AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dojčatá: ako sa môžu pohybovať

Radí Mgr. Blanka Kolářová Sudíková, odborníčka na psychomotorický vývoj detí.
Dojčatá: ako sa môžu pohybovať

„Pasenie koníčkov“?

K nácviku zdvíhania hlavičky a vzpriamovania na ručičkách potrebuje mať dieťa pevný podklad, na mäkkej posteli a molitanových podložkách to ide veľmi ťažko (potom sa ručičkami nemôže pevne zaprieť, zapojí svaly okolo chrbtice a ide do záklonu).

Správne „pasenie koníčkov“ vyzerá tak, že sa dieťatko opiera o predlaktia, ale pozor, lakte nie sú pod telíčkom dieťaťa, smerujú viac dopredu, pred ramená. Zo začiatku pomáhajte a ručičky pridržujte.

Skoré pretočenie z bruška na chrbát?

Veľmi sa neradujte, keď bábätko v polohe na brušku zakloní hlavičku a prepadne späť na chrbát. Toto nie je cielená schopnosť, ale naopak, prejav nestability. Dieťatko sa má naučiť najprv pretáčať z chrbátika na bruško (v 4. až 6. mesiaci) a až potom obrátene, a to celkom inou technikou ako teraz.

Sadanie?

Niekedy sa stáva, že dieťatko začne v polohe na chrbátiku veľmi dvíhať hlavičku. Rodičia mu v domnienke, že sa chce takto posadiť, ponúknu svoje ruky ako oporu, ono sa pritiahne a posadí. Prosím, nepomáhajte takto svojmu malému. Tieto deti sú potom schopné samy sa posadiť z ľahu na chrbte, čo však vôbec nie je prirodzené. Majú potom extrémne posilnené šijové a priame brušné svaly a, naopak, veľmi ochabnuté šikmé brušné svaly.

Prvé krôčiky pri nábytku?

Obchádzanie okolo nábytku nie je samostatná chôdza. Dieťatko sa totiž stále potrebuje istiť a pridržiavať, ale vo chvíli, kedy mu ponúknete ruky, ho len zneistíte. Dieťa sa potrebuje spoliehať samo na seba.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma