AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dojčenie: predčasné obavy a stres vás zbytočne brzdia

Okrem pôrodu sa totiž rozhovory budúcich mamičiek točia obvykle okolo neho. Technika, dostatok mlieka, ako to zvládnem... A práve predčasné obavy a stres môžu byť tou najväčšou brzdou.
Dojčenie: predčasné obavy a stres vás zbytočne brzdia

Pokoj je totiž zásadný pre spustenie procesu laktácie, tak isto ako frekvencia prikladania novorodeného dieťatka k prsníku. Je to jednoduché, ako absolútnu väčšinu dejov v ženskom tele i tvorbu mlieka a dojčenia riadia hormóny. A to hneď dva, oxytocín a prolaktín.

Prolaktín sa považuje za hormón riadiaci samotnú tvorbu mlieka. Jeho spúšťanie podmieňuje cicanie dieťaťa, takže pri každom priložení a kontakte úst bábätka s bradavkou sa v tele roztáča kolotoč. Oxytocín zase vyvoláva sťahy v prsnej žľaze, čo mamičky môžu cítiť ako brnenie, šteklenie alebo mierny tlak v prsníkoch.

Pomoc v prvých chvíľach

Teória je jedna vec, ale čerstvá mamička po pôrode druhá. Aj keď máte načítané množstvo informácií, potrebné je šetrne poradiť a pomôcť. Priložiť bábätko už na pôrodnej sále (keď sa narodí cisárskym rezom, nič sa nedeje), a potom v prvých hodinách a dňoch.

Ženy sú unavené, často si nevedia rady, pôrodné asistentky a laktačné poradkyne majú úplne nezastupiteľnú úlohu. Ukážu vám techniku, správne držanie bábätka, jeho polohu, aby malo v ústach celú bradavku a väčšinu dvorca, starostlivosť o prsníky a najrôznejšie rady, ktoré vydesenej mamičke uľahčia život.

Čo prispeje k pokoju

Už pred nástupom do pôrodnice sa dohodnite s laktačnou poradkyňou, dulou alebo známou pôrodnou asistentkou, že na vás v prvých dňoch a týždňoch po návrate „dozrie“. Nehanbite sa poprosiť o pomoc s domácnosťou, varením, starostlivosťou o staršie dieťa alebo aj o seba a práve narodené dieťatko.

Neostávajte sama na svoje obavy, stres môže situáciu výrazne komplikovať a zároveň znížiť tvorbu mlieka. Bábätko bude hladné a hlavne bude z mamy cítiť nepokoj a nebude chcieť piť. A to sa len roztočí pomyselný kolotoč...

Veľa odpočívajte, mlieko sa tvorí rýchlejšie. Počas dňa si nájdite chvíľky pre seba (po dojčení, keď dieťatko zaspí). Uvoľnite napätie, odpočinok je najlepší základ pre tvorbu mlieka. A viete, že obsah materského mlieka je stále ten istý a prispôsobuje sa množstvom potrebám dieťaťa tak, ako rastie?

Opatrná buďte s jedlom, nevhodná strava môže unavovať, nebudete sa cítiť vo forme, naopak to zvýši útlm. Dávajte prednosť čerstvej zelenine (nenafukujúcim druhom), menším porciám, ktoré si doprajete častejšie. Energiu skvele doplní varená alebo dusená zelenina, orechy, syr, ryby.

Poradiť sa môžete s nutričnými terapeutkami, svojím gynekológom alebo pediatrom na pravidelnej návšteve poradne. Tu by som ešte doplnila asi najdôležitejšiu vec, a to jesť pravidelne, mamičky sa totiž často pri starostlivosti o bábätko nestíhajú alebo priamo zabúdajú najesť a túto dôležitú vec len tak odfláknu. 

Odpovede, ktoré musíte poznať

  • Čo podporí nástup laktácie? Včasné priloženie bábätka k prsníku, najlepšie do 30 minút po spontánnom pôrode.
  • Keď ženu bolia prsníky, čo to znamená? Ide o bolestivé naliatie, ku ktorému môže dôjsť medzi 2. a 4. dňom po pôrode. Oba prsníky sú horúce, opuchnuté a bolestivé. Čo s tým? Prikladať studené obklady medzi jednotlivým dojčením, dojčiť často a meniť polohy dojčenia. Pred samotným začatím dojčenia pomáhajú masáže a teplé vlhké obklady.
  • Dvorec býva často opuchnutý a veľmi bolestivý. Čo s tým? Pred dojčením ho možno zmäkčiť odstriekaním materského mlieka.
  • Bolestivé bradavky. Prečo, a čo s tým robiť? Nie sú také kvôli dlhému cicaniu dieťaťa, ale pre nesprávnu techniku, nevhodné priloženie. To treba zlepšiť, zmeniť. Nehanbite sa opakovane po- prosiť pôrodnú asistentku, aby techniku skontrolovala, prípadne znovu ukázala. Preto ste (okrem iného) niekoľko dní po pôrode v starostlivosti pôrodnice, je totiž dôležité, aby ste odchádzali domov pokojná, rozdojčená, zdravá. Teda spokojná vy i vaše dieťa. Rozdojče- nie nie je možné vtedy, ak sú mamičky v pôrodnici len 3 dni po pôrode. Možno je vhodnejšie, keď máte osvojenú aspoň jednu polohu pri dojčení a dieťa vďaka nej pribúda na váhe.
  • Má sa riešiť nedostatočné cicanie dokŕmením bábätka z fľaše? Naopak, dieťa zistí, že takéto pitie je oveľa ľahšie a nebude sa už chcieť snažiť prisať. Tým sa znižujú šance, že sa rozdojčíte.
  • Nenechávajte svoje pochybnosti a neúspechy na návrat domov. Riešte ich okamžite, bezprostredne po pôrode. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma