AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dvojičky? Nudiť sa nebudete

Keď nenosíte pod srdcom jedno, ale dve bábätká, možno si úplne nedokážete predstaviť, čo vás vlastne čaká. Jedno je ale isté – nudiť sa nebudete.
Dvojičky? Nudiť sa nebudete

Viacpočetné gravidity už ani v našich zemepisných šírkach nie sú žiadnou veľkou vzácnosťou. Keďže vek prvorodičiek stále stúpa a mnoho detí sa rodí po umelom oplodnení, niet divu, že dvojčiat (a tiež trojčiat) stále pribúda. Prirodzenou cestou, ako iste viete, nedávno počala jedna česká mamička dokonca i pätorčatá.

Životný štýl | Tehotenstvo

Chrípka sa nevyhýba ani tehuľkám

Jedno, alebo dve vajíčka?

Existuje niekoľko variantov vzniku viacpočetného tehotenstva. Prirodzenou cestou dôjde k počatiu dvojčiat asi v jednom z 80 prípadov. Zatiaľ čo však výskyt dvojvaječných dvojčiat je závislý od etnicity, veku a počtu predošlých tehotenstiev, jednovaječné dvojčatá sa vyskytujú bez ohľadu na tieto faktory približne v pomere 1 : 250 graviditám.

V prípade jednovaječných dvojčiat sa dva plody vyvíjajú z jedného vajíčka a jednej spermie. V určitej fáze sa jednoducho embryo rozdelí na dva plody, ktoré si neskôr budeme pliesť, pretože budú rovnakého pohlavia a ich genetický základ bude veľmi podobný, takže takmer totožná bude aj ich fyzická konštitúcia a vzhľad.

Budú mať aj rovnakú krvnú skupinu, takže si môžu navzájom darovať krv, a dokonca im nerobí problémy ani vzájomné darovanie orgánov.

Naopak, dvojvaječné dvojčatá vznikajú potom, čo sa namiesto jedného vajíčka v priebehu cyklu uvoľnia dve vajíčka, pričom každé z nich je následne oplodnené inou spermiou. Na rozdiel od jednovaječných dvojčiat má každé v maternici svoju placentu, môžu byť opačného pohlavia a nebudú sa na seba podobať viac než iní súrodenci.

Ako sa rodia dvojčatá

Každú tehotnú prenasledujú po celú dobu gravidity myšlienky na pôrod: aký asi bude, ako ho zvládnu, nenastanú nejaké komplikácie? To isté sa celkom prirodzene deje aj u tehotných s dvojčatami, len obavy sú možno tiež dvojnásobné.

O tom, či budete môcť rodiť prirodzene, čo je cieľom väčšiny žien, rozhodne nakoniec obvykle poloha oboch plodov. Keď sú oba plody v pozdĺžnej polohe, teda jednoducho povedané zvislej, a sú hlavičkami dolu, máte veľkú šancu porodiť obe deti klasickou cestou. Taká situácia je asi u tretiny tehotných. Keď sú však jedno alebo dokonca obe dieťatká v maternici uložené v priečnej polohe, pristupuje sa obvykle k cisárskemu rezu.

Kedy sa narodia?

Napriek tomu, že snahou väčšiny žien čakajúcich dvojčatá je donosiť svoje bábätká pokiaľ možno čo najbližšie k termínu pôrodu, lekári až na deň D čakať nechcú. Najmä u jednovaječných dvojčiat riziko zdravotných komplikácií po ukončenom 34. týždni tehotenstva prudko vzrastá, preto sa taká gravidita väčšinou ukončuje cisárskym rezom v 35. týždni.

Dvojvaječné dvojčatá môžu ostať v bruchu o niečo dlhšie, ale ani u nich nie je prenášanie žiaduce. Preto po 38. týždni lekári smerujú všetko k pôrodu. Pokiaľ si však myslíte, že dvojčatá musia na svet prísť vždy súčasne a že dvojčatá sú vždy rovnako staré, ste na omyle.

Jednak môže v ojedinelých prípadoch žena otehotnieť, i keď už je tehotná, pretože niekedy sa i po oplodnení ešte v jednom či dvoch cykloch znovu uvoľňujú ďalšie vajíčka. Potom však vlastne nejde o dvojčatá, ale o súrodencov, z ktorých jeden je o pár týždňov starší, väčšinou sa ale narodí v rovnaký deň.

Ešte nechcem ísť na svet

Okrem toho sa už lekárom podarilo udržať jedno z dvojčiat v maternici, pokiaľ toho bolo schopné, i potom, čo jeho súrodenec musel ísť von. Talianski pôrodníci tak napríklad dokázali priviesť na svet chlapčeka, ktorého život by bol v 24. týždni tehotenstva pri ďalšom pobyte v maternici ohrozený, jeho bračeka ale v maminom bruchu nechali.

Batoľa | Dojča | Novorodenec

Pokožka - ochranný štít dieťatka

Vydržal tam ešte celý mesiac. Podobne vydržal v maternici o deň dlhšie než súrodenec synček jednej Britky – pravdepodobne chcel mať svoju vlastnú narodeninovú oslavu.

Ešte kurióznejší prípad predstavuje narodenie dvojčiat dva roky po sebe – matka, ktorá podstúpila umelé oplodnenie, si nechala zaviesť do maternice iba jedno z embryí, zatiaľ čo druhé bolo použité neskôr. Narodili sa teda dvojčatá, z ktorých jedno je o dva roky staršie než druhé.

Siamské dvojčatá

Napriek všetkej medicínskej starostlivosti sa stále ešte občas narodia siamské dvojčatá, teda deti toho istého pohlavia zrastené v rovnakých partiách tela. Názov tejto anomálie sa odvodzuje od tzv. siamských bratov Enga a Čanga, ktorí pochádzali zo Siamu, teda dnešného Thajska.

Eng a Čang pricestovali v roku 1829 do Francúzska, aby mohli byť operovaní, nakoniec však lekári zákrok považovali za natoľko riskantný, že ho radšej neurobili.

Siamské dvojčatá aktuálne pripadajú asi jedny na 50 tisíc pôrodov, väčšina siamských dvojčiat sa však narodí bez známok života a polovica zo živo narodených siamských dvojčiat umiera krátko po narodení. Úspešne oddeliť siamské dvojčatá sa po prvý raz na svete podarilo americkým chirurgom v roku 1952.

Viem, čo si myslí sestra

Na internete je video popisujúce príbeh kanadských siamských dvojčiat Kristy a Tatiany, ktoré majú dve telá, ale jeden mozog, takže si dokážu čítať myšlienky. Vzhľadom na to, že dievčatá majú prepojený talamus, čo je časť mozgu zodpovedná za prenos informácií do niektorých oblastí mozgovej kôry, dokážu skutočne myslieť jedna za druhú.

Pretože majú štyri oči, ale každá sa pozerá inam, ich rodičia sledujú neuveriteľné spojenie svojich dcér. Pri hre tak napríklad jedno dievča hračku vidí a druhé ju úplne neomylne uchopí, napriek tomu, že ju vlastne vidieť nemôže, lebo sa díva na druhú stranu.

Aj keď každé z dievčat prežíva emócie zvlášť, keď sa jedna rozplače, tečú slzy i tej druhej. Keďže obličky fungujú len Kriste a miestom spojenia je mozog, operácia je zatiaľ vylúčená – dievčatká tak musia žiť spoločne, čo v tomto prípade platí naozaj doslova.

Dedina plná dvojčiat

Možno je však za výskytom dvojčiat i niečo, čo nám zatiaľ uniká. V dedinke Mohammadpur Umri na sútoku dvoch indických riek žije celkom 600 ľudí, z ktorých 108 má dvojča. Všetky tieto dvojčatá pritom boli počaté prirodzenou cestou.

Celá obec tak denno-denne rieši, kto je kto – učitelia len ťažko rozoznávajú svojich žiakov, ženy pochybujú, či toto je skutočne ich manžel, a policajti nevedia, komu udeliť pokutu za dopravný priestupok.

Vedci sú zatiaľ bezradní – nad takou koncentráciou dvojčiat len neveriacky krútia hlavou. Nejde ale len o ľudí, v dedine je rozšírený chov kráv a aj tie tu často rodia dve teľatá. Preto sa výskumy zameriavajú okrem iného na vzorky miestnej pôdy a vody. Zatiaľ je však všetko zahalené tajomstvom.

Navždy spolu

Mamičky dvojčiat samozrejme často riešia, či a ako ovplyvňovať pevné puto medzi svojimi deťmi. Niektoré rodiny obliekajú dvojičky rovnako, inde sa, naopak, snažia čo najviac podporovať originalitu oboch osobností. Väčšina dvojčiat však chce žiť vo vzájomnej blízkosti.

Predškolák

Škôlka alebo škola? Prípravná trieda!

Bratov Juliana a Adriana z Buffala dohnala túžba žiť bok po boku dokonca k mníšskemu životu. Už ako deti sa od seba nechceli vôbec vzďaľovať, v škole sedeli vždy v rovnakej lavici a všade chodili spoločne. Do františkánskeho rádu vstúpili po svojich dvadsiatych narodeninách práve preto, aby ich nikto nemohol rozdeliť.

Z rovnakého dôvodu tiež odmietali manželstvo či kariéru. Nakoniec ich nedokázala rozdeliť ani smrť – obaja zomreli vo veku 92 rokov v ten istý deň na zlyhanie srdca. Keď jeden brat vydýchol naposledy, druhý ho po pár hodinách nasledoval.

Som ako ty

Veľa osudov dvojčiat vyzerá ako zo zlej telenovely. Jednovaječné dvojčatá napríklad porodia svoje deti v rovnaký deň, napriek tomu, že sa pôvodne ich termíny pôrodu líšili aj o niekoľko týždňov.

Je známych aj veľa prípadov rozdelených dvojčiat, ktoré napríklad boli v detstve adoptované odlišnými rodinami a delili ich stovky kilometrov. Keď sa po rokoch po prvý raz stretnú, často zistia, že žijú veľmi podobné životy. Napríklad ako dvaja Jimovia z výskumu profesora Toma Boucharda z univerzity v Minnesote, ktoré hneď po narodení oddelili a vychovávali v dvoch celkom rozdielnych rodinách.

To, že si boli podobní fyzicky, ich pri prvom stretnutí neohromilo tak, ako fakt, že žili doslova paralelné životy. Obaja mali v detstve psa menom Toy, po prvý raz sa oženili s dievčatami menom Linda, s ktorými sa rozviedli, a ich druhými manželkami sa stali dievčatá menom Betty, obom sa narodil syn James Alan.

Obaja fandili automobilovému športu a neznášali baseball a obaja cestovali každý rok na dovolenku na rovnakú pláž na Floride. V roku 2002 zomreli v rovnaký deň. Podobné prípady, kedy sa i napriek tomu rozdeleniu a diametrálne odlišnej výchove dvojčatá správali rovnako, vyberali si podobných partnerov či profesiu, obliekali si podobné šaty a mali rovnaké záujmy, zhromaždil profesor Bouchard.

Pokiaľ neveríme na telepatiu, musíme skrátka uznať, že vo svete dvojčiat je niečo veľmi tajomné. Keď teda pod vaším srdcom pulzujú hneď dve srdiečka, čaká vás fascinujúca výprava.

Viete, čo sú poloidentické dvojčatá?

Okrem jednovaječných a dvojvaječných dvojčiat sa môže v extrémne vzácnej situácii vyvinúť ešte jeden typ dvojčiat, ktorý americkí vedci nazvali poloidentické dvojčatá.

Tie vzniknú vtedy, pokiaľ dve rôzne spermie oplodnia jedno vajíčko. K tomuto záveru dospeli vedci potom, čo skúmali prípad dvojčiat, z ktorých jedno prišlo na svet s pohlavnými orgánmi oboch pohlaví. Ide však o naozaj veľmi vzácnu záležitosť.

Jedna mama, dvaja otcovia

Veľmi kuriózna, avšak nie nemožná situácia nastáva, keď na svet prídu dvojčatá, ktorých genetický základ dokazuje, že každé má iného otca. Vo svete už bolo potvrdených niekoľko takých prípadov.

Jeden z nich sa stal v roku 2008 v americkom Dallase, kde sa narodili dvojčatá Justin a Jordan, ktorých matka Mia mala v dobe počatia sexuálny vzťah ako so svojím manželom, tak s milencom.

A zatiaľ čo manželova spermia oplodnila jedno vajíčko, milencova prenikla do druhého. Pýtate sa, ako všetko vyšlo najavo? Ako inak než na základe manželových pochybností. Muž si všimol, že chlapčekovia si nie sú podobní ani ako bežní súrodenci, a tak požiadal o testy DNA.

Výsledky prekvapili nielen jeho, ale tiež zamestnancov laboratória, ktorí testy robili: bolo totiž jasné, že na 99,999 % nemajú chlapci rovnakého otca. A ako to dopadlo? Doslova americkým happy endom (aspoň zatiaľ): otec prijal za svojho i druhého chlapčeka.

K niečomu podobnému môže dôjsť i chybou ľudského faktora pri umelom oplodnení, kedy sa namiesto dvoma spermiami od jedného otca oplodnia vajíčka matky spermiami od dvoch mužov, čo sa stalo v Škandinávii.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma