AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Deti a seniori by nemali zabúdať na neustály pitný režim

Seniori a deti patria k rizikovým skupinám, ktoré majú nedostatok tekutín. Na pitný režim si však musí dávať pozor každý bez ohľadu na vek a to najmä ľudia, čo intenzívne športujú či vykonávajú fyzicky namáhavú prácu.
Deti a seniori by nemali zabúdať na neustály pitný režim

Koľko vody by sme za deň mali vypiť?

Dospelý človek by mal denne vypiť 20 – 40 ml tekutín na 1 kg váhy, čo je približne 2 – 3 l denne. Pitný režim je individuálny a ovplyvňuje ho veľa faktorov ako vek, pohlavie, telesná aktivita, zdravotný stav atď. Zvlášť dôležitý je pitný režim detí a novorodencov. Deti nemajú dostatočne vyvinutý pocit smädu. Voda u novorodenca pritom tvorí až 80% telesnej hmotnosti. Látková premena u dieťaťa prebieha rýchlejšie, o to dôležitejšie je teda pravidelný prísun tekutín. K dehydratácií u malého drobčeka prichádza oveľa rýchlejšie, ako v prípade dospelého človeka. Malým deťom je nutné núkať pitie stále. Dbajte však na správny výber vody. Ak chcete, aby bolo vaše dieťa zdravé, naučte ho piť pramenitú vodu. Zaužíva si tak, že mu najlepšie uhasí smäd a navyše je pre jeho telo najprirodzenejšia. Sladké nápoje mu smäd nielenže neuhasia, ale začne im dávať pred živou vodou prednosť a to pre ich organizmus predstavuje úplnú katastrofu.

Piť sa musí stále

Hádam každý vie, že základom zdravého života je piť tekutiny bez ohľadu na ročné obdobie, viac tekutín prijímať počas horúčav a pri zvýšenej fyzickej námahe, nečakať na smäd a piť priebežne počas celého dňa a najmä piť vhodné nápoje, ktoré sú pre telo prirodzené. Pre ľudský organizmus je prirodzene najlepšia voda taká, ktorá je priamo z lona prírody, neobsahuje žiadne prvky a zlúčeniny a neprešla žiadnou chemickou úpravou. Príkladom takejto „živej“ vody je napríklad Toma Natura z hlbín Adršpašsko-teplických skál, ktorá bez akejkoľvek úpravy z artézskeho vrtu putuje nerezovým potrubím hlboko pod povrchom zeme priamo do fliaš.

Ceňme si prírodné bohatstvo

Voda nie je nevyčerpateľným zdrojom. Obzvlášť v období sucha sme si mnohí z nás uvedomili, ako je potrebná. Napriek tomu si ju nevážime. Znečisťovanie riek je len malý zlomok z toho, ako dokazujeme, že sa o naše vodné bohatstvo nestaráme. Vážme si prírodné vody, ktoré sú bohatým prísunom živín a dôležitých látok pre naše telo. Chráňme živú vodu, ktorá nám dáva život.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma