AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Deň pôrodu: ako si ho naplánovať

Pôrod dozaista patrí k tým udalostiam v živote, ktoré sa naplánovať nedajú. Napriek tomu určite stojí za to aspoň sa naň pripraviť. Budete sa cítiť pokojnejšie.
Deň pôrodu: ako si ho naplánovať

V niektorých pôrodniciach už si zvykli, že nastávajúcim mamičkám treba vyjsť v ústrety, pretože s pripravenou a pokojnou ženou sa najlepšie spolupracuje na tom, aby sa narodilo zdravé dieťatko. Tehotné ženy si na druhej strane uvedomili, že pôrod je predovšetkým ich vec, a tak záleží predovšetkým na nich, ako to celé prebehne.

„Je potešiteľné, že stále viac lekárov gynekológov-pôrodníkov proklamuje, že ich pôrodnica rada vyjde ženám v ústrety. Je načase, aby ženy začali tieto ústretové ponuky využívať. Len treba, aby vedeli, čo môžu a čo by nemali v nemocnici pri svojom pôrode vyžadovať,“ píše pôrodná asistentka Zuzana Štromerová.

Zistite čo najviac

Predovšetkým je dobré ujasniť si svoju predstavu o pôrode. Zuzana Štromerová nastávajúcim mamičkám radí, aby si premysleli, čo považujú za bezpečné počas pôrodu, čoho konkrétne sa v spojení s pôrodom obávajú, aké miesto bude pre ich pôrod ideálne, kto by sa o ne mal počas pôrodu starať a koho chcú mať pri sebe ako sprievod.

Pokiaľ sa niečoho bojíte, mali by ste si ujasniť, čoho konkrétne sa váš strach týka, a potom o danej problematike zistiť čo najviac, či už samoštúdiom, alebo pýtaním sa u lekára. Potom zistíte, či to, čoho sa obávate, u vás vôbec hrozí, prípadne aké je vo vašom prípade riziko a ako je možné situáciu počas pôrodu riešiť.

„Normálny, nemedikovaný pôrod je pre zdravú ženu zdravá a posilňujúca životná udalosť. Zásahy do normálneho pôrodného procesu, ktoré nie sú nevyhnutne nutné pre okamžitú záchranu zdravia či života matky
či plodu, môžu tento proces nielen skomplikovať, ale dokonca ho zmeniť na patologický proces,“ uvádza Zuzana Štromerová.

Spoločná radosť

Zostaviť vlastný pôrodný plán sa vo svojom druhom tehotenstve rozhodla aj tridsaťdvaročná Veronika, ktorá nebola spokojná s priebehom svojho prvého pôrodu pred tromi rokmi. „Pôrodné asistentky a sestry so mnou počas pôrodu komunikovali vlastne len dvojakým spôsobom: buď ma nechali samotnú a nevšímali si ma, alebo ma zahŕňali latinskými výrazmi, ktorým som nerozumela.

Lekárka mi potom pretrhla vak blán bez toho, aby mi predtým vysvetlila, prečo to robí. Vôbec som nevedela, čo sa v tej chvíli so mnou deje. Syna hneď po pôrode odniesli, a pretože manžel ležal doma s horúčkou, naše dieťa strávilo prvých desať minút života bez nás.

To všetko mi prekážalo, ale v stave, v akom som bola, som nebola schopná sa s personálom sporiť, ani im nič povedať. Dodnes ma to ale mrzí, preto to chcem pri ďalšom pôrode riešiť inak“ hovorí Veronika. Aj preto má už teraz pripravený pôrodný plán s presným určením toho, čo si praje a nepraje.

„Okrem toho, že som si sama pri spisovaní pôrodného plánu ujasnila, čo by sa mi páčilo a čo nechcem, nás to veľmi zblížilo s manželom,“ dodáva Veronika.

Dohodnite sa včas

Pôrodný plán je písomný zoznam požiadaviek a želaní rodičky, ktorým žena dáva najavo, ako by mal vyzerať jej pôrod a starostlivosť o dieťatko. Osvietené pôrodnice ho berú ako prostriedok komunikácie medzi nastávajúcou mamičkou a personálom.

Dobre napísaný plán by mal pôrodnici poskytnúť jasnú predstavu o tom, ako si žena pôrod predstavuje a ktoré možnosti z rôznych variantov by v určitých prípadoch volila. Na pôrodnom pláne by malo byť uvedené meno, dátum narodenia rodičky a tiež podpis s dátumom.

V ideálnom prípade to bude jedna strana jasne štruktúrovaného textu s niekoľkými základnými bodmi. Plán odovzdajte už pri prvej návšteve pôrodnice, teda zhruba v 36. týždni tehotenstva, a skonzultujte ho s personálom. Jeho kópiu potom prineste pre istotu aj k pôrodu.

A majte na pamäti, že pôrod sa nemusí vždy vyvíjať práve tak, ako ste si vysnívali, takže všetky body vášho plánu možno nebudú uvedené do praxe. Napriek tomu bude pôrodný plán svedčiť o vašom pozitívnom a zodpovednom prístupe k pôrodu a vy sa budete cítiť istejšie. 

Čo môže pôrodný plán obsahovať:

 • Prajem si byť informovaná o svojom aktuálnom stave a všetkých zamýšľaných zákrokoch. Všetky zásahy si chcem rozmyslieť a skonzultovať.
 • Neprajem si/neprekáža mi, aby pri mojom pôrode boli prítomní študenti a študentky medicíny.
 • Neprajem si, aby mi v prvej dobe pôrodnej boli ponúkané prostriedky tlmenia bolesti, pokiaľ bude pôrod fyziologický.
 • Chcem sa počas pôrodu voľne pohybovať.
 • Prajem si pôrod prežívať vo vlastnom tempe, bez urýchľovania a stimulácií.
 • Rada by som použila gymnastickú loptu, rebriny, sprchu, vaňu.
 • Chcem na pôrod využiť pozíciu, ktorú si sama zvolím.
 • Neprajem si nastrihnutie hrádze.
 • Chcem, aby mi narodené dieťa bolo hneď položené do náručia.
 • Prajem si, aby môj partner bol prítomný pri všetkých popôrodných vyšetreniach dieťaťa.
 • Chcem, aby môj partner mohol prestrihnúť pupočnú šnúru po jej dopulzovaní.
 • Prajem si priložiť bábätko k prsníku ihneď po narodení.
 • Prajem si, aby v prípade nutnosti cisárskeho rezu mohol môj partner zostať so mnou na sále.
 • V prípade cisárskeho rezu si prajem celkovú/epidurálnu anestéziu. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma