AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dotyk a pohladenie prospieva detskej pokožke

Jemná detská pokožka priam núka dotýkať sa a hladkať. Vedeli ste, že to všetko je pre vaše bábätko aj zdravotne prospešné?
Dotyk a pohladenie prospieva detskej pokožke

Všetkými zmyslami

Máte doma malé dieťa, s ktorým sa chcete maznať. Jeho jemná detská pokožka priam núka dotýkať sa a hladkať. Vedeli ste však, že to všetko je pre vaše bábätko aj zdravotne prospešné?

Niektoré matky veria, že nemá zmysel potomka príliš rozmaznávať a že pokiaľ si zvykne na maznanie a hladenie, bude chcieť stále viac – toto je štýl výchovy, ktorým si prešli pravdepodobne temer všetky Husákove deti. Bolo totiž treba plniť plán, detské psychologičky odporúčali ratolesti príliš nehladkať, aby si ľahko zvykli v jasličkách a ďalších predškolských zariadeniach, v ktorých neboli výnimkou deti mladšie ako polročné.

Našťastie sa doba upokojila a dnes už si môžu mamičky robiť, čo chcú, venovať sa dieťaťu podľa toho, ako im velí srdce, nie päťročnica, takže malé deti dostávajú oveľa viac podnetov než pred rokmi. Hebkých podnetov.

Kým sa narodí

Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský vysvetľuje: „Vo vývoji malého dieťatka hrá zásadnú rolu jeho komunikácia s rodičmi, resp. s mamičkou, pokiaľ by sme to brali úplne od počiatku zrodenia. Bábätko je s ňou v kontakte oveľa skôr, ako s ňou dokáže hovoriť alebo než sa vzájomne vidia, a napriek tomu veľmi dobre rozumie signálom, ktoré k nemu prichádzajú a ktoré dokáže vnímať.

Zdravá výživa | Novorodenec

Keď nás zlostí koža

Cez brušnú dutinu, teplo, hlas, spôsob dýchania, cez kvalitu vnútorného prostredia malé dieťatko poznáva, akým spôsobom žije jeho mamička. Samozrejme, že má naprogramované, čo a ako sa mu pri vývoji páči a čo nie, a dokáže na všetko reagovať. Mamičky to často pocítia pri kopaní alebo inom pohybe v brušku. Bábätko tak chce komunikovať, informácie k nemu prichádzajú, ono odpovedá, reaguje, a tak to bude ešte pár rokov…“

V dnešnej dobe je to teda tak, že to, čo odovzdávate už počas gravidity svojmu dieťaťu, bude potrebovať tiež v dojčenskom veku a ďalej do dospelosti. Nie nadarmo psychológovia tvrdia, že malé deti treba predovšetkým naplniť láskou. A T. Rychnovský súhlasí: „Nie nadarmo sa hovorí, že to, akým štýlom žije mamička, resp. rodina, tak bude žiť i jej výsledok, tzn. dieťa.

Aspoň do doby, kedy to samo nebude chcieť zmeniť. Dieťa vníma komunikáciu, nálady, neverbálnu komunikáciu a reaguje na ne. Či už to mamička vie alebo nie, tento princíp funguje stále rovnako.
Napriek tejto komunikácii sa, samozrejme, vytvárajú i vzťahy medzi členmi rodiny.“

Nervy ako pokožka

Zaujímavým poznatkom je, že koža a nervové usporiadanie k sebe majú bližšie, než by ste si mysleli. Odborník potvrdzuje: „Je veľmi dôležité si uvedomiť, že koža vzniká z rovnakej podstaty ako celá nervová sústava. Majú teda k sebe veľmi blízko. Nervová sústava reaguje na to, ako je stimulovaná pokožka, a naopak.

Koža sama o sebe, automaticky, reaguje na stav nervového systému. Preto možno podľa napätia pokožky a svalov veľmi dobre diagnostikovať a mapovať rozpoloženie dieťatka i dospelého. Dotyk je teda zásadný pri komunikácii mamičky a jej ratolesti, ale i medzi ľuďmi všeobecne.

Batoľa

Špinavé tajomstvá čistých domácností

Dotyk a ďalšie vnemy vnímame stále rovnako, pokiaľ sa o ne staráme a venujeme im v živote pozornosť. Veľmi často nás však doba smeruje do štýlu života, kde sa vnímanie oslabuje. Je teda dobré, aby naša pozornosť a vnútorný pokoj viedli k tomu, že sa vieme dívať sami do seba, vieme v sebe čítať a dávať i dieťatku potrebnú osobnú, hladkajúcu a láskyplnú starostlivosť.

Princípy komunikácie maminky s potomkom v brušnej dutine sú rovnaké ako v našom prostredí s gravitáciou. Dieťatko na ne bude vždy reagovať a len na nás záleží, ako jeho reakcie budeme vnímať a ako sa teda bude vytvárať náš vzájomný vzťah. Myslím si, že žene treba vytvoriť prostredie, v ktorom sa cíti dobre na takú zásadnú životnú úlohu, akou je mať svoju ratolesť, s ktorou potom strávi veľký kus svojho života.“

V akej ste nálade?

Pokiaľ je žena pripravená na tehotenstvo a má okolo seba prostredie, ktoré jej pomáha, dieťa to cíti. Samo preberá od mamičky pokoj a pohodu, cíti ju okolo a jeho nervová sústava, trávenie, svalový systém sa harmonicky vytvárajú. Aj pri ďalšom vývoji plodu je nutné vnímať, že tieto podmienky by sme mali ďalej udržiavať.

Vo vyššom veku s nami bude dieťa chcieť komunikovať nielen dotykom, ale i verbálne, bude sa pýtať, rozprávať a nám sa vytvára veľký priestor, ako mu láskavým tónom a hovorením vysvetľovať a uvádzať ho do života. Byť mu partnerom na jeho ceste. To všetko vtedy, ak má na to mamička, samozrejme, podmienky, ktoré jej umožnia mať na všetku naplnenú starostlivosť čas a pokoj v sebe.

„Samozrejme, že dotyk je veľmi dôležitým komunikačným prostriedkom. Niektoré mamičky rady navštevujú školenia a semináre, kde sa naučia, čo a ako robiť. Školenia môžu byť viac alebo menej odborné a zároveň môžu viac či menej zdôrazňovať nemechanickosť samotného hladenia či dotyku.

Akoby sa mamička či otecko mohli naučiť nejaký prístup či techniku, ale potom aj tak pri samotnom kontakte dávali dôraz na samotný prežitok, na to, čo cítia, že je dieťatku príjemné. A nesmú zabudnúť, že dieťatko cíti akékoľvek rozptýlenie rodiča pri tomto vzájomnom kontakte.

Sám som si to vyskúšal pri správaní malého dievčatka. Na moment som sa venoval klientovi na telefóne a rozdiel v spokojnosti a pohode dieťatka som na ňom ihneď videl a zároveň mi ho samo dalo najavo,“ dodáva Rychnovský k tomu, prečo považuje dotyky za najdôležitejšiu súčasť starostlivosti o malé deti.

A čo ty, oci?

Oteckovia sa často bábätiek boja s tým, že by im mohli ublížiť.
Pokiaľ budú nasledovať inštinkty, nič také hrôzostrašné sa nestane, a navyše dojča potrebuje vedomie a dotyk aj druhého pohlavia.

Jednoducho povedané, s mamou je bábätko stále, potrebuje však vedieť, že na svete je ešte niekto, kto ho má rád a stará sa o neho.

Túto tézu potvrdzuje i Rychnovský: „Veľmi fajn tiež je, pokiaľ sa malému dieťatku venuje jeho otecko. Stačí na chvíľu, pozorne, pokojne, so starostlivosťou a pokojom v sebe môže zabudnúť na prácu a povinnosti a venovať sa len,ničomu‘, a pritom takému krásnemu, keď môže svojou rukou hladiť bruško, ručičky, hlavičku, dieťatko túliť alebo vedľa neho len ležať.

Dieťatko, samozrejme, vníma úplne iný dotyk než od mamičky, vníma inú štruktúru kože, iný štýl dotyku aj iný prístup k nemu. Miesta, ktoré sú dobré na hladenie detského telíčka, sú všetky. Každé miestečko, každý záhyb malého telíčka je hodný vášho dotyku a opatery. Preto skúste čas s potomkom tráviť v pokoji a s vnímaním dôležitosti a významu dotyku a lásky pre rast nového života.

Podľa svojej skúsenosti pri komunikácii s rodičmi i deťmi môžem povedať, že pokiaľ sa dieťatku venujú obaja rodičia v závislosti od denného režimu a práce, vždy to cítiť, poznať na vzťahu ku každému z rodičov a dieťa môže tiež vnímať rozdiely prístupu k nemu i vzory úloh ženy a muža. Tento,komfort‘ je aj na začiatku detského a ľudského sebavedomia v tom správnom slova zmysle.“

Ako na vec?

1. Masáž nikdy nerobte na mieste, kde je prievan, prípadne kde dieťa nemá dostatok pokoja.

2. Nalaďte príjemné melódie, prípadne hudbu vypnite. Pokiaľ sa rozhodnete pre zvukovú kulisu, vyberte takú, ktorú budete opakovať pri rovnakej príležitosti.

3. Zahrejte si ruky a nikdy nesiahajte na dieťa ľadovými rukami.

4. Zvoľte vhodný masážny olejček, môže vám poslúžiť i dojčenské telové mlieko.

5. Masáž plánujte na dobu, kedy bábätko nie je unavené, aby celú dobu nepreplakalo a vy neboli nešťastná, že robíte niečo, čo sa mu nepáči.

Ťahák pre mamičky: Vybrať si môžete z nepreberného množstva masáží, nikdy však neplánujte také pohyby, ktoré sú dieťatku nepríjemné. Počas celej masáže starostlivo sledujte detské prejavy, a len čo je mu čokoľvek nepríjemné, prestaňte. Nenechajte sa ani zlákať nepodloženou ponukou niektorých materských klubov, ktoré ponúkajú masáže pre deti bez lekárskej certifikácie.

Vždy si overte, kto garantuje dané masáže a či sú pre dieťa naozaj vhodné. V mnohých prípadoch totiž ide len o moderné záležitosti, ktoré však nemajú s fyzioterapiou či pozitívnym vplyvom na detské telo vôbec nič spoločné. Keď už sa rozhodnete dieťa masírovať, nemusíte ísť na vec nijako vedecky. Stačí mať citlivé ruky, pokoj a presvedčenie, že pre svojho potomka robíte niečo veľmi príjemné.

Masáž by mala prebiehať vo vyhriatej miestnosti, vy by ste mali mať teplé ruky a mali by ste si zaistiť, aby vás počas vašej chvíľky nikto nevyrušoval. Uvidíte, že masáž nie je nič zložité, stačí, keď budete svojich maličkých hladkať krúživými pohybmi po čele, po chrbátiku – skrátka, nerobte z toho zbytočne vedu, len materskými pohybmi dajte ratolesti najavo, aká je pre vás dôležitá. Vymyslite si vlastnú rituálnu riekanku, ktorú budete monotónne opakovať, a úspech je zaručený.

Tip pre vás

Štúdie odborníkov ukazujú, že deti, ktoré v detstve málo hladkali, majú väčší problém so zapojením sa do kolektívu, horšie sa im v dospelosti nadväzujú známosti, majú problém s prijatím vlastnej sexuality.

Naopak tie, ktoré sú si isté výnimočnosťou vlastného tela, už len podčiarkovalo rodičovské hladkanie, bývajú v živote dravšie, úspešnejšie a dievčatá menej často bojujú s diétami a ďalšími záležitosťami, keď sa vyrovnávajú so vzhľadom svojho tela. V kocke sa dá povedať, že vymaznané deti majú pohodovejší život. Chcete ho pre svoje dieťa?

Potom svoje materské prejavy neobmedzujte len na povinnosti, akými je kŕmenie a podobne, ale venujte ratolesti pozornosť práve aj vo chvíľach, kedy by ste nemuseli robiť nič. Vaša investícia do duševnej pohody dieťaťa sa vám vráti v budúcnosti, kedy budete len zbierať plody príjemných chvíľok, ktoré ste de facto venovali nielen potomkovi, ale i sama sebe. Bavte sa spoločne!

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma