AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dvojčatá & dojčenie

V článkoch, ktoré propagujú laktáciu, sa niekedy zároveň píše, že dvojčatá možno dojčiť rovnako bezproblémovo ako jedno dieťa. Áno, dá sa to – niekedy. V roku 2013 bolo po prepustení z pôrodnice plne dojčených vyše 84 percent „monodetí“, ale len 47,2 percenta dvojčiat. Čím to je a čo robiť, aby ste svoje dvojčiatka dojčili aj vy?
Dvojčatá & dojčenie

Keď som, sama matka dvojčiat, začala pripravovať tento článok, narazila som na problém, ktorý mi vyrazil dych: laktačné poradkyne z centier pre pomoc rodinám s dvojčatami a viacerčatami odmietli odpovedať na poslané otázky, pretože keby sa vyjadrili do Maminky, ktorá obsahuje, ó hrôza, reklamy na umelé mlieka, dostali by sa do rozporu s Medzinárodným kódexom WHO o marketingu náhrad materského mlieka.

Teda vám miesto „teórie“ prinášam praktické rady, ktoré sa mne a ďalším matkám, mojim kamarátkam (lebo dvojčatá ľudí spájajú), osvedčili v každodennom živote.

Keď to ide...

Oveľa ťažšie sú už „vstupné podmienky“: dvojčiatka sa často rodia predčasne. Tehotenstvo s dvojčatami je výnimka z pravidla (ľudské telo je stavané na jednopočetné tehotenstvo) a extrémna záťaž a rovnaké je to tiež s dojčením.

Vyprodukovať toľko mlieka, aby plne stačilo dvom deťom, rozhodne nie je automatické. Martine i Betty sa to napriek tomu podarilo: „V pôrodnici mi povedali, že mám často prikladať a veľa piť, to určite pomohlo,“ myslí si Martina (ďalej Martina č. 1).

„Nemala som vlastne žiadne problémy. Jedna dcérka sa odstavila v 20 mesiacoch, druhú som dojčila do 22 mesiacov.“ Betty svoje dievčatká odstavila v 14 mesiacoch, hlavne kvôli pretrvávajúcemu nočnému pitiu.

„Dojčila som ich zároveň, hlavičkami k sebe, patrične obložená vankúšmi. To mi ušetrilo čas,“ odporúča. „Synchronizovaným“ dojčením sa navyše maximálne povzbudzuje laktácia, takže pokiaľ môžete, skúste to. Ja, nosiac podprsenku 70 H, som o tom mohla len snívať.

Zatiaľ čo syn pil ako podľa „partesu“, s dcérkou sme si plné dojčenie doslova vydreli až v desiatich týždňoch (odmietala klobúčiky a bez nich piť nedokázala). Dávno bola „zrelá na fľašku“, ale ja som si nevedela predstaviť, že by som jedno dieťa dojčila, a druhé nie...

...a keď to nejde

Druhé dve kamarátky to po niekoľkých týždňoch vzdali, a to rozumne, aj keby mi za to slovo mali laktačné poradkyne hlavu odtrhnúť. „Mala som málo mlieka, takže som v jednom kuse dojčila, vážila, dokrmovala a odsávala, až som sa takmer zrútila,“ spomína Martina č. 2.

„Keď som im potom dala umelé mlieko, bola to veľká úľava. Deti prestali plakať a krásne spinkali, ja som sa hodila do pokoja a všetko išlo lepšie.“

Podobnú skúsenosť mala i Helena, ktorá si dvojčatá „zadovážila“ k dvom už dospievajúcim dcéram: „S dvojčatami sme z pôrodnice išli bez problémov, priberali, lenže asi vzhľadom na vek som už bola strašne unavená, navyše dcérka je hyperaktívna, takže som ju stále nosila... Po dva a pol mesiacoch skončila na umelom mlieku.

Syna som dojčila ešte asi mesiac a potom to tiež skončilo. Hlavne preto, že som mohla aspoň jedno dieťa dať manželovi nakŕmiť. Raz ma po dojčení budil, že mi dievča padá z pleca... Bola som úplne zničená, fyzicky.“ To je vec,
o ktorej sa mlčí: dojčiť dvojčatá je síce praktickejšie (a lacnejšie), ale nikto vás nezastúpi.

Navyše, nemáte kontrolu nad tým, koľko ktoré dieťa vypilo, a pokiaľ nemôžete dojčiť obe súčasne, snažíte sa každé z dvojčiat kŕmiť podľa jeho potreby. U mňa to vyzeralo tak, že spavejšia dcérka jedla šesťkrát, ale syn aj dvanásťkrát denne. To máme osemnásť dojčení za 24 hodín...

Otázkou je tiež to, či má mať každé dieťa „svoj“ prsník. Je to „prehľadnejšie“, veď väčšine z nás sa tvorí v jednom prsníku menej mlieka, čo môže

Rešpektujte svoje možnosti

Takže? Samozrejme, dojčenie je pre deti to najlepšie. Pomôcť vám môže dojčiaci vankúš (Betty naň nedala dopustiť), odsávačka, najlepšie elektrická, stačí na jeden prsník (bez nej by som sa nikdy nerozdojčila), pomáhajúci manžel a predovšetkým presvedčenie, že dojčiť chcete a že „to dáte“.

Keď ide všetko prirodzene ako u Martiny č. 1 a Betty, alebo pokiaľ stačí prírodu len trochu „postrčiť“, je to báječné. Ale keď robíte, čo je vo vašich silách, a ešte oveľa viac – napríklad, keď deti konečne spia (obe, čo sa rovná zázraku!), vy takzvane so zápalkami v očiach niekoľkokrát za noc odsávate –, a ani po dlhých týždňoch (aj napriek konzultácii s laktačnou poradkyňou) nevidíte väčší posun, potom je múdrejšie s trochou pokory rešpektovať svoje možnosti.

Vaše dvojčiatka potrebujú najviac zo všetkého pohodovú mamu, nie vyčerpanú trosku. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma