AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Hľadám prácu. Zn.: Som matka

Po rodičovskej dovolenke väčšina z nás prehnaným sebavedomím práve neoplýva. Nájsť prácu po materskej dovolenke síce naozaj nie je nič jednoduché, ale ani nie nemožné. Chce to však dobrú prípravu. Čím skôr začnete, tým skôr sa dostaví očakávaný úspech.
Hľadám prácu. Zn.: Som matka

Matky malých detí sú na našom pracovnom trhu, bohužiaľ, stále tak trochu ohrozeným druhom. Prečo vlastne firmy nerady zamestnávajú ženy po rodičovskej dovolenke?

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Zábava | Predškolák | Školák

Prvé lásky sú v živote deti nesmierne dôležité

„Dôvodom je predpoklad, že ženy sú primárnymi opatrovateľkami detí, a ten sa aplikuje plošne, bez ohľadu na situáciu konkrétnej uchádzačky o zamestnanie. Podobné paušálne úsudky sa však často nestretávajú s realitou a v konečnom dôsledku škodia ako ženám, tak i firmám a spoločnosti.

Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť plytvať polovicou nášho ľudského potenciálu, zvlášť keď populácia starne a podiel zárobkovo činných sa neustále zmenšuje,“ vysvetľuje expert na rovné príležitosti Peter Pavlík.

Zistite, čo chcete

Prvým predpokladom úspechu pri hľadaní zamestnania je vedieť, čo naozaj chcem, a hľadať miesto, na ktoré sa hodím. Je dobré si starostlivo rozmyslieť, v akom odbore chcete a môžete pracovať, na akej pracovnej pozícii a u akého zamestnávateľa. Ujasnite si, čo už ste v živote dokázali a prečo – poznať svoje silné stránky je rovnako dôležité, ako vedieť o svojich slabinách.

Na slabších stránkach svojho doterajšieho pracovného života a svojich schopnostiach a zručnos- tiach skúste zapracovať ešte v priebehu rodičovskej dovolenky, aby ste svoje šance na pracovnom trhu zvýšili.

Máte sa kam vrátiť?

Pokiaľ vaše pracovné miesto nezaniklo a vy dodržíte maximálnu dĺžku rodičovskej dovolenky do troch rokov veku dieťaťa (prípadne do štyroch rokov po odsúhlasení zamestnávateľom), máte šťastie a môžete sa vrátiť do pôvodného zamestnania.

Na rovnakú stoličku však máte nárok jedine do ukončenia materskej dovolenky, teda do 28 týždňov od nástupu na materskú pred pôrodom. Z rodičovskej dovolenky vás bývalý zamestnávateľ musí prijať späť, nemusí to byť však totožné miesto, ktoré ste zastávali predtým, než ste sa stali matkou.

Malo by ísť pravdaže, o prácu obdobného charakteru – musí ísť o miesto, ktoré zodpovedá vašej pracovnej zmluve.

Na úrad práce sa nespoliehajte

Keď prácu začnete naozaj hľadať, nespoliehajte sa rozhodne len na pracovný úrad. Nikto vás za ručičku vodiť nebude a úrady práce nemôžu zohnať prácu každému.

Začnite tým, že si ujasníte, akú prácu chcete a za akých podmienok do nej chcete nastúpiť. Musíte dopredu vedieť, či budete kvôli deťom, otváracej dobe škôlky či iným prekážkam žiadať o skrátený úväzok, či ste ochotná dochádzať, chodiť na služobné cesty a podobne.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Spoznáte, že je vaše dieťa terčom šikany?

Dobrý životopis je základ

Hľadanie pracovného miesta obvykle začína odpovedaním na inzeráty a rozosielaním životopisu. Dôležité je mať svoje CV správne napísané.

Pamätajte, že CV je vaša prvá vizitka, ktorá personalistu či vedúceho buď zaujme, a potom máte šancu, alebo ju preletí očami a odloží, a vy ste zase bez práce. Vždy platí, že CV by malo byť prehľadné, jasne štruktúrované a malo by obsahovať všetky dôležité informácie, ktoré vám môžu pomôcť k získaniu miesta.

Nikdy v životopise neklamte, ani si v ňom uvedené údaje neprikrášľujte. Mohlo by sa to otočiť proti vám, pretože rad personalistov si dnes informácie poskytnuté o uchádzačovi overuje. Vzorové životopisy nájdete na profesijných weboch, môžete sa tiež prihlásiť do rôznych kurzov pre uchádzačky o prácu po rodičovskej dovolenke, ktoré usporadúvajú napríklad materské centrá.

Personalistka Katarína Vondrková k tomu uvádza: „Rozhodne odporúčam všetkým ženám na materskej a rodičovskej dovolenke neuzatvárať sa
pred svetom a, naopak, žiť čo najaktívnejšie spoločenským životom.

Zapojte sa aj do iného života, než len do toho rodinného, pracujte z domu, venujte sa dobrovoľníckej činnosti, udržujte kontakt s bývalými kolegami, priateľmi i okolitým svetom.

Udržujte si tiež znalosti a aktuálne informácie z vášho odboru, surfujte na internete, hľadajte, čo je vo vašom odbore nového, predplaťte si odborový časopis, choďte na kurz, pridajte sa do záujmovej skupiny na Facebooku. Využite skrátka všetky možnosti, ako ostať in.“

Po zaslaní životopisu nasledujú dve možnosti. Tá prvá a, bohužiaľ, veľmi častá, je nulová odozva. Pokiaľ ide o miesto, o ktoré by ste naozaj veľmi stáli, môžete skúsiť ešte zamestnáva- teľovi zavolať, aby ste sa uistili, že práve váš životopis niekde nezapadol. Druhá možnosť je oveľa priaznivejšia – zamestná- vateľ vás pozval na pohovor.

Ako najlepšie zapôsobiť?

Predovšetkým si zistite bližšie informácie o firme či úrade, kam na pohovor idete. Veľmi často sa zamestnávatelia pýtajú, čo o nich viete a prečo chcete pracovať práve tu. Znovu si prejdite pracovný inzerát, na ktorý ste reagovali. Veľmi pravdepodobne sa vás totiž budú pýtať, ako si prácu na danej pozícii predstavujete.

Pripravte si tiež otázky k danému pracovnému miestu. Keď bola medzi požiadavkami zamestnávateľa znalosť cudzieho jazyka, je možné, že časť pohovoru sa bude odohrávať cudzojazyčne. V prípade osobného pohovoru hrá rolu rad faktorov.

Jedným z tých silných je prvý dojem, preto sa snažte vyzerať jednoducho dobre. Šaty, ako je známe, robia človeka, a tak si dajte pri ich výbere záležať. Vhodný je kostým, sukňa s blúzkou, jednoduché šaty či tmavé nohavice, nie džínsy.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Úzkosť zväzuje deti i dospelých. Ako s ňou bojovať?

Výstrih a nápadné šperky nechajte doma, líčenie zvoľte decentné, aby ste vyzerali upravene, nie nápadne. Na pohovor príďte v predstihu pár minút, dajte si rezervu, aby vás nezaskočila napríklad dopravná zápcha. Usmievajte sa, udržujte očný kontakt a snažte sa byť prirodzená. A hlavne – vypnite si mobil!

Citlivé miesta

Existujú aj otázky, ktoré by vám žiadny zamestnávateľ nemal klásť. Sú to otázky určitým spôsobom zasahujúce do vášho súkromia, týkajúce sa vašej viery, rodinného stavu či sexuálnej orientácie. Najčastejšie však ide o otázky, koľko máte detí a kto vám ich postráži, až budú choré.

„To ale neznamená, že zamestnávatelia podobné otázky na prijímacích pohovoroch nekladú. Je asi naporúdzi, že sa s nimi musia spravidla pasovať len ženy, pretože v našej spoločnosti sa automaticky predpokladá, že sa o deti primárne starajú ony.

Je preto dobré mať dopredu pripravené odpovede, ktoré môžu poukazovať i na to, že deti majú otca, ktorý zdieľa svoju časť rodičovských záväzkov,“ radí Peter Pavlík.

Ako zvládnuť návrat?

Niektoré ženy majú pocit, že musia vyhovieť všetkým, a tak berú prácu navyše, za ktorú nebudú odmenené. Nie je divu, keď po pár týždňoch takého nasadenia príde kolaps. Nesľubujte, čo nezvládnete.

Nie ste Ferdo Mravec a nemusíte zvládať všetko. Určite si, čo je pre vás najdôležitejšie a tomu sa venujte – vaše pracovné povinnosti, spoločný čas s deťmi, intímne chvíle s partnerom a chvíľka len pre seba... Občas sa jednoducho treba na všetko vykašľať a robiť to, čo sa vám práve chce.

Nebojte sa aj požiadať o pomoc. Keď sa babička ponúka, že pôjde s deťmi do zoo, využite to. Vy budete mať viac času a babičke iste urobí radosť, že vám pomohla, takže spokojní budete nakoniec všetci. A v neposlednom rade nezabúdajte sama na seba. Len čo o seba prestanete dbať, prestanete si vážiť sama seba, a to sa ihneď prejaví aj vo vašom správaní k ostatným.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma