AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Hodinový manžel. Poznáte ho?

Keby vám ešte pred tridsiatimi rokmi doma spadla polička a váš manžel ju nemohol (alebo nevedel) pripevniť, nastal by čas na susedskú výpomoc. Tá je však dnes už takmer vyhynutým druhom, takže bolo nutné, aby muži zasiahli. Dnes si tak miesto suseda môžete zavolať hodinového manžela. Poznáte ho?
Hodinový manžel. Poznáte ho?

Viete, kto je hodinový manžel? Je to názov služby, ktorá alternuje chýbajúceho domáceho majstra a opravára. Ak zháňate šikovnú ruku na domáce práce
každého druhu, ktorá by mala používať vŕtačku, rozumela si s elektrickými obvodmi, sekačkou, rúbaním stromov alebo napríklad kvapkajúcim kohútikom, potom sa na služby hodinového manžela môžete bez obáv obrátiť. Pomôže
vám v domácnosti, kancelárii, ale aj na záhrade – hodinoví manželia si poradia prakticky s čímkoľvek.

Domov a rodina | Peniaze | Školák

Škola prevetrá vaše vrecká

Hodinovými manželmi sú väčšinou zruční majstri, ktorí sa rozhodli živiť svojím talentom a záľubou v manuálnej práci „všetko spraviť, postaviť a upraviť“. A že je o ich služby slušný záujem! Michal Záruba, hodinový manžel z Prahy, spomína: „Začalo sa to úplne nevinne.

Najprv som chodil po známych, ktorí potrebovali s niečím doma pomôcť. Po čase však chceli služby domácej správy i známi oných známych a ja som zistil, že mi to majstrovstvo môže dosť dobre vynášať. Najprv som robil fušky večer po práci, ale potom som si povedal, že to skúsim ako regulárny hodinový manžel.

Zlatá baňa to síce nie je, ale som svojím pánom a uživím sa, práce je stále dostatok.“ V príbehu pána Zárubu sa skrýva aj otázka pre vás: Nemáte doma náhodou nevyužitého šikovného majstra? Keď áno, zvážte možnosť prenájmu!

Nápad „prenajímať“ zručných manželov vznikol v hlave šikovnej ruskej podnikateľky Niny Rachmaninovej v roku 2003. Vtedy vnímala stále častejší smútok ruských žien po „domácom majstrovi“, ktorý by za ich zaneprázdneného, nie veľmi zručného alebo dokonca lenivého manžela vymenil poistky či položil obkladačky.

Podnikateľský zámer Rachmaninovej sa ihneď ujal a majiteľka novo vzniknutej spoločnosti sa krátko nato nechala počuť, že jej Moskovčanky môžu svojím záujmom ruky odtrhnúť.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Školák

Na čo je v škole psychológ

Na základe veľkého dopytu skúsila N. Rachmaninová dokonca prenajímať aj hodinové manželky (tie mali mať na starosti bežné domáce práce, ako je varenie, žehlenie, upratovanie a umývanie okien), ale tento nápad sa neujal a na zozname prosperujúcich služieb ostali len „manželia“.

Zrejme preto, že ženy si svoje práce v domácnosti najradšej odvádzajú samy, a ak im nebráni napríklad pracovné vyťaženie, väčšinou nevidia dôvod, prečo za domáce práce platiť cudzej pomocníčke. U nás sa trend hodinových manželov objavil zhruba pred desiatimi rokmi.

Hodinová sadzba za služby sa začína na 9 eurách, suma sa však pomerne zásadne líši podľa lokality či miery skúseností jednotlivých majstrov. Akékoľvek
súčiastky potrebné na opravu sa platia zvlášť, tak isto ako cestovné výdavky.

Aj preto sa často stáva, že sa z hodinovej služby stane pracovná návšteva na pol dňa, klienti chcú prítomnosť majstra maximálne využiť. Ako uvádza Záruba, mnohokrát sa stane, že si ho klientka zavolá na rýchlu opravu kvapkajúceho kohútika, ktorá sa nakoniec pretiahne i na niekoľko hodín, to keď si nadšená gazdinka začne spomínať, čo všetko vlastne doma prestáva fungovať.

„Niekedy sú to veci, ktoré klientom samotným ani nenapadnú, napríklad pri sekaní záhrady vyšlo najavo, že je potrebné vyčistiť žliabky na odtoky vody a ďalej aj odkvapy. V každej domácnosti sa takýchto prác, ktoré človek síce nevidí, ale mal by ich urobiť, nájde kopa. To sa týka hlavne satelitových domov, kde sú manželia väčšinou veľmi zaneprázdnení a na správu domu a záhrady už nemajú energiu ani čas.“

Kto najčastejšie žiada služby hodinových manželov? Podľa agentúry ponúkajúcej tieto služby najčastejšie volajú ženy, ktorých manželia sú pracovne veľmi vyťažení alebo grify s vŕtačkou či izoláciou nepoznajú – nemali ich kde odkukať. Častejšie volajú osamelé ženy, tie tiež tvoria väčšinu pravidelných zákazníčok.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl

Čo vedie hitparádu antikoncepcie

„Rozvedené ženy, ktoré toho veľa vedia, ale chlapské práce predsa len nezastanú, tvoria podstatnú časť našej klientely. Možno im vyhovuje
i to, že na rozdiel od skutočného manžela ten náš hodinový má svoj čas v ich domácnosti vyhradený. Spraví, čo treba, uprace po sebe a odíde,“ vysvetľuje manažérka z agentúry poskytujúcej šikovných majstrov.

A s úsmevom pridáva historku, kedy si službu hodinového manžela objednala
aj samotná manželka „pána majstra“. Potrebovala vymeniť žiarovku, na čo si jej manžel doma nedokázal nájsť čas.

Hodinoví manželia sú sympatickí tiež tým, že sú ohľaduplní. Na výjazdy si väčšina z nich berie vlastné prezuvky i desiatu. „Väčšinou mi zákazníčky ponúknu niečo na pitie a trebárs kávu, ale to by som sa za ten deň prekávičkoval a prejedol buchtami. Ja si vždy ráno urobím desiatu a u zákazníka len odvediem svoju prácu,“ smeje sa Záruba.

Hodinového manžela si môžete objednať cez internet pomocou webového formulára alebo telefonicky cez dispečing. Väčšina hodinových manželov však svoje služby poskytuje ako vlastnú živnosť a je najjednoduchšie a najlacnejšie vybrať si ich cez ich webové stránky. V zásade totiž platí, že hodinový manžel, ktorého zastupuje agentúra, vás bude logicky stáť o niečo viac než ten, ktorý funguje „za seba“.

Čo všetko vie hodinový manžel?

Majster na prenajatie ponúka široké spektrum služieb a postará sa o služby a práce v domácnosti i v záhrade. Urobí elektrikárske aj inštalatérske práce, remeselné i natieračské práce, zvládne tiež drobné murárske a obkladačské služby. Zaistí upratovanie bytových i nebytových priestorov.

Ovláda inštaláciu, opravu a správu počítačov. Zabezpečí byt i kanceláriu, rozumie montáži a demontáži nábytku. Opraví, nahradí a prirobí napríklad tesnenie na kvapkajúce kohútiky v kúpeľniach, na toaletách, dverách i v oknách. Vymení prasknutú žiarovku, žiarivku, poistky alebo vodovodnú batériu či zámok na dverách. Poradí si s upchaným odpadom.

Vŕta do panelu, sadrokartónu, steny i dreva. Zavesí obrázky na stenu bytu. Pripevní poličku, garnižu, zrkadlo či projektor. Pripevní a vyčistí žalúzie. Zasklí okno či dvere. Položí koberec, linoleum i dlažbu. V prípade potreby pomôže
s upratovaním v domácnosti.

Nareže, obrúsi drevo i kov a urobí náter. Vybraní hodinoví manželia zariadia kompletnú správu domu či bytu – napríklad prevádzkové starosti o dom po dobu vašej neprítomnosti. A to je len krátky výpočet toho, s čím vám hodinový manžel môže pomôcť.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma