AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Hľadanie prvého zúbka: mamičky ho milujú

Hľadanie prvého zúbka je obľúbeným rodinným športom. Úslovie „za prvý zúbok šaty“ je vžité celé generácie a každá mamička si rada kúpi nejaký módny kúsok do šatníka. Navyše sa bude mať čím chváliť medzi kamarátkami...
Hľadanie prvého zúbka: mamičky ho milujú

Mliečne zuby, ktorých je celkovo dvadsať, sa prerezávajú obvykle skôr v dolnej čeľusti ako v hornej a v predstihu sa objavujú u dievčatiek.

Pravda, všeobecne je čas, kedy sa prvý zub prihlási, daný geneticky, teda záleží na tom, kedy sa zuby začali prerezávať rodičom. Môžete preto s predstihom tipovať, ako na tom bude váš potomok. Nie je výnimkou štvormesačné zubaté dieťa, hoci obvyklá doba prvého objavu je okolo päť-šesť mesiacov života, tak isto ako celkom bezzubé ročné.

Ako upokojenie pre rodičov môže poslúžiť hláška: čo nie je, to sa nepokazí, aspoň dieťaťu mliečne zuby vydržia dlhšie zdravé. Raz určite vyrastú. Stav, kedy nie sú založené dočasné zuby, je veľmi vzácny.

Prvé sú rezáky

Rast chrupu má svoje zákonitosti: prvé na rade sú dolné rezáky, potom horné rezáky, okolo prvých narodenín prvé dočasné stoličky. To znamená, že za rezákmi zostáva medzera, ktorú do dvoch rokov vyplnia očné zuby a ako posledné sa prerezávajú druhé stoličky.

Kompletný by mal byť tento dočasný chrup okolo troch rokov. Prerezávajúce sa zúbky poznáte podľa zdurených a začervenaných ďasien, ktoré sa rýchlo menia na malé tvrdé biele hrčky.

Zložitý proces

Samotné prerezávanie a tvorba prvého chrupu je náročný proces riadený hormonálne a enzymaticky. Môže prebehnúť aj bez povšimnutia, dieťa nemusí mať žiadne bolesti, ale skôr sa pripravte na niekoľko prebdených a preplakaných nocí. Deti sú mrzuté, nespia, plačú, môžu mať zvýšenú teplotu, nechcú jesť.

Všetky „nenálady“ pramenia z pocitov tlaku na ďasná, prípadne z bolesti, ktorá k prerezávaniu chrupu patrí. Dieťa môže mať aj hnačku a horúčku. Celkom bežným a neškodným sprievodným javom, ktorý môže rodiča na udalosti v puse upozorniť, je zvýšený tok slín.

Ako pomôcť?

Na trhu nájdete najrôznejšie hryzadlá všetkých tvarov a farieb, ktoré sa vychladia v chladničke a dieťaťu uľaví, keď ich cmúľa a hryzká ďasnami. V lekárňach alebo u pediatra dostanete tipy na gély uľavujúce od bolesti, tými masírujte opuchnuté a citlivé ďasná. Prípravky na tento účel určené sú celkom neškodné a účinne zmierňujú nepríjemné pocity.

Signál k zmenám

Prerezávaním prvých zubov sa proces odstavenia od dojčenia neurýchli. Pripravte sa však na to, že bábätko sa bude snažiť zúbky využiť a stlačí bradavku. Dbajte na jej správne umiestnenie vzadu v pusinke dieťaťa, aby
ste si ju nepoškodili. Prvý zub je aj signálom, že síce budete naďalej dojčiť, ale je čas na zavádzanie prvých príkrmov.

Skúste spestriť jedálny lístok o zemiaky s mrkvou a postupne pridávajte ďalšie zložky. Ďalším významným posunom je fakt, že o prvé zúbky potomka sa musíte začať starať, teda pravidelne ich čistiť, aby vydržali zdravé po celú dobu, čo budú v pusinke. Hoci je mliečny chrup len dočasný, má pre dieťa veľký význam.

Dieťa sa s ním učí hrýzť, postavenie mliečnych zubov ovplyvňuje výslovnosť a tvar čeľustí a tváre. Stav mliečnych zubov má vplyv aj na vývoj stáleho chrupu. Pri práve prerezaných zúbkoch stačí po jedle či dojčení zotrieť čistou gázou alebo plienkou zvyšky jedla.

Ako zúbky pribúdajú, mala by sa starostlivosť zlepšovať a zintenzívniť. Okolo desiateho mesiaca veku by malo dieťa dostať vlastnú zubnú kefku (s malou hlavou, mäkkými štetinami a širšou rukoväťou na pohodlné držanie). Kefku vymieňajte už pri prvých známkach opotrebenia, obvykle to býva po 1 až 2 mesiacoch používania.

Dieťa ju bude najprv obhrýzať a hrať sa s ňou, preto majte doma dostatočnú zásobu. Zúbky čistite dvakrát denne, vždy pred nočným spánkom. Dočasné zuby sa kazia veľmi rýchlo a ľahko, sú krehké a opraviť ich nie je vzhľadom k veku dieťaťa a zhoršenej spolupráci vôbec ľahké.

Na prvú návštevu zubára nie je nikdy príliš skoro

Poraďte sa radšej včas o hygienických návykoch a starostlivosti o mliečny chrup. Pediater vám určite dá tip na detského zubného lekára (nie je ich dostatok, dobrou voľbou je takzvaný rodinný zubár, ktorý sa stará o vás a vezme si do opatery aj potomka, skúste sa spýtať).

Prvá návšteva zubnej ordinácie by mala byť okolo roka veku dieťaťa. Síce pôjde viac-menej len o spoločenskú záležitosť, ale rodičia na nej dostanú od zubného lekára všetky potrebné informácie. Pri ďalších návštevách je potom dôležité zoznámiť sa s prostredím, povoziť na zubárskom kresle, chytiť si najrôznejšie nástroje, zrkadielko, ktoré sa dáva do pusy...

Ak navodíte spolu s lekárom správnu atmosféru, dieťa sa bude nabudúce tešiť. Najhoršia situácia nastáva, keď sa dieťaťu začnú kaziť zúbky, bolia ho a prvú návštevu musí absolvovať s nepríjemnými bolestivými pocitmi. Potom bude ťažké presvedčiť ho, že nabudúce to tak nemusí byť.

Pasta s fluórom áno, alebo nie?

Veľká časť mamičiek rieši, či už od najmenších detí používať pri čistení prvých zúbkov pasty, prípadne či s fluórom, alebo priamo fluoridové tablety. Ako je to teda správne? „Začať rovno používať pastu s fluoridmi, a to takú, na ktorej je uvedené, že je vhodná od nultého roku veku, znamená, že bude obsahovať adekvátne množstvo fluoridových iónov k veku dieťaťa.

Fluoridy sú nesmierne dôležité na posilňovanie zubnej skloviny,“ vysvetľuje stomatologička Michaela Seydlová. A čo cumlíky? „Vyhovujú mnohým deťom, dokážu ich upokojiť. Ak sa cumlík používa do jedného roku veku, my stomatológovia s tým nemáme problém,“ dodáva odborníčka.

„Ale mal by sa dávať len na zaspávanie. Pozor si dajte na prvé krôčiky s cumlíkom, keď môže pri páde dôjsť k zraneniu. “ 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma