AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Deti potrebujú aj babičku s dedkom. Nebráňte ich návštevám

Často máme toľko povinností, že kvôli nim zabúdame na rodinu. To je ale veľká chyba, stretnutie vašich detí s vašimi rodičmi prospeje obom stranám.
Deti potrebujú aj babičku s dedkom. Nebráňte ich návštevám

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí nemajú zrovna ideálny vzťah so svojimi rodičmi, a preto sa s nimi stretávate skôr sporadicky, teda najmä na rodinných oslavách. Lenže zatiaľ čo vy máte pokoj, vaše deti aj vaši rodičia trpia.
Deti sa môžu od prarodičov veľa naučiť a tým zase dodávajú vnúčatá radosť zo života, ktorá sa v neskoršom veku občas vytráca. A dôvodov k návšteve je viac... Preto návštevu rodného domu neodkladajte a naplánujte ju na najbližší víkend.

Povedzte rodičom, že ich máte radi

Vo vzťahu k rodičom často zabúdame na milá gestá a slovíčka, ale láska nie je prejavom slabosti a aj rodičia si zaslúžia počuť tieto milé a liečivé slovká. Nehanbite sa a dajte im najavo svoju lásku, vďačíte im predsa za toľko.
Vzťahy medzi deťmi a rodičmi sú niekedy zložité a za dlhé roky spoločného spolužitia sa možno odohralo veľa zlého. Rodičia nás tiež často vytáčajú absolútnym nepochopením nášho života a našich názorov, oni majú názory na všetko úplne odlišné. Podľa psychológov však väčšinu bariér medzi deťmi a rodičmi dokáže prekonať obyčajná láska.

Starších ľudí tiež často sužujú rôzne choroby, často je to aj kvôli ich zhoršujúcemu sa psychickému stavu. Uvedomujú si, že ich život už nie je taký ako predtým, trpí pocitom osamotenia a nedostatočnosti. Potrebujú psychickú podporu a také objatie a úprimný úsmev môže byť dobrým liekom na tieto neduhy. Ak nemáte práve náladu na objímanie, výborne vás zastúpia deti, tie často milujú prarodičov bezhraničnou láskou, ktorá im dodá radosť do života.

Ukážte im, že ste úspešní

Raz mi moja babička prezradila, že celý život túžila po tom, aby všetky jej deti boli úspešné. Chcela, aby všetky zažívali len šťastie a prosperitu, preto sa v živote veľa obetovala. Rovnako potom prežíva šťastie aj nás, svojich vnúčat. Keď sa mi niečo podarí, rada jej to zverím, pretože vidím, ako ju môj úspech rozžiari.

Deti so svojimi rodičmi prestanú časom zdieľať svoj život, všetko, aj drobné radosti, si nechávajú pre seba. Lenže spomeňte si, akú hrdosť a radosť zažívate vy, keď sa vášmu potomkovi niečo podarí. A o takéto dojmy ich chcete pripraviť? Navyše im svojimi úspechmi dávate pocit, že nežili nadarmo.

Oddýchnete si

Iste, pobyt s rodičmi môže byť veľmi náročný, na druhú stranu si ale oddýchnete. Len si uvedomte, že obed uvarí niekto iný. Niekto iný vám uvarí kávu a prinesie ju spoločne so zákuskom až k vám. A hlavne, niekto iný zabaví vaše deti.

Starí rodičia sú vždy zvedaví, čo sa v detských životoch deje, a budú sa so svojimi vnúčatami dlho rozprávať. Radi im prečítajú rozprávku alebo sa zahrajú na pani doktorku a pacienta. Vy tak získate cenný čas, kedy budete môcť vypnúť a nevnímať, čo sa okolo vás deje. Skvelý relax.

Môžete sa od nich ešte veľa naučiť

Prarodičia sú najmúdrejšími členmi vašej rodiny, už prešli vo svojom živote mnohými ťažkosťami. Vychovali deti, bojovali so šéfmi, určite zažili aj mnohé hádky u domáceho krbu. Napriek tomu sú stále spolu a vyzerá to, že dokonca šťastní? Nebojte sa ich opýtať, ako to dosiahli. A uvedomte si, čo všetko môžu odovzdať vašim deťom, keď s nimi strávia dostatok času.

Nečakajte, až bude čo oslavovať, naplánujte stretnutie len tak. Zavolajte im, kúpte malý darček a vezmite deti na návštevu. Môžete napríklad nad kávou prezerať staré fotografie a spomínať, bude iste zaujímavé, ako budú vaše ratolesti reagovať na fotky z vášho detstva a mladosti. Uvidia vás tak v inom svetle a možno vás lepšie pochopia.

Môžu to byť ich posledné okamihy

Bohužiaľ, ľudia sú ako sviečky. Svetlo ich očí môže zhasnúť každú chvíľu. A často, keď už je neskoro, ľudia ľutujú, koľko toho svojim blízkym ešte nestačili oznámiť, koľko toho pre nich neurobili, že s nimi nestrávili viac času. Uvedomte si, čo k nim naozaj cítite, kým je čas.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma