AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dajte si pozor na „vianočných škodcov“

Je toto i vaša vianočná koleda? Deti nadšene otvárajú okienka adventného kalendára, nám však s blížiacim sa Štedrým dňom tuhne úsmev na perách. Posledné týždne pred Vianocami sú totiž symbolom stresu a „svätého pokoja“ sa často nedočkáme ani cez samotné sviatky. Tohto roku si ich však môžete naozaj vychutnať – pokiaľ si dáte pozor na „vianočných škodcov“.
Dajte si pozor na „vianočných škodcov“

Proti sebe i prírode

V prvom rade si úprimne vyjasnime: na vine sú väčšinou naše príliš veľké a často nereálne očakávania. A mýty, ktorým veríme, napriek tomu, že do praxe ich v podstate nemožno uviesť. Najväčším z nich je ten, že sviatky sa môžu zaobísť bez predvianočného stresu (tiež si v januári unavene sľubujete – „tento rok si to naozaj zariadim inak, aby som bola v pohode“).

Lenže ony také byť nemôžu. Ideme totiž proti nastaveniu nášho prirodzeného rytmu, a to so sebou, pochopiteľne, prináša stres. Zatiaľ čo v prírode sa pravidelne striedajú fázy aktivity a útlmu, svetla a tmy, my máme v dobe, kedy sa príroda ukladá k spánku (a vy by ste si tiež mali šetriť sily), najviac naponáhlo.

Nerešpektovaním prirodzenej fázy útlmu potom doslova drancujeme nielen svoje fyzické telo, ale predovšetkým psychiku, ktorá je kvôli nedostatku svetla a priveľa podnetom dramaticky oslabená. Toto potvrdzuje i psychoterapeutka Martina Porkertová: „Na Vianoce, teda v období okolo zimného slnovratu, je najdlhšia noc a najkratší deň z celého roku.

Predchádza tomu jesenné a zimné stemňovanie, čiže mohutný úbytok slnečného svitu, a to má veľký vplyv na našu psychiku. Prirodzene sme potom viac unavení a podráždení. Keď sa k tomu pridá predvianočný hurhaj (reklamy, krikľavá výzdoba, preplnené obchody, firemné večierky, školské besiedky, nákupy darčekov a zásob na sviatky atď.), máme vytvorené takmer dokonalé podmienky na to, aby nám tzv. rupli nervy.

Nie nadarmo sa Vianoce ‚prebojovali‘ medzi štyridsať najviac stresujúcich udalostí v ľudskom živote.“ Náročnosť tohto obdobia potvrdzuje i varovanie psychológov, ktorí vianočný čas radia medzi jedno z najnáročnejších období v roku. Je to síce čas, ktorý chceme prežiť čo najlepšie a naplno, ale nemáme na to dostatok síl. Očakávame tak nemožné nielen od seba, ale i od svojho okolia.

Na Štedrý deň chodí Ježiško a stres

Jedným z najrizikovejších a najstresujúcejších dní je prekvapivo práve Štedrý deň. Buďte si istá, že rovnako spoľahlivo, ako príde Ježiško, sa k vám do domu vkradne i strašiak menom nervové vypätie.

Po mesiacoch starostlivých príprav totiž logicky počítate s tým, že za vynaloženú drinu príde odmena v podobe pohodových sviatkov a rozprávkovo pokojného Štedrého dňa. Lenže všetko je úplne inak a zďaleka nie také dokonalé, ako ste čakali. Vy neviete, kde vám hlava stojí, zatiaľ čo zvyšok rodiny si vychutnáva sviatočný program v televízii.

Čas uteká, vy by ste ešte potrebovali rýchlo vyluxovať, vyzdobiť stôl a doplniť pečivo, ale rybiu polievku viete najlepšie zase len vy… A ideálne podhubie pre prvú hádku sa úspešne rysuje. Psychoterapeutka Martina Porkertová to vidí jasne: „Myslím, že častým nesplniteľným nárokom, ktorý na seba kladieme, je potreba všetko stihnúť a všetkým vyhovieť.

Niekedy to však nie je ani technicky, ani logicky možné. Už slovné spojenie ‚zvládnuť všetko v pohode a pokoji‘ trošku ťahá za uši. Keď však budeme v pohode a v pokoji, tak skrátka všetko nezvládneme. A ono sa nakoniec zase tak veľa nestane.“ Briti zašli s vianočnou pohodovou osvetou ešte ďalej a dokonca urobili štedrodňový prieskum.

Ten potvrdzuje, že priemerná rodina sa na Štedrý deň poháda už o 9.58 hod. Najčastejšie je na vine upratovanie a príprava jedla, ďalším konfliktným faktorom je vraj výber televízneho programu. Zdá sa vám to trápne? Bohužiaľ…

O 11.07 vraj priemerný rodič po prvý raz okríkne rozjarené dieťa a o 11.48 siahne väčšina dospelých po poháriku s alkoholom, aby sa upokojila a po psychickej stránke vydržala až do večera. Či je táto réžia rovnaká i v našich zemepisných šírkach, nevieme, ale i naši odborníci zostavili najbežnejší model Štedrého dopoludnia.

Má nasledujúci scenár: Unavená mamička nepríčetne pobieha po byte a odstraňuje posledné nedostatky, aby „bolo všetko dokonalé“. Pod ťarchou veľkého očakávania, ktoré však sama sebe nemohla splniť, upadne do chmúry, do ktorej čoskoro vyčítavou hádkou zatiahne i svojho partnera.

Pár spolu často až do večera hovorí veľmi úsporne a až po večeri, kedy je „všetko dôležité už za nami“, sa uzmieri a až teraz nastáva nielen pre deti ten „pokojný slávnostný deň“.

Hormón dopamín, ktorý je zodpovedný za pocit radosti a šťastia a ktorý sa uvoľňuje najviac pri pocitoch súzvuku, spoločných zážitkoch a emóciách, vás doslova vykúpe vo svojom kúpeli a vy máte konečne pocit, že to sú naozaj krásne Vianoce.

Aký vzťah, také Vianoce

V hre o vašu duševnú pohodu však nie sú len darčeky, sladkosti a perfektné upratovanie, rizikovým faktorom je i spoločne strávený rodinný čas, o ktorom sa hovorí ako o zrkadle vzťahu. Možno sa vám to bude zdať zvláštne, pretože na skutočnosť, že sa zídete všetci pokope, sa tešíte najviac zo všetkého, ale psychológovia varujú.

„Počas prázdnin a sviatkov dochádza oproti bežnému, zabehnutému rodinnému režimu k zmene. Nie sme zvyknutí byť tak dlho všetci spolu, čo môže prinášať nároky na organizáciu a vymýšľanie zábavy i všelijaké nemilé prekvapenia,“ varuje Martina Porkertová. Upozorňuje najmä na proces „prepnutia z pracovného do dovolenkového módu“.

Pre zamestnaných mužov, ktorí ešte včera riešili firemnú stratégiu na odpoludňajšej porade, je totiž skok do prostredia bez adrenalínu veľmi náročný. Potrebujú čas, aby sa zbavili všetkých prejavov stresu, ktorý si nesú zo svojho „všedného života“.

Prvé spoločné dni tak môžu byť spojené s pocitmi nervozity a podráždenosti, s ktorými nemožno urobiť nič iné, len trpezlivo počkať, až odznejú. Človek vytrhnutý zo svojej dennej dávky adrenalínu odrazu stojí pred ťažkou úlohou: Ako sa s tým vyrovnať?

Rada znie jednoducho: Partnerovu (prípadne i svoju) podráždenosť jednoducho prijmite a zbytočne ju neriešte ani nekomentujte. Veľkým dopadom sa dá ľahko predísť, pokiaľ s nimi človek dopredu počíta. A tak si radšej nerobte žiadne ilúzie a nechajte sa príjemne prekvapiť.

S radou, ako sa na sviatky vyhnúť partnerským nezhodám, prichádza i psychoterapeut Michal Mynář: „Aby ste si spoločné prázdniny mohli užiť naplno a bez kríz, mali by ste sa s partnerom či partnerkou spoločne starať o váš vzťah po celý rok. S trochou zveličenia sa totiž dá povedať, že aké vzťahy, taká dovolenka.

Pri spoločne strávenom čase totiž vystúpi na povrch len to, čo už je vo vašom vzťahu. Pokiaľ je pohodový, bude pohodová i dovolenka. A naopak napätie, ktoré medzi vami vládne, si i v adventnom čase nájde cestu, ako vám sviatky ‚okoreniť‘.“ Vianoce milujú i rozvodoví právnici.

Po ich skončení majú totiž podľa štatistík najviac klientov, počet hádok stúpa i medzi širšou rodinou, a to i počas sviatočných návštev. I nad nimi je dobré zamyslieť sa. „Pre niekoho sú návštevy príbuzných na sviatky každoročnou nočnou morou, ale iní si zase Vianoce bez stretnutí s blízkymi i vzdialenejšími členmi rodiny nedokážu predstaviť.

Určite nie je potrebné navštíviť všetkých – tu platí ono osvedčené ‚menej je niekedy viac‘. Pokiaľ niekoho navštevujete len z pocitu povinnosti, pozná sa to a výsledkom býva len obojstranná rozmrzenosť. Doprajte si také stretnutia, ktoré vám urobia radosť, kam sa tešíte a kde viete, že urobíte radosť i druhej strane,“ hovorí Martina Porkertová.

Najlepšie Vianoce sú tie bez dogiem

A presne v tomto duchu sa nesie i jej zlatá rada, ako prežiť pokojné a krásne vianočné sviatky. „Skúsme byť vedomejšie. To znamená, že automaticky nenaskočíme do kolotoča upratovania, nakupovania, pečenia a varenia, ale budeme robiť len a len to, pre čo sa rozhodneme. Ujasnime si priority. Ako si predstavujem sama pre seba pekné Vianoce?

Čo je pre mňa dôležité? Koľko energie a peňazí chcem/môžem investovať? Hovorte o tom s partnerom i s deťmi v dostatočnom predstihu. Nemusí byť jednoduché zladiť predstavy všetkých členov rodiny, ale tým, že sa dohovoríte, si uľahčíte prácu. Rozvrhnite si čas a dajte si ho dostatok, nech si stihnete všetko naozaj užiť.

A ozaj chcete skúsiť niečo inak? Urobte si Vianoce na horách. Snehová pokrývka vám doslova rozsvieti život.“ Hodláte si tohto roku Vianoce naozaj užiť? Zabudnite na všetky dogmy a tradície a oslávte sviatky jednoducho po svojom a na mieru.

Vstávajte neskoro, zapnite si rozprávky, na obed urobte pizzu a večer si vzájomne vypomôžte s vyprážaním kapra alebo napríklad prípravou tatárskeho bifteku. Konajte v súlade so svojím presvedčením, že tak je to pre vás i vašich blízkych prirodzené a v poriadku.

Nebojte sa tiež improvizovať a robte na Štedrý deň niečo spontánne. Vaše deti budú mať dobrodružné zážitky a vy úžasný pocit harmónie a naplnenia.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma