AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Fenomén raw food: všetko čo potrebujete vedieť

Alternatívne smery v stravovaní sa v poslednej dobe objavujú v našich kuchyniach stále častejšie. Je ich veľa, niektoré ešte nie sú príliš známe, ale azda všetci už počuli o surovej strave. Čo o nej viete?
Fenomén raw food: všetko čo potrebujete vedieť

Experimentovanie s jedlom, túžba skúsiť niečo nové, snaha schudnúť alebo provokovať je nám ľuďom vlastná, a preto sa v našej spoločnosti objavuje stále viac rozličných výživových smerov. Bežne zo svojho jedálneho lístka vyraďujeme jednotlivé potraviny v rámci rôznych diétnych zvyklostí, inokedy sa držíme filozofického alebo náboženského presvedčenia, alebo túžime byť jednoducho iní, či sa cítiť zdravší.

Je isté, že strava bezprostredne ovplyvňuje kvalitu nášho života a zdravia, ale nikto zatiaľ presne nestanovil, ktoré z výživových odporúčaní je to pravé. Raz za čas sa medzi takými alternatívnymi smermi objaví nejaký fenomén, ktorý túžia vyskúšať azda všetci. Najrozšírenejšie a najznámejšie vegetariánstvo a vegánstvo teraz postupne nahradzuje ešte kontroverznejší a striktnejší raw food.

Je to „živá strava“

Surová strava, nazývaná niekedy tiež vitariánstvo, je založená na konzumácii tepelne a chemicky neupravených potravín (teplota pri príprave týchto pokrmov nesmie prekročiť 42 °C). Základom je totiž presvedčenie, že pri zahriatí sa všetko živé v potravinách zničí a tepelne upravená strava je tak mŕtva.

„Surovú stravu jem už niekoľko mesiacov a išla som do toho hlavne kvôli vlečúcim sa zdravotným problémom. A naozaj mi pomohla. Bojovala som roky s nadváhou a tráviacimi problémami.

Vďaka raw food som nakoniec schudla pätnásť kíl, upravilo sa mi trávenie, zbavila som sa nafúknutého brucha, a navyše sa mi zlepšila nálada, lepšie sa mi spí a silnejšia je tiež imunita,“ hovorí čitateľka Maruška a dodáva, že by raw food odporučila naozaj každému ako detoxikačnú kúru alebo aspoň ako letnú formu odľahčeného jedálneho lístka.

Ostatne, práve v lete je človeku príjemnejšie jesť skôr ľahké potraviny, ako je ovocie a zelenina, než smažené a tučné pokrmy.

Dva rozdielne tábory

Pohľad na konzumáciu surovej stravy je dvojaký. Jej zástancovia a ľudia, ktorým pomohla dostať sa zo zdravotných problémov, vychvaľujú jej výhody, odovzdávajú ďalej svoje skúsenosti a sú presvedčení o tom, že pre človeka je najlepšie jedlo v prirodzenom a nespracovanom stave.

Jedine tak podľa nich odovzdá nášmu telu všetky živiny, ktoré obsahuje. Naopak, napríklad vyznávači iných výživových smerov, napr. ajurvédy, makrobiotiky alebo tradičnej čínskej medicíny, dôrazne odporúčajú tepelnú úpravu potravín. Lekári naposledy spomínaného učenia potom rozhodne neodporúčajú raw potraviny pacientom so slabým tráviacim systémom, alergiou alebo ženám, ktoré trpia na neplodnosť.

Menej práce v kuchyni?

My ženy, keď sa staneme matkami, trávime dlhý čas prípravou jedla. Túto prácu by nám raw strava mala uľahčiť. Jej zástancovia vidia práve krátku prípravu ako jednu z hlavných výhod. Musíme súhlasiť, že samotná príprava surových pokrmov nie je zdĺhavá ani zložitá. Väčšinou postačí mixér alebo kuchynský robot.

Avšak je potrebné čas si zorganizovať, pretože musíme nechať suroviny včas naklíčiť alebo usušiť. Je teda potrebné premyslieť, čo budete pripravovať, čo nemusí vyhovovať všetkým, a vo finále sa tak príprava jedného pokrmu môže pretiahnuť aj na niekoľko dní. Prácu vám ďalej môže ušetriť odšťavovač, spiralizér (prístroj na výrobu rezancov z ovocia a zeleniny, pozn. red.), sušička alebo klíčidlo.

Krajšia pleť a lepšia imunita

Konzumácia surovej stravy má na naše telo pozitívny vplyv. Zvlášť vďaka vysokému obsahu vody v čerstvom ovocí a zelenine raw osviežuje a hydratuje pokožku. To sa prejavuje ako na našom zdraví, tak na vzhľade našej pleti, ktorá vyzerá svieža a čistejšia.

Podľa Stanislava Petříčka, odborníka na raw food, zaháňa aj pocit falošného hladu, ktorý môžete pociťovať, keď cez deň málo pijete. Vitamíny a minerály obsiahnuté v raw potravinách prirodzene posilňujú imunitu. Dôležitou zložkou je tiež vláknina, ktorá prispieva k čisteniu tráviaceho ústrojenstva.

Bielkoviny alebo proteíny sú pre ľudský organizmus nenahraditeľné. Telo z nich vyrába energiu alebo ich využíva na stavbu telesných tkanív. Hľadajte ich v semenách, orieškoch alebo zelenej listovej zelenine.

Aj riziká existujú

Svoju skúsenosť so surovou stravou pridáva naša čitateľka Mirka: „Mne,  naopak, raw food nesadlo. Rok som tak jedla, ale po čase som odrazu začala byť hrozne unavená, znížila sa mi obranyschopnosť a stále som mala pocit hladu. Každému totiž sadne niečo iné. Ja som si osobne zažila, že radšej potraviny aspoň zohrejem. Som teda zástancom bežnej vyváženej a pestrej stravy a surovú stravu nechávam len ako doplnok a spestrenie.“

Napriek tomu, že surová strava doslova prekypuje vitamínmi, pri jej striktnom dodržiavaní je potrebné dávať pozor na deficit vitamínu D, B12 a minerálnych látok, zvlášť vápnika, zinku, železa, jódu a selénu. Na surovú stravu treba navyknúť i trávenie, nie každému totiž neupravené jedlo vyhovuje. V našich klimatických podmienkach nie je podľa odborníkov vhodné konzumovať len surovú stravu, tepelne neupravené jedlo totiž organizmus neprehreje.

Široká škála pokrmov

Pojem surová strava nezasvätenému človeku chuťové bunky ani fantáziu asi príliš nenavnadí. Väčšina si totiž predstaví skôr prípravu šalátov alebo chrúmanie mrkvy namiesto plnohodnotného a pestrého obeda. Ale nie je to tak úplne pravda.

Aj v rámci tohto stravovania možno vytvoriť zaujímavé pokrmy. Z hlavných jedál sú obľúbené napríklad quiche, kukuričné tortilly s rôznymi omáčkami, sezamové karbonátky, repové špagety, ale i najrôznejšie chlebíčky či krekry.

„Najlepšie sú však na raw jednoznačne dezerty, teda ovocné alebo čokoládové torty. Tie dostanú skutočne každého a pripraviť ich možno pomerne ľahko i doma,“ opisuje Stanislav Petříček. Aj napriek tomu však, samozrejme, raw jedálny lístok nie je až taký pestrý.

Čo sa týka prípravy raw pokrmov, tá sa robí pomocou mixovania, klíčenia a sušenia. Nakoniec potom pokrmy vyzerajú tak isto ako bežné jedlá, rozdiel spočíva len v ich zložení. 

A čo deti?

Spôsob, ktorým sa stravujeme, chtiac-nechtiac ovplyvňuje i stravovanie našich najmenších. Práve oni sa totiž učia napodobňovaním, a preto je v každom prípade lepšie nastaviť u malých detí základné stravovacie návyky a dodržiavať pestrý a nutrične vyvážený jedálny lístok s obsahom všetkých živín dôležitých pre detský vývoj. Nielen surová strava, ale všeobecne alternatívne výživové smery nie sú vhodné pre deti alebo tehotné ženy. 

Záver? Ideálny ako spestrenie

Podľa Stanislava Petříčka nie je nutné a dokonca ani dobré byť radikálnym
a okamžite prejsť výhradne na raw stravu. Dajte si raw občas, trebárs jeden deň v týždni alebo príležitostne na obed. Pokiaľ sa však rozhodnete radikálne zmeniť svoj jedálny lístok a zamerať ho len na raw stravu, rozhodne si zvoľte pomalú a postupnú cestu.

Pri okamžitom prechode na surovú stravu totiž nastane veľmi silný detox, telo sa začne zbavovať škodlivín odrazu, a to môže priniesť napríklad bolesti hlavy, únavu, ale tiež vyrážku a ďalšie nepríjemné ťažkosti. 

Čo všetko je raw

Ovocie (jablká, banány, papája, slivky a ďalšie) a zelenina (hrášok, karfiol, stonkový zeler, kukurica, paprika, brokolica a ďalšie), listová zelenina (rímsky šalát, rukola, špenát, kapusta a pod.), ďalej orechy (kešu, arašidy, vlašské, lieskové atď.), strukoviny, semienka (napríklad chia, tekvicové, sezamové, ľanové), obilniny (ryža, špalda, pohánka atď.), morské riasy, klíčky (slnečnica, fazuľa, šošovica a pod.) alebo aj nepražené kakao, bylinky a korenie, kokosové mlieko, kokosový, konopný či olivový olej, sladidlá (javorový sirup, palmový cukor, stévia, agávový sirup atď.). 

Plusy a mínusy raw stravovania

PLUSY

 • Nižší obsah tukov, cholesterolu a sodíka.
 • Naopak vysoký obsah kyseliny listovej a vlákniny.
 • Vysoký obsah ďalších živín a minerálov v surovej strave.
 • Do pokrmov sa nepridávajú cukry alebo iné dochucovadlá.
 • Pomáha redukovať hmotnosť.
 • Vhodná ako odľahčujúci či detoxikačný režim na kratšiu dobu.
 • Raw strava podľa zástancov zlepšuje náladu, psychický stav človeka a dodáva energiu.

MÍNUSY

 • Podľa niektorých odborníkov de o nevyrovnanú a nedostatočnú výživu.
 • Môže hroziť nedostatok niektorých vitamínov, zvlášť B12, ďalej nedostatok bielkovín a vápnika.
 • Raw stravovanie nie je vhodné pre celé rodiny, či už z pohľadu náročnejšieho zaistenia stravy, alebo kvôli deťom, ktorým sa raw neodporúča.
 • Najesť sa v bežnej reštaurácii je takmer nemožné. Raw reštaurácií je v SR zatiaľ minimum.
 • Surová strava je pre niektorých jedincov náročná na trávenie. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma