AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Gumení medvedíci sú zdraví na kĺby. Mýtus plný cukru

Gumové medvedíky sú obľúbenou maškrtou detí i dospelých. Obzvlášť vyhľadávané sú potom medzi jedincami, ktorí si potrpia na zdravie svojich kĺbov. Farební medvedíky vraj majú totiž zázračné ochranné účinky na kĺbovú výstelku. Pravda je však trochu odlišná.
Gumení medvedíci sú zdraví na kĺby. Mýtus plný cukru

Želatina na kĺby

Pod pojmom želatína sa skrývajú bielkoviny živočíšneho pôvodu. Okrem potravinárstva a kozmetiky sa tieto bielkoviny využívajú aj v lekárskych odboroch. Želatína totiž pomáha pri rôznych ochoreniach kĺbov a kostí. Príkladom môže byť osteoartróza, reumatoidná artritída alebo rednutie kostí, takzvaná osteoporóza.

Niektorí jedinci želatínu využívajú aj pre zlepšenie kvality vlasov a nechtov, nápomocná môže byť aj v redukcii telesnej hmotnosti alebo pri zotavovaní z telesného výkonu. A aká zázračná sila sa skrýva za touto živočíšnou bielkovinou? Tajomstvom je kolagén, ktorý je obsiahnutý v želatíne. Ten totiž slúži ako základný stavebný kameň kĺbov aj kostí.

Chudobní medvedíci

Bez tuku, s nižším obsahom kalórií a navyše zo zázračnej želatíny. Gumení medvedíci na prvý pohľad môžu vyzerať ako zdravší variant iných cukroviniek. Opak je však pravdou.

Reč čísel totiž hovorí úplne jasne:

  • Priemerná porcia činí 17-18 gumových medvedíkov. V tomto množstve je obsiahnutých približne 22 gramov cukru, čo je asi päť a pol čajovej lyžičky bieleho cukru. Podľa lekárskych odporúčaní by pritom ženy nemali konzumovať viac ako 6 čajových lyžičiek a muži nie viac ako 9 čajových lyžičiek cukru denne. Nadmerným príjmom cukru rastie riziko obezity a kardiovaskulárnych chorôb.
  • Rovnaké množstvo gumových medvedíkov obsahujú len 2-3 gramy bielkovín, v ktorých je obsiahnutá aj želatína. Toto množstvo tvorí okolo päť percent odporúčanej dennej dávky bielkovín. Ak by sme teda chceli prospieť svojim kĺbom a kostiam, museli by sme skonzumovať oveľa väčšiu dávku pestrofarebných gumových pochúťok. S väčšou dávkou medvedíkov ale do tela dopravíme aj oveľa väčšie množstvo cukru.
  • Bežná porcia medvedíkov tiež neobsahuje prakticky žiadne minerály a vitamíny. Gumové medvedíky sa tak rozhodne nedajú zaradiť do pravidelného jedálnička. Ich účinky na zdravie kĺbov a kostí sú minimálne. Ak však zhrešíte raz za čas, vôbec nič sa nestane.

Pozor na „zdravú“ variantu

Hitom súčasného potravinárstvo sú výrobky bez cukru. Prakticky každá potravina tak má svoju "zdravšiu" alternatívu. Nie je tomu inak ani v prípade gumových medvedíkov. Konzumácia veľkého množstva gumových medvedíkov bez cukru však prináša časté zdravotné komplikácie.

Jedná sa najmä o problémy zažívacieho traktu v podobe nadúvania, hnačiek a bolestí brucha. Aj v prípade gumových medvedíkov platí staré príslovie "všetko s mierou". Ak chcete prospieť svojim kĺbom, radšej vyhľadajte iný zdroj želatíny. Vyberať pritom môžete z potravinových doplnkov aj prírodných zdrojov.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma