AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dôvody prečo zvážiť dlhodobé dojčenie

Výživoví poradcovia považujú za ideálne, keď mamička plne dojčí šesť mesiacov. Čo ak vám však napadne, že zdravé mliečko by malo vaše dieťa dostávať vo veku troch rokov, a že s dojčením teda neprestanete? Popremýšľajte o tom, či je také dlhodobé dojčenie pre vaše dieťa ešte prínosom.
Dôvody prečo zvážiť dlhodobé dojčenie

Kŕmenie, respektíve prikrmovanie týmto spôsobom od roku veku áno, alebo nie? Dojčenie detí, ktoré si vedia samy zájsť na toaletu, desať minút sa hrať a zabaviť sa, odriekajú básničku a viac než detičky a bábätká začínajú pripomínať skôr zmenšené kópie dospelákov, je veľmi chúlostivá téma.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Predškolák

Počas leta deti rastú rýchlejšie

Jedno je isté: mamičky, ktoré týmto spôsobom kŕmia svojich potomkov či už na verejnosti, či v súkromí, musia byť zanietenými zástankyňami tohto spôsobu výživy, pretože z povinnosti a na odporúčanie pediatra sa tejto činnosti rozhodne nevenujú.

Ako sa zhodujú odborníci, neskoré dojčenie nie je pre každého, pravdaže tie mamičky, ktoré sa rozhodnú pre dojčenie dlhšie než povedzme rok, majú na mysli predovšetkým fyzické i psychické zdravie dieťaťa. Otázkou ostáva, či o dojčenie dieťa v predškolskom veku stojí a či by nebolo namieste s ním skončiť.

Za zavretými dverami

Pravdou je, že aj keď si možno myslíte, že tento článok sa týka tak dvoch šialených biomatiek v našej republike, tajne svoje deti vo vyššom veku dojčí určite nejedna matka vo vašom okolí. Bavíme sa totiž o vekovej kategórii rokažtri–aruku na srdce, ako dlho ste vy dojčili svoje prvorodené dieťa?

A mali ste pre to dané dôvody, alebo vaše dieťa mlieko „len“ vyžadovalo a vy ste vedeli, že sa mu pri naliatom ňadre dobre usína? Nech už bol dôvod akýkoľvek, bol správny. Na druhej strane je dobré si povedať, že predškolák by si možno mohol dopriať trochu inú desiatu...

Pozrite sa, tak isto ako iné mamičky, na dlhodobé dojčenie hneď z niekoľkých uhlov pohľadu – z fyzického, emočného a sociálneho. Môžete tak zistiť, aké výhody vidia na tomto spôsobe komunikácie s dieťaťom.

Telesné zdravie

Je pomerne zrejmé, že pre deti nie je a ani nemôže byť materské mlieko
hlavnou zložkou jedálneho lístka v dobe, kedy sa z batoľacieho veku dostávajú
do predškolského. Jednako len existujú určité fyzické výhody dojčenia i pre deti nad rok veku. Tie sú dokonca uznávané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Domov a rodina | Materstvo | Batoľa

Čo ohrozuje detské uši počas leta

Tá odporúča dojčenie ako druh a spôsob výživy u detí do dvoch rokov veku, keďže dovtedy matka odovzdáva dieťaťu v materskom mlieku na mieru šitý kokteil živín a protilátok. Svetová zdravotnícka organizácia zároveň vyzdvihuje výsledky výskumov, ktoré potvrdzujú, že dlhodobo dojčené deti sú viac chránené pred obezitou a dvoma typmi diabetu.

Podpora a rozvoj imunity sú ďalším z dôvodov, prečo sa mamičky často rozhodnú dojčiť dlhšiu dobu, ako výživovými poradcami odporúčaných minimálne šesť mesiacov. Laktačné poradkyne sa zhodujú, že pokiaľ sa dieťa dojčí dva až tri roky, jeho zdravie je oveľa pevnejšie než u detí, ktoré tento vklad do zdravia od svojej matky nedostanú.

Veľká väčšina dlhodobo dojčiacich matiek sa priznáva k tomu, že okrem zdravotných dôvodov má pre tento spôsob výživy i ďalšie dôvody. Ľahko a rýchlo vďaka dojčeniu upokoja svojho potomka.

Emočná záležitosť

Mamičky, ktoré dlhodobo dojčia i deti na začiatku predškolského veku, sa zhodujú na tom, že práve deti v omto období potrebujú citovú podporu
od svojich matiek, a je teda nemiestne upierať im niečo, čo samy vyžadujú.

Katarína, ktorá stále dojčí svoju štvorročnú dcéru, podotýka: „Ja sama by som s dojčením už dávno prestala, ale Ema sa nechce vzdať každodenného ubezpečenia, že som tu len pre ňu. Rozhodla som sa teda, že s dojčením
skončím vo chvíli, kedy otehotniem – rozhodli sme sa s partnerom, že si
zadovážime ešte jedno bábätko.

Potom dcére azda vysvetlím, že mliečko musíme schovať pre bračeka.
Tým nechcem povedať, že by ma dojčenie dcéry nejako obťažovalo, pravdou však je, že spoločnosť naň nie je nastavená a ja musím dcére plniť potrebu tajne, nevie o tom už ani bližšia rodina. Rozhodne by ma totiž odsúdili.“

Tereza, mamička trojročného syna, súhlasí. „Dojčím, pretože môj syn to stále vyžaduje, nijako sa mu nevnucujem. Viem však, že keby som to, ako uspávam svojho potomka, spomenula trebárs pred svokrou, asi by ma odsúdila. Tá totiž nikdy nedojčila. Ľudia málokedy rešpektujú slobodné rozhodnutie iných, obzvlášť u nás.“

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Dojča

Keď mama nosí svoje dieťa ako kengura

Sylvia sa s tým stotožňuje: „Svojej štvorročnej dcére som musela vysvetliť,
že do výstrihu by mi na verejnosti liezť nemala, dojčím teda tajne doma. Myslím si, že túto dohodu sa nám darí napĺňať.

Vonku a na návštevách si dcéra svoje emočné potreby uspokojuje inak, stačí jej pohladenie ako poistka, že som na mieste, v škôlke si po obede tiež pokojne zdriemne, len večerné usínanie má spojené so mnou a s dojčením.“ V akom bode sa dojčenie väčších detí stáva škodlivým pre ich vývoj?

Či už sa bavíme o emočnej, či o fyzickej rovine, problém nastáva v okamihu, kedy sa kamaráti dojčenému dieťaťu môžu posmievať, urážať i jeho matku, dokonca nie je vylúčená šikana v predškolskom veku. Mamičky sa zhodujú, že presne toto sú dôvody, prečo približne od roka veku dojčenie taja.

Aby sa ich dieťa nestalo terčom posmechu, ktorému však batoľa nerozumie, pretože prítomnosť matky spojená s dojčením je pre neho prirodzeným trávením dňa. Navyše psychológovia súhlasia s tým, že je dobré deti chrániť pred negatívnymi konotáciami zo strany okolia, teda včas s týmto spôsobom výživy prestať.

Keď sa však k procesu ukončenia dojčenia nedostanete so svojou ratolesťou prirodzenou cestou, ale práve na základe posmechu, skončí sa nepekným spôsobom najkrajšie puto, ktoré by matka s dieťaťom mala prežívať, a vám môže takýto koniec spôsobiť problémy s dojčením ďalšieho potomka.

Spoločenské dôsledky

Vyzerá to, že existuje jeden nepopierateľný argument proti dojčeniu dlhšiemu než rok. Je to sociálny názor, že dojčenie dieťaťa staršieho než jeden
rok vyvoláva v ľuďoch pomerne často negatívne podnety. Západoeurópska kultúra dlhodobé dojčenie ako také zatiaľ neprijíma, a preto sa ženy, ktoré sa rozhodnú dlhodobo dojčiť, musia sťahovať do ústrania.

Iste, naša spoločnosť je pomerne otvorená, ale v tomto prípade nie a mamička, ktorá by na detskom ihrisku chcela nadojčiť svojho dvoj- či trojročného syna, by sa pravdepodobne stretla s odsudzujúcimi pohľadmi, či mu náhodou neubližuje.

Domov a rodina | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Ako sa vyhýbať alergii

Negatívny postoj k dlhodobému dojčeniu nastáva vo chvíli, kedy ľudia, ktorí do situácie nie sú zainteresovaní, majú pocit, že sa môžu svojimi teoretickými radami poponáhľať na pomoc mamičke, CMY ktorá si evidentne nevie rady, ako K s dojčením prestať a kedy ho ukončiť. Potom dochádza k sporom, z ktorých nikto nemôže vyjsť víťazne, len psychicky vyčerpaný.

Mamička Katarína, ktorá sa so svojimi skúsenosťami zverila na začiatku článku, dodáva: „Je dôležité uvedomiť si, že dojčiť predškoláka nie je také isté ako dojčenie novorodenca. Trojročné je väčšie, samostatnejšie a nevyžaduje mlieko v hodinovom intervale.

Pokiaľ nie je vhodné miesto a čas, pokojne vydrží dovtedy, kým je vhodná príležitosť. Už totiž rozumie, že skrátka nie je možné, aby sa maminka
na verejnosti odhalila.

Dojčenie väčšieho dieťaťa zaberie možno päť minút denne, ale pokiaľ dieťa samo neprestane výstrih hľadať a dojčenie vyžadovať, mala by si každá mama zvážiť, či s dojčením prestať násilne, pretože si to spoločnosť žiada.“

Tereza dodáva: „Počkám si na dobu, až ja budem vnútorne cítiť, že už bolo dojčenia dosť. Myslím, že pokiaľ sú mama a dieťa prepojené, dôjdu k tomuto poznaniu v rovnakom čase a odstavovanie tak bude menej bolestné. Pre všetkých.“ P. S.: Ako dlho plánujete dojčiť vy?

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma