AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dojčenie verzus dokrmovanie: Dá sa to skĺbiť?

Boli ste rozhodnutá, že budete dojčiť a že si túto materskú výsadu nedáte nikým vziať? Lenže sa môže stať, že dojčeniu sa jednoducho nedarí a vy musíte začať dokrmovať dojčenským mliekom. Ako sa s tým vyrovnať a ako to praktizovať, aby išlo oboje?
Dojčenie verzus dokrmovanie: Dá sa to skĺbiť?

Mala som šťastie, že som mala toľko materského mlieka, že som ho vozila do pôrodnice pre iné mamičky, ktoré ho nemali alebo ho mali málo. Bola som na to vtedy hrdá, ale uvedomovala som si, že nie každá žena má toto šťastie.

A v priebehu tých rokov, čo moje deti rástli, som došla k presvedčeniu, že nútiť matky, aby za každú cenu dojčili, hoci im to jednoducho nejde, a dávať im najavo, že zlyhali, je neodpustiteľné. To, že to nejde, nemusí nutne znamenať, že matka nezvláda techniku alebo že nechce dojčiť. Môže to byť prosto preto, že jej prsná žľaza jednoducho dojčenia nie je schopná.

Napokon, veľmi nahlas to hovorí i doktorka Miroslava Skovajsová, zakladateľka Mamma centier. „Výkriky typu ‚ja rozdojčím každú‘ sú hlúpe, podložené neznalosťou problematiky a rovnako arogantné, ako výkriky z päťdesiatych rokov o nemodernosti dojčenia.

Laktačné poradkyne by mali ženám pomáhať v tom, aby fakt, že nemôžu plne dojčiť, zvládali bez tráum. Pomáhať tým, u ktorých laktácia fyziologicky nastane, a upokojiť tie, ktoré tú schopnosť nemajú. Verte, že väčšina žien po dojčení dieťaťa túži. Dieťa však potrebuje hlavne pokojnú a spokojnú matku.“

Mlieko mám, ale nestačí...

Tridsaťpäťročná Pavla porodila svojho prvého syna pred pol rokom. Celé tehotenstvo sa tešila na to, ako bude dojčiť. Naštudovala desiatky kníh, radila sa, prax ale bola nakoniec iná. Pavla rodila cisárom, takže nástup laktácie prišiel neskôr. Čakala, že to nebude také ľahké.

A nebolo. Keď sa potom laktácia spustila, syn sa nechcel prisať alebo prsník púšťal. Doma potom dokonca jeden prsník vehementne odmietal. Zúfalá Pavla si zavolala na pomoc laktačnú poradkyňu, ktorá ju „nútila“, aby to skúšala ďalej a ďalej. Pavla vydržala asi dva týždne, a keď Tomko stále plakal a nepriberal, rozhodla sa, že ho jednoducho bude dojčiť z jedného prsníka a dokŕmi z fľaše.

Pediatrička jej poradila, aké mlieko zvoliť, a odvtedy to Pavla takto praktizuje už štyri mesiace. Z odmietaného prsníka mlieko odstrieka a využije pri ďalšom kŕmení. „Vo chvíli, kedy som sa rozhodla pre dokrmovanie, mi spadol kameň zo srdca, upokojila som sa a malý Tomko tiež prestal toľko plakať,“ rozpráva Pavla a už sa usmieva.

Čo keď treba dieťa dokŕmiť?

Príčin, prečo musíte začať dokrmovať, existuje celý rad. Niektorým deťom sa nechce cicať, iné odmietajú napríklad jeden prsník. V druhom prípade to býva preto, že mlieko vyteká z každého prsníka inou rýchlosťou, takže cicanie z jedného prsníka je pre bábätko pohodlnejšie a tiež menej bolestivé.

Môžete skúsiť upraviť polohu dieťaťa a zistiť, ktorá je pre neho vyhovujúca, alebo nechať dieťa cicať z prsníka, ktorému dáva prednosť. Z toho odmietaného potom mlieko odstriekavajte a dokrmujte alternatívne. Nech už je dôvod akýkoľvek a detský lekár vám na prehliadke povedal, že je nutné dokrmovať, netrápte sa a situáciu prijmite.

Ak máte stále aj svoje vlastné mlieko, potom nemusíte definitívne rezignovať. Ako hovorí laktačná poradkyňa Lucia Marková, vždy však postupujte tak, že najprv dieťatko priložíte k prsníku (oba prsníky by ste mali vystriedať), a až potom, pokiaľ materské mlieko nestačí, dokŕmte umelým mliekom.

Nikdy nie naopak! „Dôležitý je odpočinok a pravidelná strava. Dojčenie úzko súvisí s psychikou, keď je matka v strese, obvykle to nejde. Často stačí napríklad v období laktačnej krízy bábätko niekoľkokrát dokŕmiť umelým mliekom, potom sa mamička upokojí a materské mlieko sa opäť začne tvoriť,“ radí Lucia Marková. „Ak teda mlieko stále máte, dojčenie určite nevynechávajte,“ dodáva.

Alternatívne dokrmovanie

„Janko sa narodil v tridsiatom týždni. Mesiac ležal v inkubátore, takže za ten čas stratil sací reflex. Ja som však mlieko mala, no musela som ho odsávať a dokrmovať synčeka alternatívne injekčnou striekačkou,“ rozpráva štyridsaťročná Ema. Nikto si vraj nevie predstaviť, aké náročné je týmto spôsobom kŕmiť bábätko.

„Pokiaľ je dieťatko po narodení, žena ešte nemá dostatok mlieka (má len mledzivo), možno ho dokŕmiť striekačkou buď cudzím materským mliekom, alebo podľa zvyklostí nemocnice. To isté sa týka predčasne narodených detí, tam je mnoho možností, ako dieťa alternatívne kŕmiť tak, aby sa s dojčením mohlo pokračovať,“ vysvetľuje Lucia Marková.

V prípade, že dieťa prsník odmieta, a to z akéhokoľvek dôvodu, je lepšie, keď žena mlieko odstrieka a podá mu ho alternatívne. „Aj tak by však mala dojčenie občas skúsiť, zvlášť keď vie, že prsníky sú naliate. Ideálne v noci, kedy deti lepšie a efektívnejšie cicajú. Všetko je o trpezlivosti, v prípade potreby by mali pomôcť laktačné poradkyne alebo pediatri.

Nemôže to ale dôjsť až tam, že matka bude na pokraji síl, chce dojčiť za každú cenu a ono to nejde. Je dobré skúsiť všetky možnosti a v prípade, že dôjde do štádia, kedy dojčenie predstavuje obrovský stres pre oboch, je čas prestať,“ hovorí Lucia Marková.

Pokiaľ teda nedojčíte plne a musíte dokrmovať, hlavne sa tým netrápte. Veľmi dobre predsa viete, že láska k dieťaťu nestojí „len“ na tom, či dojčíte, alebo nie. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma