AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Detský plač: naučte sa ho správne pochopiť

Je to spočiatku jediný spôsob, ako bábätko komunikuje so svetom, teda so svojimi najbližšími. Vyjadruje ním nielen nespokojnosť, ale dožaduje sa aj kontaktu. Hoci je to absolútne prirodzený jav, dokáže poriadne potrápiť...
Detský plač: naučte sa ho správne pochopiť

Nebýva to ľahké. Detský plač je iritujúci a rodičov (nielen ich, ale každého dospelého) vyvádza z miery. Dojča však nikdy neplače bezdôvodne. Nie je žiadnym manipulátorom, len má problém a chce ho riešiť. Pocit nepohodlia mu pôsobí predovšetkým hlad, smäd, teplo alebo chlad, mokrá plienka, únava, nuda, pocit osamotenia či skutočná fyzická bolesť, napríklad bruška.

Domov a rodina | Materstvo | Dojča

Kedy už sa konečne posadí?

Výskumy potvrdzujú, že matky získavajú prirodzene a automaticky inštinkty na rozlíšenie rôznych prejavov detského plaču a adekvátne na ne reagujú. A tomu sa učia už v priebehu tehotenstva vďaka hormonálnym zmenám v organizme. Hlavným materským hormónom je prolaktín, ktorý zvyšuje produkciu mlieka, podporuje ošetrovateľské správanie a znižuje osobnú potrebu spánku čerstvej mamičky.

Oxytocín, hormón lásky, utužuje vzťah s bábätkom a materská láska dodáva žene energiu v neľahkom období šestonedelia. Vďaka vysokej hladine týchto hormónov sa žena dokáže naladiť na rovnakú vlnu ako bábätko a vzniká pevné puto na celý život. Nechať ho vykričať sa? To nič nerieši.

Rada našich babičiek „Nechajte dieťa vykričať, aspoň si posilní pľúca“ nie je namieste. Plač bez odozvy, bez prítomnosti blízkeho človeka (hlavne mamičky) vyplavuje stresové hormóny u dojčaťa, zvyšuje jeho telesnú teplotu a pulzovú frekvenciu. Bábätko 

postupne utíchne, ale len preto, že rezignovalo, lebo nedostalo správnu odozvu. Plaču dojčaťa je nutné venovať maximálnu pozornosť. Ide o prvú reguláciu jeho emócií, ktorá významne ovplyvní spôsob, akým bude svoje emočné potreby ošetrovať v dospelosti.

Ako dieťatko utešiť?

Najprv treba bábätko skontrolovať, či mu niečo viditeľne nie je, či nechýba (tvrdé, nafúknuté bruško, zranenie, teplota, hnačka, grckanie... dôvodov nepokoja pri fyzických ťažkostiach sa ponúka množstvo a treba ich urýchlene riešiť). Keď nič neobjavíte, skúste potomka pritúliť, mrnkať mu, hovoriť či pospevovať, hojdať ho, skrátka ho čičíkať.

Položte ho do postieľky, možno len potrebuje mať pokoj. Možno plače pre nadbytok stimulácie a najviac túži práve po pokoji. Keď to nezaberá, skúste niektoré triky: Pokúste sa zaujať detskú pozornosť pesničkou alebo zaujímavým monotónnym zvukom (ťukanie na drevo), zmeňte prostredie (prejdite do inej miestnosti, na balkón, do záhradu, pozerajte sa s ním aspoň z okna...), popestujte dieťa v náručí alebo si ho umiestnite bruškom dolu na predlaktie tak, že mu hlavu podložíte dlaňou, niekedy pomôže masáž bruška, kúpeľ, cumlík (pokiaľ ho dieťaťu dávate).

Pozor! Žiadny zo spomínaných spôsobov utešovania detského plaču nesmie byť rutinný, vždy musí vychádzať z okamžitej situácie a trochu sa líšiť. Opatrne s manipuláciou, trasenie môže dojčaťu privodiť zdravotné ťažkosti!

Čo nerobiť alebo aké sa môžu vytvoriť závislosti

Utešovať dieťa pri najmenšom zaplakaní, priložiť ho k prsníku pri každom plači môže podľa odborníkov viesť k návyku stresového prejedania, teda k obezite. Vkladaním cumlíka alebo fľaštičky sa zase môže údajne neskôr vytvoriť návyk na fajčenie ako reakciu na stres.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Kolikopédia: všetko o dojčenskej kolike a ako s ňou zatočiť

Zbytočným pohybovým rozptyľovaním (hojdaním, potriasaním, nosením), neustálym hovorením, podávaním hračiek a ďalšími podnetmi sa môže vytvoriť sklon k poruchám pozornosti a k hyperaktivite. Odkladaním do postieľky sa podporuje potreba sebauspokojovania (cumľania prstov, hračiek...). 

Venovať pozornosť plaču sa vyplatí Zvládnutie dojčenského plaču je veľká výzva. Ide o náročnú etapu starostlivosti o dieťa, ktorej sa nevyhne absolútna väčšina nových rodičov. Uvedomte si, že v prvých mesiacoch života bábätko trávi čas trojakým spôsobom: spí, je

v pokojnom bdelom stave alebo je nepokojné, teda plače a kričí. Venovať pozornosť plaču a snažiť sa ho zvládnuť s čo najmenšími „stratami“ sa vyplatí. Toto potvrdzuje i nedávna vedecká štúdia, ktorú spracovali britskí experti. Jej výsledok je jednoznačný: Dojčatá s naplnenou potrebou ľudského kontaktu plačú oveľa menej ako tí, ktorým rodičia nevenujú priveľa času a pozornosti. Platí to najmä pre prvé týždne po narodení.

Potreby sa nedajú odložiť na neskôr

Najčastejšie plačú novorodenci a dojčatá približne od druhého týždňa do konca tretieho mesiaca. Z rôznych pozorovaní a výskumov vyšlo najavo, že bežne takéto dieťa plače jednu až tri hodiny denne. Dĺžka plaču sa líši podľa individuality dieťaťa.

Asi štvrtina detí plače veľa, z toho polovica z nich veľmi často. Niektoré preplačú cez deň päť až šesť polhodiniek pred jedlom a pred spaním, iné plačú len na konci dňa. Sú i také, ktoré si s obľubou zamieňajú deň a noc. To nie je potešujúce predovšetkým pre rodičov.

Približne hodina až tri denne je celkom fyziologická. Reagujte čo najrýchlejšie, aby vaše dieťa vedelo, že vám nie je ľahostajné. Nedokáže pochopiť, že práve varíte alebo upratujete a budete sa mu venovať o päť minút. Bábätko nedokáže odložiť svoje potreby na neskôr.

Rezignácia bez plaču

V dojčenských ústavoch na to, koľko detí v nich žije, počuť málo plaču. Skôr len v prípadoch, keď dieťa trápi choroba, bolesť alebo veľký hlad. Bábätká tu veľmi neplačú, pretože sa naučili, že im to nie je nič platné. Nemajú dosť podnetov, preto je dobre, keď môžu ústav čo najskôr opustiť.

Citová a podnetová deprivácia sa rozvíja veľmi skoro, zvlášť v prevratnom prvom roku života. Plač je vlastne potešujúci signál, dieťa ním vyjadruje komunikáciu, dôveru v to, že vám jeho potreby nie sú ľahostajné, že sa o neho postaráte. 

Základné druhy plaču

1. OD HLADU: Krátky plač nízko položeným hlasom, postupne sa zosilňuje. Skúste ponúknuť mlieko (samozrejme, pokiaľ bábätko práve nedopilo).

2. OD BOLESTI: Hlasný, silný nárek, po prerušení ešte naliehavejší. Začína prenikavým výkrikom, potom nasleduje ticho a krátke vzdychy. Keď máte pocit, že dieťa trápi bolesť, zbytočne nečakajte a riešte to s lekárom.

3. OD ROZČÚLENIA: Postupne silnie, pretože dieťa zlostí, že na neho nereagujete. Dá sa ľahko rozoznať od plaču z hladu. Hlasný, vytrvalý a podráždený plač môže tiež signalizovať plynatosť.

4. OD ÚNAVY: Pri ťažkostiach s usínaním sa ozýva z postieľky vytrvalé fňukanie nosovým hláskom. Preneste ho do ticha, pokoja, popestujte a možno sa upokojí a spánok sa dostaví. Rovnako tak môže byť dieťa preťažené z nadmernej stimulácie. Nechajte ho upokojiť.

5. OD NUDY: Postupne sa zosilňuje až do kriku. Záleží na tom, ako dlho nereagujete na jeho výzvy o komunikáciu a kontakt.

6. CHCE SI LEN TAK POPLAKAŤ: Uvoľňujúci plač po dni nabitom dojmami. Tesne pred usnutím. Pomôže upokojiť ho, pomaznať, vykúpať, nakŕmiť a uložiť do postieľky. 

Viete o plači?

  • JEDNA AŽ TRI HODINY

DENNE je bežná dĺžka plaču u fyziologického, zdravého novorodenca.

HLASITOSŤ odpovedá rádiu pustenému "na plné pecky", je teda pomerne silná.

SLZIČKY sa v slzných kanálikoch začínajú tvoriť až po niekoľkých týždňoch života.

  • ČASTÉ PLAČLIVÉ

ZÁCHVATY odznievajú v 3. až 4. mesiaci, keď je dieťa schopné komunikovať aj inak. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma