AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Detské šperky - áno či nie?

Možno zvažujete, či na konci šestonedelia svoju malú princeznú ozdobiť náušničkami, či nie. Keď sa rozhodnete za, aké šperky malým hviezdam najviac pristanú a kedy je lepšie ich nákup odložiť?
Detské šperky - áno či nie?

Šperky zdobia nielen ženy a mužov, ale i deti sa chcú páčiť. Navyše detské šperky sú tiež srdcovou záležitosťou. Sú vhodným darčekom k narodeniu dieťaťa, na narodeny alebo ako vianočný darček.

Batoľa | Dojča | Novorodenec | Predškolák | Školák

Nepodceňte výber teplomeru

Pokiaľ ste sa s partnerom rozhodli, že vaša dcéra bude ozdobená, mali by ste pri výbere detských náušničiek myslieť na pravidlá, vďaka ktorým vyberiete bezpečné šperky, ktoré sa stanú rodinným zlatom. A ktovie, možno ich raz bude nosiť i vaša vnučka.

Ako na vec?

„Pravidlom číslo jeden pri nákupe drahej ozdoby je to, že by ste mali dbať o kvalitu a vyberať starostlivo,“ odporúča klenotník Aleš Bergl. „Vždy je namieste zvažovať, že detské uško je veľmi citlivé, neunesie rovnakú váhu ako ušnica dospelej osoby.

Do tretice treba počítať s tým, že dojča či batoľa by malo mať náušnice s detskou poistkou tak, aby ich nemohlo ľahko otvoriť a prehltnúť, prípadne stratiť.“

Pri výbere šperkov pre deti je podľa dizajnéra potrebné predovšetkým zvážiť, z akého kovu by mali byť, lebo deti môžu byť na rôzne materiály alergické. „Z tohto dôvodu je na prvé náušničky materiál vhodný na použitie platina alebo zlato vyššej rýdzosti (napr. Au 750/1000).

Platina i zlato sú hypoalergénne. U zlata je výhodou to, že má vysokú chemickú odolnosť, lesk a žiadnu oxidáciu,“ objasňuje. Navyše je fakt, že v obchodoch s bižutériou určite nezoženiete veľkosť vhodnú pre detské ušká. Veľké závesy, kruhy a podobne, ktoré nosíte vy sama, nie sú vhodné pre malú detskú hlavu.

Mohlo by sa dokonca stať, že by si dieťa nevhodnou manipuláciou natrvalo poškodilo ušnicu. Ďalej by ste mali vedieť, že detská náušnička by mala mať zapínanie tzv. brizúru. Je to zapínanie spredu, háčik sa zasunie do očka. Nemôže sa tak stať, že sa dieťa poraní pri hre, preskúmavaní predmetu či nevhodnej manipulácii.

Výber pre malé „veľké“

„Zároveň sa zamerajte na kvalitné spracovanie šperku, na zodpovednostnú a výrobnú značku a hlavne na to, aby bol šperk bezpečný. Dôležité je to predovšetkým pri výbere retiazok (musia to byť retiazky určené pre deti), aby si ich nositelia neublížili pri zatrhnutí a podobne,“ varuje dizajnér.

Zdravá výživa | Dojča

Ako sa liečiť z choroby pri dojčení

Teraz už sa však bavíme o deťoch predškolského a školského veku. Majte pri podobných nákupoch na pamäti i ďalšiu vec. Kupujete darček predškolákovi na denné nosenie, alebo chcete schovať zlato do trezoru a vydať ho až v dobe, keď budete mať istotu, že ho nestratí cez desiatovú prestávku?

Ak áno, vyberajte dlhšie retiazky, naozaj môžete zohnať retiazku pre trojročné batoľa, počítajte však s tým, že z nej vyrastie, prípadne ju na detskom ihrisku stratí. Tiež je možné, že ju vymení počas obeda za sliz, ktorým sa chváli spolužiak.

A. Bergl dodáva: „Retiazky pre deti sa od tých pre dospelých líšia predovšetkým dĺžkou. Detské sú, samozrejme, slabšie a tiež kratšie. Dieťa si ich potom nemôže dávať do pusinky. Ďalej sa detské retiazky odlišujú uzáverom, ktorý nesmie byť pri koncovom očku zaletovaný, aby sa dieťa, ak sa niekde zachytí za retiazku, neudusilo. Retiazka sa v takom prípade pretrhne a svojmu nositeľovi neublíži.“

Bezpečnostná poistka

Aby ste sa vyhli napríklad strate detských náušničiek, môžete ich nechať tzv. uzamknúť u zlatníka (klieštičkami zahne uzáver v očku). Keď náušničku chcete dať dolu, opäť ju ľahkým spôsobom „odomkne“. Pre deti je vhodné vyberať jednoduché šperky, a to jednak preto, že dieťa ešte nie je schopné dávať si na ne pozor, a jednak preto, aby si zbytočne neublížilo.

„Pokiaľ si rodičia vyberú pre potomka šperk s kamienkami, vždy im odporučíme, aby boli menšie než pre dospelých. V dnešnej dobe je tiež dobré vyberať také zdobenie, aby nebolo na prvý pohľad príliš nápadné. V

Nemecku sa dokonca stal prípad, keď bezdomovec strhol batoliatku v kočíku náušnice skrátka preto, že potreboval peniaze. Samozrejme tak poškodil ušká a dievčatko i jej mamička si z tohto zážitku určite odniesli doživotnú traumu,“ objasňuje Aleš Bergl.

Čo letí?

I v šperkoch pre deti sa prejavujú módne trendy. A. Bergl približuje: „V súčasnej dobe sú veľmi žiadané napríklad šperky, na ktoré rytec napíše nielen meno dieťaťa, ale i jeho krvnú skupinu, číslo telefónu a podobne.

Domov a rodina | Materstvo | Tehotenstvo

Aké sú príčiny neplodnosti?

Šperk tak slúži nielen ako ozdoba, ale svojím spôsobom i dieťa ochráni. Okrem toho sú často žiadané šperky s investičnou budúcnosťou. Teda také, ktoré sa budú dať i po rokoch zhodnotiť. Platí to hlavne pri šperkoch, ktoré sú osadené diamantmi a ďalšími drahokamami.“

Maminkin odborník, Aleš Bergl, šéfdizajnér – klenotník, D.I.C.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma