AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ester: Manželovi rodičia neoslavujú Vianoce

Prečo nemá babička s dedom doma stromček? Prečo k nim Ježiško nechodí? Prečo nepečie babička medovníčky? Prečo nepríde na vianočnú besiedku?
Ester: Manželovi rodičia neoslavujú Vianoce

Aj napriek tomu, že väčšina z nás na svoje kresťanské korene už dávno zabudla, sme ochotní zájsť na Vianoce na polnočnú omšu, rozprávať deťom o narodení Ježiška, ísť sa spoločne pozrieť do kostola na jasličky a dodržiavať niektoré vianočné zvyky vychádzajúce z kresťanských tradícií.

Podobne je na tom aj Ester, ktorá má síce krásne biblické meno, ale veriaca nie je. Vianoce sú pre ňu sviatkom rodiny, pospolitosti, rozžiarených detských očí, vznešených legiend a spomienok na blízkych, ktorí už tu nie sú. Ester Vianoce miluje, milujú je aj jej deti - ale tým ich radostné rodinné zdieľanie sviatočného času končí. Manžel Ester Vianoce kvôli deťom pretrpí, rodičia Ester už nežijú a manželovi rodičia Vianoce z náboženských dôvodov neoslavujú (a to veľmi striktne).

A ty si Ježíška niekedy videl, ako nosí darčeky?“

Mám dve deti, dvojvaječné dvojčatá - dievčatko a chlapca. Keď boli deti bábätká a batoľatá, príliš som vzťah manželových rodičov k Vianociam neriešila, bola som rada, že všetko zvládam; že som upiekla trochu sladkého, upratala, kúpila darčeky, uvarila slávnostnú večeru a slastne sa zrútila ku štedrovečernej rozprávke.

Aj cez všetok zhon boli Vianoce preniknuté zvláštnou atmosférou a spomienkami na mojich tragicky zosnulých rodičov. Lenže teraz budú mať deti 5 rokov, kreslia už niekoľký list Ježiškovi a na Vianoce sa veľmi tešia. Manžel ticho trpí a dedo s babičkou, ktorí bývajú vo vedľajšom dome, všetko doslova sabotujú. "A ty si Ježiška niekedy videl, ako nosí darčeky? Ako vyzerá? A prečo za tebou chodí len cez Vianoce, ty si dobrý len v zime? "

S takými otázkami chodia deti už od polovice novembra od prarodičov! Dedo a babička nie sú zatvrdilí ateisti, naopak, sú cudzinci žijúci na Slovensku a sú veľmi nábožensky založení! Bohužiaľ ich viera Vianoce neuznáva. Prečo si to ale odnášajú deti!?

Pomáhajú nám aj „škodia“

Manželovi rodičia nám pomáhajú, deti strážia kedykoľvek ich o to požiadame, čo je vzhľadom k mojej a manželovej náročnej práci a môjmu súčasnému diaľkovému štúdiu neoceniteľné - bez nich by sme všetko zvládali oveľa horšie.

Aj preto mám stále obrovské zábrany s nimi o mojich výhradách dôraznejšie hovoriť (po dobrom som to skúšala). Navyše sú obaja veľmi vzdelaní a deťom sa naozaj venujú, kreslia s nimi, čítajú, vyrábajú, berú ich na dovolenku a výlety, rozprávajú si - televízia aj počítač sú u nich tabu (čo mi zatiaľ vyhovuje). Keďže aj manžel vyrastal v podobnom duchu (a v inej krajine), prístup rodičov chápe. On sám však nábožensky založený nie je, ale kvôli deťom vianočné tradície zachováva. Jednoducho chápe, koľko radosti by sme im zobrali.

„Esterka, nebereš si len jeho, ale celú jeho rodinu!“

Smutné je, že čím sú deti i starí rodičia starší, tým je u nás vianočný čas vyhrotenejší. "Prečo nemá babička s dedom doma stromček? Prečo k nim Ježiško nechodí, oni neboli dobrí? Prečo nepečie babička pečivo? Prečo nepríde na vianočnú besiedku? "- Pýtajú sa vytrvalo dvojčatá, a ja vysvetľujem, niekedy aj zahmlievam a je mi smutno. Deti situácii nerozumejä a ja ju nechápem ľudsky. No pochopila som, prečo moja mamička hovorievala: "Esterka, neberieš si len jeho, ale celú jeho rodinu!"

To, že majú manželovi rodičia pichľavé poznámky smerom ku mne, nejako rozdýchám - som od prírody kľudná. Ale úplne nechápem, ako môžu spochybňovať detskú vieru a sviatočné očakávania! To je ich osobná viera naozaj cennejšia, než láska k vnúčatám?

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma