AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dcéra v škole plače pri ústnom skúšaní

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Dcéra v škole plače pri ústnom skúšaní

Otázka

Dcéra, ktorá chodí do piatej triedy, má veľký strach z ústneho skúšania. Keď jej učiteľka položí otázku, na ktorú nie je schopná odpovedať, rozplače sa, čo jej sťažuje aj pozíciu v kolektíve.

Pritom je bystrá, známky z písomných testov má dobré, ale ústne skúšanie ju desí. Nerada vystupuje a hovorí pred väčším množstvom ľudí. Ako to riešiť?

Odpoveď

Mgr. Tereza Slunečková: Zatiaľ je vaša dcéra na prvom stupni, takže má na väčšinu predmetov jednu učiteľku. Môžete sa skúsiť s pani učiteľkou zísť a prebrať, či by jej mohla skúšanie upraviť, aby z dôvodu veľkého stresu nezažívala neúspech, ktorý sa odráža aj v jej vzťahoch so spolužiakmi.

Vnímam ako zásadné, že problémy, ktoré teraz zažíva, sa môžu ďalej zhoršovať. Niekedy sa môže skúšanie nastaviť len na písomné alebo dcérke umožniť, aby si predtým napísala písomnú prípravu na jednotlivé otázky. Môže pomôcť i to, že pokiaľ je ústne skúšanie nevyhnutné, zadá pani učiteľka ostatným prácu, dcéru si posadí k sebe, aby nebola vystavená tlaku, že ju počúva celá trieda. Toto je však o dohode s vyučujúcim.

Ďalšou možnosťou je kontaktovať pedagogicko- psychologickú poradňu, ktorá škole vystaví odporúčanie, ako pre ňu skúšanie prispôsobiť. Od druhého stupňa to už nebude jedna pani učiteľka, učitelia sa budú striedať, preto by stálo za to, skúsiť na tom zapracovať ešte teraz.

Toto sú však len riešenia, ako jej pomôcť uspieť pri skúšaní, aby nezažívala pocit zlyhania a strach sa ďalej neprehlboval. Strach vašej dcéry môže mať rad príčin a viem si predstaviť, aké sú pre ňu tieto situácie stresujúce a náročné. Výbornou technikou na zvládanie strachu či už u detí alebo dospelých, sú relaxačné techniky.

Je ich veľa a niektoré sa výborne hodia na odstránenie strachu v určitých situáciách. Nevýhodou je, že aby boli účinné, je dôležité ich pravidelne cvičiť, len tak je možné ich potom preniesť do situácií, ktoré si jedinec praje zvládať.

Sú to techniky využívajúce rôzne dychové cvičenia, navodenie uvoľnenia pred stresujúcou situáciou a ďalšie. Tieto služby poskytujú niektoré poradne, prípadne psychológovia – skúste si vyhľadať, kde sa na to zameriavajú, kam by ste mohli s dcérkou dochádzať, aby ste sa relaxáciu naučili.

Som presvedčená, že to bude vhodné i pre vás, aby ste potom spoločne s dcérou mohli tieto stratégie zvládania stresu zdieľať a posúvať sa ďalej. Úprimne vám to odporúčam.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma