AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Deti a lyže: kedy a ako začať

Pamätáte na "ski", ktoré učarovali vo filme malým lyžiarom? V čase, keď sa objavili, znamenali obrovskú revolúciu na horách aj medzi pašerákmi a prvotne slúžili hlavne na "dopravu". Odvtedy prešli veľkým vývojom, a to ako vzhľadovo, tak v technike použitia. A dnes sa zaradili medzi náčinie používané predovšetkým pre radosť.
Deti a lyže: kedy a ako začať

Pozerám na malých lyžiarov s úžasom aj troškou závisti. S akou ľahkosťou svištia dole svahom... Je fakt, že pád ich tak nebolí, čo je dané nižšou gramážou, ktorá padá z malej výšky, a tiež ohybnejšími svalmi. Väčšina z nich sa navyše nebojí, pretože pud sebazáchovy v útlom veku u mnohých jednoducho absentuje. Malé deti si neuvedomujú dôsledky svojich pádov, stretu s iným lyžiarom, nevisí nad nimi obava, čo sa stane, keď spadnú z vleku, takže pre začiatok sú títo drobci proti hanblivým puberťákom vo výhode. Ak teda máte možnosť, postavte ho na lyže! A nehanbite sa, keď sama lyžovať neviete. Môžete konieckoncov začať spoločne s dieťaťom.

Nová spolužiačka je moje mama 

Keď sme zapísali nášho trojročného syna do lyžiarskej školy, ja som mrzla na svahu s našim druhým dojčaťom a zahrievala sa čajom v miestnom bufete. Vo chvíli, keď som v horských chatách pozdĺž svahu poznala denné menu aj odzadu, prišla ponuka od manžela: "postrážim ti ho a ty si to vyskúšaš!" Nakoniec to však bola skvelá voľba, od tej doby totiž naozaj lyžujem!

Môj malý lyžiar ma, mamu, okamžite predstavil svojim kamarátom v lyžiarskej škôlke ako novú spolužiačku. Po prvotnej hanbe som bola ukľudnená inštruktorom, že naučil oblúčiky aj Kubáncov. Večer pri polievke sme vždy s mojím "spolužiakom" preberali skúsenosti zo školského kopca. Vysvetľoval mi, ako prenášať váhu, ako tlačiť na lyžu a že sa nemám báť. Po piatich dňoch sme už lyžovali spoločne. Sneh si ma podmanil a ja som svoju prvú lyžiarsku sezónu zavŕšila kúpou skvelej výbavy.

Od kedy deti postaviť na lyže? Heslo 3+ 

Deti sú na lyže zrelé, keď sa u nich snúbi telesná i mentálna vyzretosť. Prvým kritériom je ich fyzická vyspelosť, daná predovšetkým uzatvorením kĺbových štrbín a dovyvinutím bedrových kĺbov, čo je dôležitý predpoklad zdravého vývoja pohybového aparátu detí.

Malý lyžiar by mal byť už samostatný, mal by vedieť porozumieť pokynom, prípadne byť schopný inštruktorovi odpovedať. To je potvrdenie jeho psychickej zrelosti. "Vo všeobecnosti by sa nemalo začínať pred tretím rokom a my sa v našej lyžiarskej škole tohto pravidla držíme," uvádza Jiří Bartošík, lyžiarsky inštruktor z Kubovej Hute.

Učiť sa sám alebo si objednať inštruktora? 

Túto otázku rieši rad rodičov, ktorí sami dobre lyžujú, a väčšina z nich to aj vyskúša. Väčšina narazí na nečakané reakcie svojich detí súvisiace s obdobím vzdoru. Po niekoľkých pokusoch to ale nakoniec vzdajú a radšej svoje malé talenty zverujú do starostlivosti lyžiarskej školy.

"Nie je to len otázka trpezlivosti, ale aj skúseností a bezpečnosti. Dobrý inštruktor má k dieťaťu blízko, ale zároveň je to, cudzí človek, a teda má odlišnú autoritu, ktorú malý žiačik lepšie rešpektuje. Výučba prebieha efektívnejšie a vďaka metodickým skúsenostiam často aj bezpečnejšie," vysvetľuje Bartošík. 

Individuálne alebo skupinovo?

Tu je potrebné zvážiť vek a rozumovú vyspelosť malého žiačika. "U detí vekovej kategórie 3-4 roky rozhodne odporúčame individuálnu výučbu, práve s ohľadom na ich bezpečnosť a pokrok vo výučbe. Pre deti od šiestich rokov, ktoré sú pohybovo nadané, majú skúsenosti aj z iných športov a sú zodpovedajúcim spôsobom samostatné, je optimálna skupinová výučba. Inštruktor by si mal vždy pohovoriť ako s rodičmi, tak so samotným dieťaťom a následne odporučiť najvhodnejší variant, "odporúča inštruktor.

Dôležité je správne oblečenie a správna veľkosť obuvi

Pri oblečení je potrebné dbať na to, aby zodpovedalo počasiu a aktívnemu pohybu. Rodičia i starí rodičia často vrstvia oblečenie, nemali by ale zabúdať, že kým oni mrznú niekde pod svahom, dieťa sa neustále hýbe. Prehriate a zapotené potom po vyučovaní môže veľmi rýchlo prechladnúť. "Odporúčame na lekciu zložiť jednu dve vrstvy a po vyučovaní si ich opäť navliecť. Nevyhnutnosťou sú tiež kvalitné rukavice, ktoré hrejú a len tak sa nepremočia," vymenúva Bartošík nevyhnutnú výbavu.

Absolútne kľúčové sú ale podľa neho lyžiarky. U lyžiarskej obuvi je chybou, ak je viac ako o číslo väčšia. "Takáto obuv potom nedrží nožičku dostatočne pevne a tým sa významne zhoršuje aj ovládateľnosť lyží, čo je pre dnešnú techniku lyžovania, tzv. carving, kľúčové. Pri výučbe sa to prejavuje tak, že hoci sa dieťa akokoľvek snaží a počúva pokyny, tak sa mu lyžovanie nedarí, čo ho potom zbytočne frustruje."

Rovnako dôležitá je aj dĺžka lyží. Primeraná veľkosť sú lyže po bradu, dlhšie sa neodporúčajú. "Helma rozhodne nie je na škodu, ale ak dieťaťu prekáža a spontánne ju odmieta, tak mu ju pri výučbe v našom detskom areáli nevnucujeme. Niečo iné je ale lyžovanie na regulérnej zjazdovke, tam už sa jej nosenie určite odporúča," uzatvára výpočet rád Bartošík.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma