AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dieťa si zaobstarám v marci 2018

Vážne problémy s otehotnením rieši asi štvrtina slovenských párov a za pomoci asistovanej reprodukcie sa ročne rodí približne 3% detí. Podľa odborníkov by čísla boli nižšie, keby sme nepristupovali k počatiu ako k obstaraniu chladničky. Aj v centre asistovanej reprodukcie sa totiž môže stať, že "požadovaný tovar nie je na sklade".
Dieťa si zaobstarám v marci 2018

Podľa gynekológa a sexuológa Pavla Turčana by stačilo riešiť problémy s otehotnením predtým: "Problémy často trápia páry, kde je žena staršia ako 35 rokov, takže značnú úlohu hrá psychický tlak. S vyšším vekom sa tiež znižuje pravdepodobnosť, že umelé oplodnenie prebehne bez komplikácií a na prvý pokus. "Doktor Turčan preto odporúča párom začať s prvými pokusmi najneskôr pred 32. rokom, aby zostal čas aj na poslednú záchranu v podobe umelého oplodnenia. "Ľudia majú dnes bohužiaľ často predstavu, že si zaobstarajú dieťa rovnako ľahko a rýchlo ako spotrebič do domácnosti."

Premýšľam, čím som sa zaoberala, keď som mala 32. Robila som vysnívanú prácu, cestovala, bavila sa. Biologické hodiny mlčali, aj keď som chcela rodinu a deti. Prirodzene. Išlo sa to samo sebou, pretože kto by nechcel dieťa, že áno? Navonok som teda spadala do kategórie žien-nezodpovedných kariéristek, ktoré hrajú vabank o svoje materstvo. Ale ja som to tak necítila, asi že som nemala v tej dobe dlhodobý vzťah a moja kamarátky na tom boli plus mínus podobne.

Veľmi sa toho nezmenilo ani ďalšie roky. Rozhodne som v noci neliezla po stene v hrôze, že si nikdy nevychovám vlastného potomka. Ani som neriešila, či mám alebo nemám zneužiť nejakého muža ako darcu spermií. V 39 rokoch som sa zmierila s tým, že dieťa nebude - s ľútosťou a s hrôzou, čo teda bude.

Že som nakoniec v štyridsiatke a bez akýchkoľvek problémov porodila zdravého chlapca, je obrovský dar (ktorý som ale dostala, trúfam si povedať, aj vďaka určitej osobnostnej premene). A nehovorím to preto, že by som chcela obhajovať neskoré materstvo. Ostatne syn má dnes štyri a ja si často povzdychnem, koľko energie by som mala, byť o desať rokov mladšia.

Skôr ma napadá, koľko podobne "zabrzdených" žien je medzi tými, ktorým sa v neskoršom veku otehotnieť nedarí? Žien, ktoré síce prestali brať antikoncepciu a podobne ako kedysi ja automaticky tvrdia, že túžia po bábätku, ale vlastne sa nikdy poriadne nezamysleli, či ho naozaj chcú? A prečo ho chcú? Pretože mať deti je normálne a má ich každý? Pretože po potomkovi túži partner (rodičia)?

Pretože konečne budú mať "niekoho, kto im bude patriť"? Nechcem sa nikoho dotknúť, ale byť telom, ktorého hlava si toto myslí, tiež by som sa na tehotenstvo vykašľala. Ostatne pre niekoho je životnou úlohou mať deti, pre iného je životnou úlohou ich nemať. Ide len o to, zistiť, kam človek patrí.

"Mala som pacientku, ktorá veľmi chcela mať dieťa, a keď raz potratila, veľmi zle to niesla. Na otázku, prečo tak veľmi chcela dieťa, povedala: "Dieťa vám do života prinesie starosti a nie je potom čas zaoberať sa sám sebou." Túžba po dieťati často supluje nejakú prázdnotu v živote," podotýka lekárka Ludmila Eleková v článku pre časopis o alternatívnej medicíne medovka. Neplodnosť podľa nej vždy znamená strach a neochotu darovať život, aj keď navonok je žena ochotná absolvovať neuveriteľné anabázu, len aby otehotnela.

To isté napokon tvrdí aj nemecký lekár a homeopat Klaus Hör, podľa ktorého ide o fyzické dysfunkcie len v 30% prípadov žien, ktorým sa nedarí otehotnieť. U zvyšných 70% je príčina na emocionálnej úrovni. Môže ísť o nevedomý odpor voči partnerovi, alebo dokonca o vzájomnú nezlučiteľnosť, o narušený duševný vzťah s vlastnými rodičmi, strach z materstva, prípadne o odmietnutie role matky.

Je teda otázka, aké percento žien, ktoré rieši problém s otehotnením v neskoršom veku, by na ťažkosti narazilo už v mladosti - ak by sa ním teda už vtedy zaoberali? Nemá zmysel sa do materstva nútiť, ak sa na ňho necítime, len preto, že nás začína tlačiť rok narodenia. Zároveň ale má zmysel pokúsiť sa zistiť, či to, že sa na to necítime, je len štádium vývoja, alebo blok, na ktorého odstránenie je potrebné dať zapracovať. Zavčas. (Myslím, že v tomto zmysle som naozaj ten vabank hrala.) Chladničku si na rozdiel od dieťaťa totiž fakt môžeme zaobstarať kedykoľvek.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma