AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Hojdanie, hopsanie a vyhadzovanie. Aj vaše bábätko miluje rytmiku pohybu?

Prečo malé bábätká milujú pasívny pohyb? Prečo ich upokojuje, keď nimi pohojdávate, poskakujete spoločne na lopte, nadhadzujete s nimi cez prah alebo napríklad spoločne tancujete?
Hojdanie, hopsanie a vyhadzovanie. Aj vaše bábätko miluje rytmiku pohybu?

Niekedy dokonca stačí len hojdať, rytmicky natriasať či nadhadzovať v kočíku - a z malého uplakanca je opäť pohodové alebo dokonca slastne spiace bábätko! Prečo vlastne kojenci toľko milujú rytmický pohyb? Odpoveď asi tušíte a vytušil ju aj známy francúzsky pôrodník, autor knihy Pôrod bez násilia a priekopník "nežných pôrodov," Frederick Leboyer. "Život v maternici bol tak bohatý. Plný zvukov a šumov. Ale hlavne tam bol pohyb. Neustály pohyb. Keď si matka sedlá, vstala, išla, prevaľovala sa - pohyb, pohyb, pohyb. "Opisuje svoje postrehy Leboyer.

Rytmické pohyby deťom jednoducho pripomínajú nekonečný pocit bezpečia, ktorý zažívali v matkinom maternici.

Ostatne určitý typ rytmického húpania a nadhadzovania má mnohokrát doslova hypnotický účinok aj na dospelých jedincov - ako slastne zaspávame v hojdacom kresle alebo sieti alebo počas lenivo plynulej cesty vlakom alebo autobusom. Toľko sa nám toto prenatálne blaho vrylo do podvedomia!

Detský plač ako zlé znamenie či dielo zlého ducha

Frederick Leboyer nebol samozrejme prvý, kto si všimol ukľudňujúcich účinkov rytmických pohybov. Nielen prírodné národy, ale aj naše prababičky s obľubou bežne používali závesné i vyrezávané kolísky a hojdacie košíky, najrôznejšie nosidlá typu šatku či manduka - deti v takýchto "zariadeniach" proste a jednoducho plakávali o poznanie menej.

Niektoré prírodné národy dokonca považovali detský plač za zlé znamenie, dielo zlého ducha či príznak vážnej choroby - je nutné podotknúť, že v týchto národoch boli deti nosené, kolísané, natriasané, často pevne zavinuté a dojčené podľa momentálnej potreby bábätka. Čo je pochopiteľne v dnešnom usporiadaní modernej rodiny paradoxne oveľa ťažšie - dieťatko totiž máva k dispozícii iba neustále zamestnané ruky mamičky a nie ďalšie pohotové a láskyplné náručia babičiek, tiet a starších sestier apod.

Avšak aj krehké európske bábätka si vedia jasne "povedať," kedy im je dobre - a tak mamičky a oteckovia hopsajú na balónoch s dieťatkom v ruke, nadhadzujú ich cez prah s kočíkom sem a tam alebo dokonca naložia malého uplakanca do auta, ktoré dočasne pasujú do role uspávacieho stroja. Mnohí rodičia si obľúbili šatky, babyvak, manduky a ďalšie nosidlá, kedy je dieťatko pevne pritlačené k telu rodiča v akejsi improvizovanej schránke, zdanlivo pripomínajúce maternicu.

Hitparáda najpopulárnejších upokojujúcich "pohybov"

  • "Obyčajné" nosenie a natriasanie
  • Spoločné poskakovanie na lopte
  • Spoločné hojdanie v hojdacom kresle
  • Hojdanie v autosedačke, lehátku či kolíske
  • Nadhadzovanie v kočíku (občas úplne cielene cez terénne nerovnosti)
  • Jemné poklepkávanie cez plienku v oblasti zadku
  • Striasanie a pohupovanie bábätka v priehlbine medzi natiahnutými nohami či na kolenách
  • Jazda v aute (niekedy dokonca cielene cez spomaľovače rýchlosti)
  • Spoločný tanec

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma