AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dva týždne pred pôrodom: kedy to už príde?

Dva týždne pred stanoveným termínom pôrodu ste už ako na tŕní a zalarmovaní sú všetci príbuzní i známi. Posledné ostávajúce dni máte ešte úsmev na perách, ale sotva deň D minie, tuhne vám nielen úsmev, ale aj nálada. Prenášate.
Dva týždne pred pôrodom: kedy to už príde?

Keď som mala tri týždne pred pôrodom, brala som to tak, že každým dňom pôjdeme rodiť,“ rozpráva tridsaťsedemročná Martina. „Lenže ono ani dva dni po termíne nič.

Manželovi medzitým ubehla dovolenka, ktorú sme vďaka šialeným horúčavám strávili pri televízii so zapnutým ventilátorom, a našim sa blížil odchod do Chorvátska, takže opatrovanie trojročného syna strácalo istotu. Jednoducho stres. A to som staršieho Kubka rodila v tridsiatom ôsmom týždni!“

Zlá komunikácia

Príbeh Martiny nie je vôbec neobvyklý. Odborníci uvádzajú, že v deň stanoveného termínu sa narodia len štyri deti zo sto, pričom nejde ani o vopred odhadnuteľný fakt a často ani o patológiu. „Presne v deň termínu pôrodu privedú dieťa na svet len štyri percentá žien, absolútna väčšina ich porodí plus mínus štrnásť dní od tohto dátumu,“ potvrdzuje Jozef Záhumenský, vedúci lekár pôrodníckej časti Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN.

„Existujú síce niektoré stavy a syndrómy, kedy je prenášanie častejšie, ale presnú príčinu prenášania nepoznáme. Uvažuje sa o poruche hormonálnej komunikácie medzi plodom a matkou. V minulosti išlo často o nesprávne stanovenie termínu pôrodu a vznikali takzvané pseudoprenášania. Teraz, pri správne vedenej tehotenskej poradni, by k týmto prípadom dochádzať nemalo.“

Napriek tomu sú pomerne bežné a mamičky v potermínovej gravidite zažívajú veľkú záťaž nielen fyzickú, ale najmä psychickú. „Každý deň navyše bol pre mňa trápením,“ opisuje Martina. „A to nielen fyzicky, pretože už som nemohla vôbec nič a hlavne som si už ani na nič netrúfala, ale najmä psychicky... Pripadalo mi to nekonečné a strašné boli otázky známych, či už som porodila.“

Známa pôrodná asistentka Ingeborg Stadelmann sa počas svojej praxe stretla s desiatkami „prenášačiek“ a všetky podľa nej prežívali podobne skleslé pocity. Prenášanie je totiž náročný proces, vyžadujúci trpezlivosť, statočnosť a poriadnu dávku energie.

„Len čo ženy prekročia vypočítaný termín, nastávajú obavy, že ich dieťa bude prenosené. Veľa žien sa nechá znepokojiť, pretože odrazu sa kamarátky, susedky a príbuzní temer denne pýtajú, či už má žena bolesti alebo sa dieťa narodilo... Okrem toho ešte všetci očakávajú, že na povel dostane sťahy.

Týmto tlakom však u ženy vzniká ešte väčšie napätie a pôrod dieťaťa sa stáva náročnejším. Najneskôr pár dní po termíne tehotné ľutujú, že svojim známym vypočítaný termín vôbec prezradili,“ dodáva pôrodná asistentka.

Odhad termínu pôrodu sa skutočne vyplatí brať ako orientačný, často sa totiž stáva, že dôjde k chybnému uvedeniu termínu poslednej ovulácie (či menštruácie) a dátum pôrodu potom nemusí sedieť o týždeň či dokonca dva. Oveľa istejšie je počítať s termínom, ktorý vám lekár stanoví pomocou ultrazvuku.

„Až štyridsať percent žien udáva nesprávny termín poslednej menštruácie. Príčinou môže byť nepravidelný cyklus alebo dojčenie či zakrvácanie pri včasnej gravidite, mylne považované za menštruáciu. Preto sa termín pôrodu vždy koriguje pomocou ultrazvukového vyšetrenia v prvom trimestri.

Keď je rozdiel väčší ako sedem dní, tak sa termín stanovuje podľa ultrazvuku. V tom prípade už nejde o orientačný bod, ale o presný a záväzný termín, ktorý je dôležitý nielen pre stanovenie termínu pôrodu, ale i pre presné dátovanie tehotenských vyšetrení,“ vysvetľuje doktor Záhumenský.

Až prekročenie skorigovaného termínu pôrodu o viac než desať dní sa potom považuje za skutočné prenášanie.

Čo bude ďalej?

Termín pôrodu minul už pred niekoľkými dňami a vy ste ešte stále „celá“? Lekári vám budú venovať väčšiu pozornosť než doposiaľ. V prvom rade sa zisťuje, či je potermí-nová gravidita fyziologická alebo patologická. Pri fyziologickom prenášaní vám lekári nechajú (pod starostlivým dohľadom) čas na rozbehnutie spontánneho pôrodu obvykle do 41., vo výnimočných prípadoch do 42. týždňa tehotenstva.

Najneskôr ním by však potermínová gravidita mala končiť. „Riziká komplikácií dramaticky narastajú desať dní po termíne, preto by v tej dobe mali byť lekári už aktívni a žena by do štrnástich dní po termíne mala mať po pôrode,“ vysvetľuje lekár.

„Všeobecne možno povedať, že pôrod indikujeme vtedy, keď ďalšie pokračovanie tehotenstva prináša pre dieťa alebo matku vyššie riziká ako pôrod. V medicíne vychádzame zo štatistických dát a vykonávaných štúdií. Uznáva sa, že dieťa štrnásť dní po termíne pôrodu má vyššie riziko závažných komplikácií vrátane úmrtia v maternici oproti deťom, ktoré sú už v tejto dobe narodené. Preto sa odporúča, aby tehotná bola už v čase štrnásť dní po termíne po pôrode.“

Dieťatko v brušku potom býva nezriedka ohrozené niekoľkými závažnými komplikáciami, najmä tými placentárnymi. Placenta totiž začína čoskoro po termíne pôrodu „starnúť“, strácať svoju funkciu a prestáva plne stačiť potrebám plodu. „Toto samo osebe predstavuje riziko,“ upozorňuje lekár a uvádza ďalšie komplikácie.

„Strádajúce dieťa centralizuje najlepšie okysličenú krv do hlavy a srdca, menej teda prekrvuje obličky a menej močí. Klesá množstvo plodovej vody, dieťa je pomerne veľké a celkom vyplňuje dutinu maternice, čím rastie riziko zakliesnenia alebo priškrtenia pupočníka. Inou komplikáciou je, že placenta môže, naopak, pracovať dostatočne a dieťa dokáže za týždeň pribrať aj dvesto až tristo gramov. Potom hrozí, že prerastie možnosti placenty, alebo môže dôjsť ku komplikáciám pri pôrode nadmerne veľkého plodu.“

Múčny melón v bruchu

Aby k týmto závažným stavom nedošlo, sledujú lekári tehotnú mamičku doslova orlím zrakom. V praxi to znamená, že budete do tehotenskej poradne dochádzať na častejšie kontroly spravidla niekoľkokrát týždenne.

„Najdôležitejšie podľa lekára bolo strážiť dieťatko, aby nebolo prezreté, čo
ma pobavilo, čože je bábo múčny melón?“ spomína Martina na svoje vyšetrenia. Zdá sa to úsmevné, ale podľa odborníkov majú prenášané dieťatká skutočne určité typické znaky: napríklad sa im celkom vstrebá kožný maz, koža sa zmení na šupinatú a spolu s pupočníkom sa sfarbí do žlto-hneda, končatiny majú „rozmáčané“ maceráciou v plodovej vode a svojím zvrašteným vzhľadom pripomínajú starčekov.

Tomu sa lekári snažia predísť, preto sa v 40. týždni robí podrobné ultrazvukové vyšetrenie plodu a následne sa každých 48 hodín natáča monitor. „Desať dní po termíne je žena prijatá do pôrodnice, kde podstúpi vyšetrenie podľa zvyklostí danej pôrodnice,“ opisuje lekár.

„U nás ide o ultrazvukové meranie veľkosti plodu, kardiotokografiu a záťažový test (sledovanie reakcie plodu na umelo vyvolané kontrakcie). Podľa nálezu na krčku sa buď vyvoláva pôrod priamo, alebo sa krček pripravuje na pôrod pomocou vaginálne podaných liekov.“

Pokiaľ hrdlo maternice nie je na samotné vyvolanie pôrodu dostatočne pripravené, musí sa jeho dozretiu pomôcť.

„Preindukcia sa robí liekmi, najčastejšie to sú hormóny prostaglandíny, alebo fyzikálne aplikáciou absorpčných tyčiniek či balónikov do hrdla maternice, ktoré mechanickým tlakom spôsobujú vylučovanie hormónov a tkanivových pôsobkov, vďaka ktorým maternicové hrdlo dozrieva. Lieky sa najčastejšie aplikujú dozadu do pošvy za maternicový čapík a spôsobujú jeho zmäknutie a skrátenie. Kontrakcie ale obvykle nevyvolávajú,“ vysvetľuje odborník.

Podľa stavu maternicového čapíka sa potom pristupuje k samotnému vyvolaniu pôrodu, najčastejšie za použitia vaginálnych tabliet, ktoré sa v hrdle vstrebávajú a vyvolávajú maternicové sťahy. Ďalšími možnými spôsobmi je podanie infúzie s oxytocínom alebo pretrhnutie vaku s plodovou vodou.

Keď sa pri pripravenom náleze nepodarí pôrod vyvolať ani na druhý pokus, lekári potom po dohovore s tehotnou pristupujú k operačnému pôrodu sekciou. Koniec prenášacieho martýria akýmkoľvek spôsobom vám však prinesie tú najsladšiu odmenu: dieťatko, na ktoré ste sa tak tešili... 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma