AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Desiata na cestu? Máme pre vás niekoľko tipov

Ideme, ideme, letíme a s láskou desiatujeme. Pri cestovaní s deťmi musíme myslieť na ich bezpečnosť a pohodlie. A našu bezpečnosť a pohodlie výrazne ovplyvní spokojnosť dieťaťa. Veď odpočinuté a dobre najedené dieťa je tým najúžasnejším parťákom na cesty.
Desiata na cestu? Máme pre vás niekoľko tipov

Aké jedlo na cesty ratolesti pripraviť? Pokiaľ sa rodičia stravujú zdravo, potom sa výletná desiata pre dieťa nemusí svojím zložením líšiť od desiaty
rodičov, stačí len prispôsobiť množstvo. Veď najlepšie a najjednoduchšie sa dieťa učí zdravej životospráve napodobňovaním rodičov a súrodencov.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák

Má 4 roky a je nezvládnuteľný

Základom je mať so sebou v batohu dostatok tekutín. V horúcich dňoch môže u detí dôjsť častejšie k dehydratácii a jej prvými príznakmi môže byť bolesť hlavy či únava. Nie je dôležité len množstvo tekutín, ale i výber, ktorý na pitný režim dieťaťa zvolíte. Základom ostáva stolná voda, ktorú možno kombinovať s vodou minerálnou.

Tá telu dodáva aj minerálne látky, ktorých zvýšené množstvo je pri dlhom cestovaní pre detský organizmus často dôležité. Ďalej môžu deti piť rôzne ovocné čaje, v horúcich letných dňoch lepšie osvieži nápoj vlažný než ľadový. Pre istotu (kvôli zdravotnej neškodnosti) je vhodné uprednostňovať balenú vodu a tou – napríklad na dovolenke v zahraničí – umývať i kúpené ovocie či zeleninu, aby ste tak predišli tráviacim ťažkostiam.

Obrana pred hladom a neodolateľnými chuťami

Desiate pomáhajú udržať stálu hladinu krvného cukru a vhodne tak vypĺňajú pauzu medzi hlavnými jedlami. Tým sa obmedzí výskyt veľkého hladu a neodolateľných chutí na sladké alebo tučné. Nevynechávanie desiat je tak neoddeliteľnou súčasťou boja proti zvyšovaniu telesnej hmotnosti.

Desiata na cesty by mala byť rozhodne dobre stráviteľná a nemala by zaťažovať detské trávenie, ako sa to napríklad deje, keď namiesto doma pripravenej desiaty využijeme pohostinnosť fastfoodov pri diaľniciach...

Zloženie desiaty podľa cesty a spôsobu prepravy

Desiatu by sme mali pripraviť dobre stráviteľnú, netučnú a s obsahom vlákniny. Nemalo by chýbať ovocie a zelenina. Desiatu by sme si mali zvoliť podľa toho, kam a ako vyrážame na výlet. Pokiaľ cestujeme autom a máme možnosť vziať si autochladničku, nie sme príliš limitovaní výberom potravín.

Pri cestovaní autom sa tiež môžeme ľubovoľne zastaviť na odpočívadle a s deťmi sa nadesiatovať. V takom prípade je v ponuke i jogurt či doma pripravená obilná kaša. Pri ceste lietadlom netreba pripravovať desiatu, pokiaľ máme možnosť využiť ponuku občerstvenia od leteckej spoločnosti.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Batoľa

Batoľatá sa učia oveľa rýchlejšie

Ale keď vieme, že cesta z letiska bude ešte nejakú dobu trvať, nie je na škodu zabaliť deťom desiatu do hlavnej batožiny a mať tak istotu, že po pristátí bude desiata pre deti pripravená a nemusíme nič zháňať na letisku (obzvlášť v neskorých nočných a ranných hodinách to býva ťažšie). Pri dlhšej ceste vlakom možno využiť ponuku jedálneho vozňa.

Dlhá cesta vyžaduje prípravu vopred

Pokiaľ vieme, že budeme odchádzať na dovolenku autom a budeme sedieť v kuse dlhšiu dobu, mali by sme sa snažiť ovplyvniť jedálny lístok ešte pred odchodom. Zhruba dva dni pred cestou by sme mali konzumovať ľahké, dobre stráviteľné jedlá.

Ak niekto vie, že jemu alebo deťom napríklad šošovica pôsobí ťažkosti s nadúvaním, rozhodne by ju pred dlhšou cestou nemal zaraďovať do jedálneho lístka. Pri cestovaní obzvlášť platí pravidlo „do polosýta a polopita“. Záleží i na dĺžke cesty. Na dlhších cestách by sa mali dodržiavať pravidelné prestávky na pretiahnutie. Prestávky sa môžu podľa potreby spojiť s „desiatou“.

Podľa zásad zdravej výživy by sa malo jesť pravidelne zhruba každé 2,5–3 hodiny. V prípade, že pasívne cestujeme a stačí nám menej energie, je vhodné zmenšiť porcie.

Čo celodenná pešia túra?

Jogurt do batoha by som neodporúčala už z toho dôvodu, že by výstup na vrcholky hôr nemusel prežiť. Vhodnou desiatou je obložený sendvič zabalený do potravinovej fólie alebo desiatovej škatuľky. Pre malé deti by malo byť základom biele pečivo (ktoré má v tomto veku ešte stále prednosť pred celozrnným).

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča

Jedálny lístok polročného dieťaťa

Na výber – žemľa, rožok, ciabatta, toastový chlieb. Vhodným doplnkom pečiva je čerstvý syr typu lučina, cottage alebo doma pripravená ochutená tvarohová nátierka. Nielen dospelým môže prísť na chuť aj obložený sendvič s údeným lososom či vareným vajcom.

Sendviče môžeme obložiť listami šalátu, plátkami avokáda alebo papriky. Potraviny podliehajúce rýchlejšie skaze by sme mali zjesť ako prvú desiatu a na neskoršiu, druhú, si nechať trvanlivejšie kúsky – banán a ďalšie doma umyté ovocie či zeleninu.

Najvhodnejšie pre malé deti je napríklad jablko, hruška, kapusta, mrkva, uhorka, cherry paradajky či hrozno – doma umyť, olúpať, nakrájať, skrátka pripraviť rovno na jedenie. Šťavnaté plody predstavujú v horúčave príjemné osvieženie.

Miesto sušienok, čokolád a iných sladkých maškŕt možno na spestrenie zaradiť müsli tyčinky bez poliev alebo detské piškóty a pečené sušienky bez polevy (ideálne s podielom ovocia). Tie sa, na rozdiel od čokolád či sušienok
s náplňou, v taške nerozpustia. Nedávajme deťom sladké limonády, ktoré nielenže zvyšujú energetický príjem, ale rovnako ako sladkosti môžu deťom spôsobiť pocity nevoľnosti či vracanie.

Vyhnúť by sme sa mali celkovo ťažko stráviteľným jedlám a pochutinám, ako sú majonézové šaláty, chlebíčky, vyprážané jedlá, tučné a sladkosti. Zabudnime na rezne, údené, kurča, paštéty, údeniny. Tieto potraviny ľahko podliehajú skaze a teplé prostredie znamená potenciálne riziko črevných ťažkostí.

Pokiaľ si napriek tomu takúto desiatu vezmeme na cestu, mali by sme ju skonzumovať do štyroch hodín od jej prípravy a prepravovať najlepšie v prenosnej chladničke. Namiesto údenín možno zvoliť radšej tvrdý syr. Na inšpiráciu ponúkame dva recepty na rýchlu a pestrú desiatu podľa pravidiel zdravého stravovania s deťmi (nielen na cestách). Dajú sa využiť celoročne.

 

Obložený toast

Potrebujeme:

 • 2 plátky toastového chleba
 • 30g čerstvého syra
 • 1 plátok údeného lososa
 • 3 plátky avokáda
 • 1/2 zväzku reďkoviek nasekaná pažítka

Kaiserka so zeleninovým šalátom

Potrebujeme:

 • 1 kaiserka
 • 10 g margarínu
 • 15 g šunky
  Na šalát:
 • paradajka
 • šalátová uhorka
 • zelená kapia
 • kukurica
 • varená červená fazuľa ľadový šalát
 • brokolica
 • lyžička olivového oleja a pár kvapiek citróna

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma