa silne potí. K odlíšeniu od lieku Belladonna slúži to, že pot u neho nepríjemne zapácha, dieťa silne sliní a sliny nepríjemne páchnu.
  • Samostatne alebo v kombinácii s niektorým vyššie uvedeným liekom môže byť podaný liek Phytolacca, a to u detí, ktoré majú veľkú potrebu hrýzť a neustále si strkajú do pusy niečo tvrdé. Druhým liekom je Borax, ktorý je potrebný u detí, ktorým sa pri prerezávaní zúbkov objavia v ústach bolestivé afty s bielym povlakom.

Homeopatický liek, ktorý najviac zodpovedá obrazu ťažkostí a príznakov dieťaťa, podávajte v riedení 9CH alebo 15CH. U najmenších detí sa nemôže podať liek vo forme granúl, ale je nutné z neho pripraviť tekutý roztok. Na plastovej lyžičke alebo v malej injekčnej striekačke rozpustíme 5 granúl príslušného homeopatika v malom množstve dojčenskej neperlivej vody. Roztok potom podávame do úst ako kvapky. Pre rýchlu úľavu môžeme liek podávať po jednej až dvoch hodinách a so zlepšením intervaly postupne predlžovať.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma