AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dojčenie a menštruácia: Má, alebo nemá vplyv na chuť a kvalitu mlieka?

Má menštruácia vplyv na chuť a kvalitu materského mlieka? Aké sú názory odborníkov, a aké skúsenosti mamičiek?
Dojčenie a menštruácia: Má, alebo nemá vplyv na chuť a kvalitu mlieka?

Plné dojčenie odďaľuje nástup menštruácie a je za určitých podmienok jednou z prirodzených (nie však príliš spoľahlivých) antikoncepčných metód. Ak má mamička šťastie, tak v období (predovšetkým plného) dojčenie nemenštruuje.

Kedy sa menzes vráti?

Nástup menštruácie sa pri dojčení podľa odborníkov objavuje v priemere okolo 14tého mesiaca po pôrode - rozptyl smerom nadol aj nahor je však značný. Určité percento mamičiek menštruuje už počas plného dojčenia; zvlášť tieto mamičky potom zaujíma, či sa v priebehu menštruácie nejako mení kvalita, chuť i množstvo mlieka, tak ako o tom hovoria naše babičky.

Menštruácia nemusí byť príčinou zníženia tvorby mlieka, ale na počudovanie jej dôsledkom. "Existuje neveľká skupina mamičiek, ktorá popisuje, že ich dieťatku počas menštruácie mlieko nechutí a majú pocit, že je ho menej. Bábätko je nespokojné, niekedy až tak, že sa odťahuje od prsníka, niekedy dokonca sať odmieta. Po skončení menštruácie sa situácia upravuje a bábätko saje opäť normálne," opisuje svoje skúsenosti z praxe detská sestra Eva Kroupová.

Hlavné vysvetlenie tohto javu sú podľa Evy Kroupovej dve; jedno podporuje teóriu o zmenenej chuti, druhé nie. Avšak obe vysvetlenia majú pravdepodobne reálny základ. "Menštruácia v mnohých prípadoch nastupuje vtedy, ak nie je frekvencia dojčenia dostatočne častá a jeho dĺžka v dennom súčte dostatočne dlhá, svoju úlohu zohráva aj používanie cumlíka. V takomto prípade žena začína nielen ovulovať a menštruovať, ale produkovať aj celkovo menší objem mlieka - menštruácia teda nemusí byť príčinou zníženia tvorby mlieka, ale jej dôsledkom! A výsledkom je pochopiteľne nespokojný dojča. "

Naozaj sa mení počas menštruácie chuť mlieka?

Ďalšie vysvetlenie, ktoré však nemusí popierať už uvedenej príčiny, uvádza lekárka a popredná odborníčka a propagátorka dojčenia, Magdalena Paulová: "U väčšiny plne dojčiacich matiek sa menštruácia objavuje zvyčajne až po niekoľkých mesiacoch. Počas menštruácie sa môže prechodne znížiť tvorba mlieka, zmeniť jeho chuť a dieťa môže dokonca mlieko čiastočne odmietať.

"Toto tvrdenie korešponduje so skúsenosťami našich babičiek a niektorých mamičiek. Samotná kvalita mlieka však zostáva podľa odborníkov nezmenená.

ANKETA: Ako to vidia mamičky?

Jarka (26 rokov) a jej spáč: "menzes som dostala zhruba 3 mesiace po pôrode. Chlapec bol plne dojčený, ale od narodenia veľký spáč, navyše milovník cumlíka. Už od 2 mesiacov prespal celú noc! Od tej doby, čo mám menzes býva pár dní pred menštruáciou mrzutý (no, rovnako ako ja), počas menštruácie je u dojčenia nespokojný, vrtí sa. Myslím, že má pravdu moja mama a babička, mlieko mu v tú dobu veľmi nechutí, ale hlad je hlad... Prestať dojčiť ale rozhodne nemienim!"

Sára (31 rokov): "Menštruáciu som dostala na deň presne 8 mesiacov po pôrode našej princezničky. Trochu som sa obávala, aby naše tintítko počas menštruácie nestávkovalo v dojčení, na čo ma upozorňovala naša pediatrička Žiadne zmeny ale nepozorujem a som veľmi rada! Rebeka zatiaľ totiž nič iné než moje mlieko nechce."

Sklamaná Mia (38 rokov): "Tešila som sa, že si od menštruácie odpočiniem, ale mám ju od 2. mesiaca po pôrode! Dcéra je zatiaľ plne dojčená, mlieko jej viditeľne chutí a menštruáciu absolútne nevníma. Zato ja áno! Som ako prietokový ohrievač tekutín - jednu vložky cpem do podprsenky, druhú do nohavičiek."

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma