AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Existujú rozdiely medzi pôrodom chlapca a dievčatka?

Aké to je porodiť dievča? A aké chlapca? Pociťuje mamička nejaký rozdiel? A sú dievčatká po narodení naozaj "životaschopnejšie", ako tvrdí mnoho lekárov?
Existujú rozdiely medzi pôrodom chlapca a dievčatka?

Už za čias našich prababičiek a babičiek sa tradovalo, že novonarodené dievčatká sú húževnatejšie a že v prípade komplikácií mávajú od prírody väčšiu šancu tieto ťažkosti prekonať. Je tomu skutočne tak? Sú novorodené dievčatka od prírody o niečo väčšie bojovníčky, než chlapci?

Mnohé naznačuje napríklad tvrdenie nemeckej rodinnej terapeutky Gizely Preuschoff, tá hovorí: "Počas tehotenstva má ženské telo trojtýždňový náskok pred mužským, pokiaľ ide o vývoj kostí. Pri narodení sú ženské bábätka už štyri až šesť týždňov vývojovo pred chlapcami. "(A všetci vieme, ako tento" náskok "pokračuje v neskoršom vývoji, obzvlášť viditeľný je potom v období nástupu puberty, ktorá u dievčatiek prepuká zvyčajne skôr.)

Rozdiel prvý: Pôrod dievčatka je kratší

Ak predtým mamička neporodila v stanovenom termíne, hovorievali naše babičky s obľubou: "Tá sa motá (alebo strojí), to bude iste dievča!". Pri samotnom pôrode však dievčatká rozhodne neotaľajú, ba naopak! Pôrod dievčaťa trvá v priemere o hodinu a pol kratšie, než pôrod chlapca! Čo pravdepodobne súvisí so všeobecne vyššou pôrodnou váhou u chlapcov (v priemere o 5%), aspoň to na základe vedeckých štúdií tvrdí známa nemecká rodinná terapeutka Gisela Preuschoff.

Rozdiel druhý: Novorodené dievčatká sú viac „vo forme“

Jedna štúdia, ktorá prebehla v minulých rokoch vo Fínsku, naznačuje, že chlapci majú pri pôrode nižšie hodnoty Apgar skóre, a to až o 20% než dievčatká!

Apgar skóre je medzinárodne uznávaný a používaný test, ktorý slúži na zhodnotenie vitality a popôrodnej adaptácie novorodeného dieťatka. Po 1, 5 a 10 minútach po pôrode sa hodnotí 5 kritérií (vzhľad kože, srdcová akcia, dýchanie, spontánna aktivita a reakcie na podráždenie), maximum je 10 bodov.

Rozdiel tretí: Dievčatká sú menej ohrozené komplikáciami

"Predčasný pôrod, sklon k duševným poruchám a infekciám a pravdepodobnosť nehôd, to všetko je výrazne nižšie u dievčat ako u chlapcov. Rodičia dievčat majú šťastie; ženské bábätká sú húževnatejšie," tvrdí odborníčka na detskú dušu Gisela Preuschoff. Prečo tomu tak je, však nie je celkom jasné, určitý tieň podozrenia padá na mužský hormón testosterón a tiež na stresový hormón kortizol.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma