AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Detský lekár by mal byť radca, ale i priateľ

S detským lekárom sa budete po narodení dieťaťa stretávať častejšie ako s niektorými členmi rodiny. V ideálnom prípade v ňom nájdete nielen radcu, ale i priateľa.
Detský lekár by mal byť radca, ale i priateľ

Ideálny prípad však nenastane len tak sám od seba – treba sa oň pričiniť. Vý- ber praktického lekára pre deti a dorast je len na rodičoch a začať by sa s ním malo ešte predtým, než sa nový člen rodiny narodí. Po príchode z pôrodnice jednak nebude čas na nejaké dlhé hľadanie a vyberanie, jednak príde okamžite na rad množstvo preventívnych vyšetrení, ktoré by mal urobiť niekto, komu budete skutočne dôverovať.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Životný štýl | Batoľa

Moderátorka Lucia Borhyová: Mám šťastie!

Pediater? Ohrozený druh!

Že by si dnešní rodičia mohli pri hľadaní detského lekára vyberať zo stoviek možností, sa naozaj nedá povedať. V celej Slovenskej republike je aktuálne okolo 1200 pediatrov, z ktorých takmer 75 percent má vyše 50 rokov. Čiže ak hľadáte niekoho ozaj skúseného, pravdepodobne si vyberiete.

Celkovo detských lekárov skôr ubúda, okrem iného preto, že absolventi medicíny sa do tejto praxe príliš nehrnú. Byť pediatrom totiž okrem iného znamená stať sa tak trochu podnikateľom, zatiaľ čo pri zamestnaní napríklad v nemocnici je doktor klasickým zamestnancom. A cesta k atestácii z pediatrie tiež nie je práve ľahká.

I preto vznikajú takzvané rezidenčné miesta, ktoré zriaďujú skúsení pediatri pre čerstvo promovaných lekárov. Po štvorročnej práci pod dohľadom skúseného kolegu potom môžu ísť na atestáciu a zriadiť si svoju ordináciu.

Hľadá sa doktor

Napriek tomu, že v niektorých častiach republiky začína byť pediatrov naozaj nedosta- tok, nemali by ste sa uspokojiť s kýmkoľvek len preto, že je jednoducho po ruke. Koniec koncov sa vám tiež môže stať, že vás vybraný lekár odmietne, pretože má plný stav a ďalších detských pacientov už prosto nemôže prijať.

Najlepšia cesta je opýtať sa rodičov v okolí, ku komu chodia a ako sú spokojní so starostlivosťou. Osobné odporúčanie síce ešte neznamená, že daný doktor bude plne vyhovovať i vám, ale je to určite plus. Pozrite sa tiež na internet, na mnohých serveroch nájdete aj referencie od rodičov.

Prvá návšteva – doma, alebo v ordinácii?

Pred rokmi platilo, že detský lekár po prvý raz videl svojho nového pacienta vždy v jeho domácom prostredí. V niektorých prípadoch pediatri dokonca zapisovali do karty dieťaťa, či má svoju postieľku či izbu, v akom stave
je domácnosť, kde dieťa žije a ako je o neho postarané.

To už dávno neplatí a detský lekár rozhodne nie je kontrolór. Prvá návšteva, ktorá by mala prebehnúť do 48 hodín od prepustenia z pôrodnice, sa tak môže uskutočniť ako u vás doma, tak v ordinácii. Záleží len na dohode. Oba spôsoby majú svoje výhody a nevýhody.

Materstvo | Životný štýl

Cviky na posilnenie panvy - základná ženská výbava

Ak príde lekár k vám domov, odpadá nutnosť prípravy cesty, obliekanie a kŕmenie načas, čo obzvlášť v zime príde vhod. Môžete sa tiež dohovoriť na čase, ktorý bude vyhovovať nielen matke, ale i otcovi dieťaťa, takže sa s lekárom zoznámi celá rodina. Čo sa vždy môže hodiť... Aké vyšetrenia vás a vaše dieťa v priebehu prvého obdobia života čakajú? Pripravte sa na ne!

Novorodenecký skríning

Okrem pravidelných preventívnych kontrol, pri ktorých pediater podrobne sleduje vývoj dieťatka v prvých týždňoch a mesiacoch života, každého novorodenca čakajú aj niektoré špecifické vyšetrenia. Ide predovšetkým o takzvaný novorodenecký skríning, ktorý dieťa absolvuje už v pôrodnici, kde mu odoberú pár kvapiek krvi z pätičky.

Prostredníctvom tohto vyšetrenia krvi sa vyhľadávajú niektoré choroby vo včasnom štádiu tak, aby sa s ich liečbou začalo ešte predtým, než spôsobia
v malom organizme oveľa väčšiu škodu. Aktuálne sa takto vyšetruje krv všetkých novorodencov na trinásť ochorení, najmä na vrodenú zníženú funkciu štítnej žľazy, cystickú fibrózu a ďalšie dedičné choroby súvisiace s látkovou výmenou.

O vykonaní odberu a jeho účele musíte byť vopred informovaní personálom pôrodnice (prípadne pediatrom či iným lekárom, ktorý odber robí) a musíte s ním výslovne súhlasiť. Prípadné odmietnutie však dobre zvážte – včasné zachytenie môže vášmu dieťaťu zachrániť zdravie, či dokonca život.

Včasná liečba – zdravý život

Pravdepodobnosť, že skríning odhalí niektorú zo spomínaných chorôb práve u vášho dieťaťa, je veľmi malá, stane sa tak u jedného z 1200 detí. Negatívne výsledky sa nevydávajú, takže pokiaľ sa vám nikto neozve, môžete byť pokojná. Ak existuje akákoľvek pochybnosť, v priebehu niekoľkých dní od odberu vás bude kontaktovať váš pediater alebo priamo laboratórium.

Na potvrdenie či vylúčenie diagnózy potom treba urobiť ďalšie vyšetrenia, najčastejšie ešte jeden odber krvi – niektoré nálezy (asi v pol percente prípadov) totiž bývajú nejasné. Keď je výsledok pozitívny, teda ak sa u vášho potomka preukázala konkrétna choroba, prakticky okamžite sa musí začať
s liečbou, najčastejšie v špecializovanej ambulancii či v metabolickom centre.

Pri dodržovaní stanovených pravidiel potom tieto deti spravidla žijú celkom plnohodnotný život.

Dôležité vyšetrenie bedier

A ešte jedno dôležité vyšetrenie čaká vaše čerstvo narodené bábätko. Väčšinou hneď v pôrodnici, prípadne u ortopéda. V prvých dvoch týždňoch života by malo dieťatko absolvovať podrobné vyšetrenia bedier, respektíve postavenia stehennej kosti v bedrovom kĺbe a utvárania jamky bedrového kĺbu.

Ultrazvuk bedier by sa mal urobiť v prvých troch týždňoch po pôrode, rodičia sa najčastejšie objednávajú do ortopedickej ambulancie v blízkosti svojho bydliska. Následne vás budú s dieťaťom pozývať na pravidelné kontroly, dokiaľ budú potrebné – len čo sa utvoria jadierka a bedrá budú v norme, vyradia vás
zo starostlivosti detského ortopéda.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Tehotenstvo

Rizikový trimester: tiché tragédie

Pravidelným a starostlivým sledovaním vývoja bedier sa môže predísť neskorším zásadným pohybovým problémom, preto je dobré tieto vyšetrenia nezanedbať, s potomkom ich absolvovať, nech v prípade akýchkoľvek ťažkostí môžete začať konať.

 

Ako vybrať pediatra?

1. Sídlo ordinácie

Môže sa to zdať úplne banálne, ale až v zime poveziete po štvrtý raz malého pacienta cez pol mesta, možno budete snívať o detskom lekárovi vo vedľajšej ulici. A to nepočítame pravidelné preventívne kontroly, ktorých bude len v prvom roku života sedem, a očkovanie podľa riadneho kalendára, prípadne ďalšie, ktoré si sami vyberiete.

Skrátka, v prvých rokoch cestu k detskému lekárovi poznáte ozaj dôkladne, preto by nemala byť príliš dlhá a vyčerpávajúca. Silu budete potrebovať aj na iné veci, než len na prevoz.

2. Zdravotná poisťovňa

Mnoho lekárov má uzavreté zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami, zďaleka to však nie je železné pravidlo. Preto si dopredu zistite, či pediater, ktorého ste si vybrali, spolupracuje s vašou poisťovňou.

3. Spôsob práce

Každý z nás je iný a platí to aj o ľuďoch s medicínskym vzdelaním. Niekto je systematik, má jasne dané ordinačné hodiny, ktoré ešte pevne rozdeľuje na tie pre chorých a takzvanú poradňu. Každé dieťa objednáva nie na hodinu, ale na minútu a časy potom obvykle dodržuje.

Iný lekár je skôr chaotický typ, u ktorého nejaká tá štvrťhodinka nehrá rolu, a prísť môžete vlastne kedykoľvek. Niektorí doktori ordinujú len v pracovnom čase, iní rozdávajú svojim klientom telefónne číslo na mobil, aby ich mohli kedykoľvek kontaktovať. Podobne individuálne je to s komunikáciou cez e-mail. Aj toto sú údaje, ktoré je dobré si zistiť.

4. Alternatíva versus klasika

V poslednej dobe rastie chuť a odvaha rodičov aj pediatrov využívať nielen klasické medicínske metódy, ale aj rôzne alternatívne prístupy. Tu by
sa však malo stretnúť založenie matky, otca a detského lekára či lekárky, pretože ak vy budete stúpencami odlišných prístupov, môže to spôsobiť zásadné konflikty.

Klasickým príkladom potenciálne kontroverznej otázky sú antibiotiká. Niektorí rodičia odmietajú v prípade choroby opustiť ordináciu bez receptu na antibiotiká, pretože jedine tak majú pocit, že je o dieťa skutočne postarané. Iní sa im, naopak, bránia, ako sa to len dá, pretože sa obávajú ich možnej budúcej neúčinnosti pri opakovanom podávaní.

Ďalším sporným bodom môžu byť homeopatiká. Skúste niektoré z otázok, ktoré sú pre vás dôležité, načať už pri prvom kontakte s pediatrom, nech hneď viete, na čom ste, a môžete sa podľa toho zariadiť.

5. Niečo navyše

A potom je tu rad aspektov, ktoré nemožno jednoducho a vyčerpávajúcim
spôsobom opísať, napriek tomu sú dôležité. Funguje tu rovnaká „chémia“ ako napríklad v partnerskom vzťahu, s doktorom si skrátka musíte „sadnúť“, musí vám byť sympatický a musíte mu dôverovať. Pre niektorých rodičov je dôležité, aby pediater sledoval novinky a dokázal odpovedať na akúkoľvek aktuálnu otázku. Pre ďalších je zásadná schopnosť používať moderné technológie v komunikácii s rodičmi.

 

 

Dnešní rodičia vedia, čo chcú

Detská lekárka
MUDr. Klára Šillerová:

Máte dvadsaťročnú prax – sú dnešní rodičia iní, než boli tí pred dvadsiatimi rokmi?

Čo sa týka vývoja prístupu rodičov, poznať vplyv internetu v prísune kvalitných, ale hlavne nekvalitných informácií.

Často žiadajú konkrétne vyšetrenie – trebárs vyšetrenie CRP, teda C-reaktívneho proteínu, podľa ktorého hladiny sa dá hneď v ordinácii detského lekára odlíšiť vírusová infekcia, na ktorú antibiotiká neúčinkujú, od bakteriálnej nákazy, na ktorú, naopak, antibiotiká zaberajú. Prístroj na vyšetrenie CRP už má dnes väčšina ordinácií detských lekárov, takže to nebýva problém.

Občas to mamičkám vyhovorím, keď to považujem za zbytočné, ale pre rodičov, ktorí majú s antibiotikami problém, je výsledok tohto vyšetrenia argumentom, prečo sú v konkrétnom prípade antibiotiká nutné alebo, naopak, zbytočné.

Už ste niekedy odmietli detského pacienta?

Celkom výnimočne, jedine v období, kedy som mala naozaj preplnené. A, samozrejme, v prípade, že je poistený v poisťovni, s ktorou nemám uzavretú zmluvu.

Mali ste s rodičmi niekedy nejaký spor? Veľmi ojedinele. Stáva sa to v rozvedených rodinách, kedy rodičia, bohužiaľ, často i chorobu dieťaťa považujú za možnú zbraň použitú proti sebe...

Čo je pre vás vo vzťahu rodič – pediater najdôležitejšie?

Dôvera. Vždy rodičom na začiatku ho- vorím, že im budem radiť v záujme ich dieťaťa, čo niekedy bude proti záujmu ich samotných. Nutná je tiež úprimnosť. Pokiaľ rodičia nepodajú liek alebo masť, ktorú odporučím, musím to vzhľadom na ďalší postup vedieť. Ale pritom plne rešpektujem,
 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma