AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Gita: Chcem pochovať svoju placentu

"Bola mojou súčasťou, podivuhodným orgánom a prenatálnej matkou môjho syna. Nechápem, ako môže niekomu prísť placenta nechutná! Veď je úžasnou súčasťou materského tela." Hovorí Gita.
Gita: Chcem pochovať svoju placentu

Ak si nalistujeme výkladový Veľký lekársky slovník, dozvieme sa, že: "Placenta je orgán, ktorý vzniká v tehotnej maternici čiastočne z materskej časti a z tkanív plodu. Plod je k placente pripútaný pupočníkom. Jej hlavnou funkciou je poskytovanie výživy a kyslíku plodu a odvádzanie jeho splodín."

Zatiaľ čo v modernej spoločnosti sa placenta neteší nijakej úcte a býva zvyčajne zlikvidovaná ako odpad. Naši predkovia a mnohé prírodné i podľa merítok našej spoločnosti vyspelé národy si tohto úžasného orgánu vážili a vážia. V mnohých kultúrach sa placenta používala v rôznych formách ako liek, veľmi rozšírený bol aj zvyk placentu pochovať a zasadiť nad ňou strom. Ostatne táto tradícia je v niektorých krajinách stále živá alebo dokonca prežíva svoje znovuzrodenie.

Aj liečebné použitie placenty na lekárske účely a v kozmetickom priemysle je v modernej spoločnosti vcelku bežné. A nie je sa čomu diviť! Placenta obsahuje veľké množstvo bielkovín, železa, vitamíny skupiny B, vitamín E, veľmi špecifický hormonálny koktail a celý rad pozoruhodných látok. Konzumácia kapsúl so sušenou placentou (alebo placenty v inej forme) vraj pomáha k veľmi rýchlej regenerácii po pôrode, čoho hojne využívajú ázijské národy (a tiež mnoho cicavcov, ktorí placentu po pôrode konzumujú).

Gita (32 rokov): Prečo chcem pochovať svoju placentu?

"Možno vás prekvapím; ale rodila som v pôrodnici, neodmietam očkovanie a žijem šťastne aj v paneláku. Mám dve deti (a viac nechcem), som realitná maklérka, nestravujem sa len naklíčenými zrnom a milujem čokoládu a kávu - skrátka rozhodne nie som žiadna superalternatívna divožienka. Aj keď práve moja najúžasnejšia a najveselšia kamarátka Vierka divožienka je, nie však militantná, ale milá, láskavá a láskyplná, múdra a hlavne ohromne inšpiratívna.

Po tom, čo som bola pozvaná (už tehotná) na dojemný rituál pochovávania placenty Vierkinho druhého syna, sa vo mne čosi zmenilo a ja som začala svoje materstvo prežívať s oveľa väčšou úctou k svojmu telu, k budúcemu dieťaťu, a možno to znie trochu mysticky, ale aj k ženstvu ako takému. Zrazu mi prišlo nesprávne nechať ten úžasný orgán nazvať potencionálne infekčným odpadom, s ktorým sa podľa tohto označenia aj zaobchádza.

Jednoducho som začala (ja ateistka) túžiť po nejakom rituáli, kedy by bola táto dočasná súčasť môjho tela "pochovaná" a zároveň bolo oslávené narodenie nášho dieťaťa. Prišlo mi krásne, pochovať placentu a zasadiť strom - strom života nášho syna, ktorý by symbolicky (a možno aj prakticky) rástol z mojej placenty. A ako to dopadlo?

Placentu mám v mrazáku (v pôrodnici s tým nemali žiaden problém, len na mňa pozerali ako na blázna) a čakám na jar, kedy na záhrade manželovho otecka vykopeme jamu a zasadíme jabloň. Napodiv sme tým nášho dedka veľmi dojali, na záhrade mu totiž rastie mohutný orech, ktorý zasadil jeho otec! Veľmi sa na jar teším!

Čo na to legislatíva?

Manipuláciu s placentou po pôrode upravuje zákon 372/2011 sb. , § 91. V zákone sa okrem iného píše, že plodové lôžko (placenta), ktoré sa neuplatňuje pre lekárske potreby, bude spopolnené. Ale čo keď rodičia nesúhlasia s likvidáciou a trvajú na vydaní?

Fundovanú odpoveď nájdeme na českom serveri www.ferovanemocnice.cz, ktorý je projektom Ligy ľudských práv. "Zákon očividne nepamätá na prípady, keď matka so spopolnením placenty nesúhlasí a žiada o jej vydanie napr. Z rituálnych dôvodov. Domnievame sa, že je tu potrebné skúmať hľadisko primeranosti. Ak vydaním placenty nedôjde k ohrozeniu verejného zdravia, nie je dôvod, aby zdravotnícke zariadenie matke nevyhovelo a neumožnilo jej odniesť si zdravotne nezávadnú časť svojho tela. Museli by sa ale vyriešiť otázky skladovania, prenosu a pod.

Ak sa žena rozhodne porodiť mimo zdravotnícke zariadenie, je na nej, ako s placentou naloží a zrejme tým nikoho neohrozuje. Preto sa domnievame, že zmyslom ustanovenia zákona o likvidácii placenty je skôr ochrana matky, o čom svedčí aj vyžadovaný súhlas pre použitie placenty na medicínske účely, nie zabránenie matke naložiť s placentou podľa svojho presvedčenia (napr. Zakopanie na záhrade). "

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma