AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Desatero bezpečnosti proti úrazom

Všade vlezie, všetko zhodí a vyžaduje takmer neustálu pozornosť. Malé dieťa je veľmi náročné na stráženie a niekedy sa jednoducho drobnému úrazu nevyhnete. Aké bezpečnostné návyky by ste si mali osvojiť, aby ste riziko úrazov minimalizovali?
Desatero bezpečnosti proti úrazom

Naučte svoje deti robiť len to, čo bezpečne zvládnu, a to, na čo majú chuť a náladu. Nemá zmysel im zakazovať, aby sa hrali a poznávali svet, a nie je možné prvé tri roky života živiť vášho potomka len studenou stravou a kŕmiť ho plastovou lyžičkou. Nech sa deti hrajú, ale vy dôsledne kontrolujte!

Ako hovorí ortopédka Ivana Nutsosová, najdôležitejšia je zodpovednosť rodičov. „Dozor nad dieťaťom, upozorňovanie, čo sa môže stať, varovania, príklady. Pre deti kupovať výrobky s atestom, chodiť s deťmi na detské dopravné ihriská, dbať na bezpečnosť aj pri cestovaní, predchádzať úrazom na ceste, naučiť ich používať ochranné pomôcky pri športe, ako sú helmy, okuliare či chrániče,“ vymenúva. 

1. Opatrenia v kuchyni

V kuchyni by nemala byť šmykľavá podlaha, pozor aj na dlaždice, ktoré sa môžu veľmi rýchlo premeniť na klzisko. Vzdajte sa i malých koberčekov, prípadne ich vybavte protišmykovou podložkou. Rúra na pečenie by mala mať detskú poistku, ktorá zabráni otvoreniu. Výhodou je elektronická poistka, ktorá zablokuje tlačidlá proti zmene nastavených hodnôt.

Varnú dosku sporáka by ste mali ohraničiť krytom, ktorý ochráni dieťa pred strhnutím horúcich nádob. V prípade, keď si zalievate horúci čaj alebo kávu, dieťa nedržte v náručí alebo na kolenách. Nádoby dávajte doprostred stola, aby na ne dieťa nedosiahlo.

Jedálenský stôl vyberajte radšej drevený než sklenený, vhodné sú zaoblené rohy. Ostré rohy opatrite bezpečnostnými krytmi. Zabudnite aj na obrus alebo ho aspoň zabezpečte niekoľkými sponami, ktoré zabránia zosunutiu. 

2. Šuplíky a skrinky

Dbajte na to, aby všetky šuplíky v kuchyni i kúpeľni boli uzamknuté, zvlášť tie, v ktorých sú čistiace prípravky. Do dva a pol roka nenechávajte dieťa samotné vo vani. Pri varení otáčajte rukoväte panvíc a podobne smerom k stene, aby ich dieťa na seba nestrhlo. 

3. Bezpečná postieľka i okná

Detskú izbu by ste nemali zariaďovať z alergizujúcich látok, nábytok by nemal byť čalúnený. Elektrické zásuvky (a to platí aj pre iné miestnosti) opatrite krytkami. Pokiaľ ide o detskú postieľku, mala by byť predovšetkým bezpečná.

Jednotlivé priečky po bokoch by od seba mali byť vzdialené maximálne 6 cm, aby sa dieťa medzi nimi nemohlo zakliesniť. Žiadna priečka nesmie byť nalomená, matrac by mal sedieť pevne v ráme postieľky, aby dieťa nemohlo strčiť nohu do medzery. Hračky, ktoré dávate dieťaťu do postieľky, by nemali mať povrázok alebo šnúrku dlhšiu než 30 cm.

Rizikom môže byť i veľmi ťažká prikrývka, pod ktorou sa môže dieťatko ľahko „stratiť“ a ťažko sa potom dostať von. Okná by mali byť zabezpečené proti náhodnému otvoreniu, vhodné sú okenné zámky, západky alebo retiazky. 

4. Elektrické spotrebiče strážte

Prívodné káble od spotrebičov veďte tak, aby neviseli dolu, zabránite tým ich strhnutiu. 

5. Schody a schodiská zabezpečte

Ak máte v byte schody, opatrite ich dolu i hore pevnými vrátkami, dokiaľ sa dieťa nenaučí s istotou chodiť. 

6. Dekoratívne predmety v byte

V prípade batoliatka je vhodné z jeho dosahu na nejaký čas odstrániť dekoratívne predmety, ako sú vázy, porcelánové zostavy, servisy a podobne. 

7. Opatrne s chodúľkami

Chodúľky a hopsadlá nie sú pre dieťa veľmi vhodné, zabraňujú v prirodzenom rozvoji pohybu, nútia ho k predčasným pohybovým schopnostiam, a navyše sa dieťa v nestráženom okamihu môže skotúľať napríklad zo schodov. 

8. Pieskovisko a detské ihrisko skontrolujte

Vonku dbajte na bezpečnosť aj na pieskovisku a detských ihriskách. Nie všetky určené pre deti sú skutočne bezpečné. Radšej sami prekontrolujte funkčnosť herných prvkov inštalovaných na ihrisku a čistotu pieskoviska. 

9. Balkón pred deťmi zamykajte

Máte doma balkón alebo terasu? Pre malé dieťa môže byť veľkým lákadlom. Tu však deťom hrozí pád z veľkej výšky. Nikdy ich tam nepúšťajte samotné a nikdy ich tu nenechávajte bez dozoru. Pokiaľ je to možné, dvere na balkón zamykajte alebo pred ne inštalujte ohrádku. Zábranou môže byť mreža alebo zasklenie lodžie. Pozor aj na rastliny, ktoré pestujete, niektoré môžu byť jedovaté! 

10. Bazény v záhrade a jazierka

Pokiaľ máte záhradu a v nej jazierko či bazén, radšej ich dočasne vypusťte alebo opatrite pevným pletivom, latkovou mrežou či vyššou ohrádkou. Hoci sa to nezdá, batoliatka sa môžu utopiť aj v 5 cm vody. Učte ich tiež od útleho veku, že bez vášho vedomia nesmú zo záhradky nič zjesť ani nikam liezť. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma