AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Detský plač má niekoľko dôležitých významov. Viete ich včas rozpoznať?

Nie je to nič príjemné, keď sa po celom dome rozlieha detský plač. Nie, že by to niekoho otravovalo, no pre človeka a najmä matku je to bezradná situácia, kedy nevie svojmu dieťatku pomôcť. Jeho nepokoj, pocit bolesti a iné trápenie, ktoré dáva takto najavo, by chcel asi každý čo najrýchlejšie zmierniť.
Detský plač má niekoľko dôležitých významov. Viete ich včas rozpoznať?

Zažili ste situácie, kedy sa všetko zhorší po každom kŕmení a vaše bábätko plače niekoľko hodín bez prestania a dokonca aj v noci? Niekoľko „pekelných“ hodín medzi tmou a úsvitom, počas ktorých sa ho márne snažíte spolu s manželom utíšiť? Pritom  môže ísť o učebnicový príklad dojčenskej koliky, ktorej vzniku môžete predísť, ak si budete dávať pozor na určité veci.

Ako rozpoznať prvé príznaky?

Aj tú platí, že každý organizmus je iný a nie všetky deti môžu reagovať na vonkajšie podnety rovnako. Také nepriamo stanovené pravidlá pre spozorovanie blížiaceho sa problému je samozrejme plač, pri ktorom vám nemusí pomôcť ani tá najkrajšia hračka, ktorá je súčasťou moderného detského nábytku.

Plač je trvalý, v období od 3 hodín a niekedy aj viac. Tento stav sa opakuje niekoľko týždňov. Dôležitý je samozrejme aj vek dieťatka. Kolika sa najčastejšie objavuje v prvých mesiacoch veku života (medzi 2. a 3. ). Kolika sa preto najčastejšie odvíja od spôsobu  kŕmenia. Jednoznačne stanoviť presnú príčinu, ktorá by mohla pomôcť ale jednoduché a nie je.

Citlivosť na potraviny a alergie

Presne tak. Vaše deti môžu byť alergické na potraviny a suroviny, a pritom s nimi nemusia prísť ani do fyzického kontaktu. Samozrejme, že je to spôsobené stravou matky, ktorá kojí svoje dieťa. Ak nepomáhajú ani špeciálne polohy na brušku, ktoré spolu s dieťatkom na vašom detskom koberci, sedačke, posteli a inde praktizujete, zaveďte zmeny v stravovacích návykoch.

Najčastejším páchateľom je kravské mlieko, inak povedané intolerancia laktózy. Samozrejme, že by ste sa v takom prípade mali obrátiť na vášho odborného lekára. K iným alergénom sa radia vajcia, sója, kukurica, brokolica a určité druhy ovocia a zeleniny, konzumované matkou najmä v surovom stave.

Polohy a kŕmenie

Nepríjemné bolesti u dieťatka môžu spôsobovať aj plyny, ktorých výskyt závisí niekedy aj od spôsobu kŕmenia. Niektoré deti pri kojení prehltnú viac vzduchu, ktorý robí potom veľké problémy.

Tu sa snažte vaše dieťa držať po kŕmení vzpriamené. Niekedy môže pomôcť jemná masáž chrbátika z dolnej časti smerom nahor, aby sa vzduch dostal von. Alebo vyskúšajte spomínané polohovanie či mierne kolísanie. Všetko a vaša strava v prvom rade, by mali byť prispôsobené vášmu dieťatku, takže na to nezabudnite, len tak sa vyhnete prebdeným nociam.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma