AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo všetko ovplyvňuje naše zuby?

Viac zo svojej praxe nám prezradila stomatologička MDDr. Michaela Romaniková.
Čo všetko ovplyvňuje naše zuby?

Je možné pomôcť zdravým zubom správnou stravou - napríklad stravou s vyšším obsahom vápnika? 

Áno, samozrejme, zdravá a vyvážená životospráva v oblasti stravovania je pre chrup veľmi dôležitá. Strava, založená na zdravých bielkovinách a tukoch – chudé mäso, tekvicové semiačka, ľanové semiacka, ľanový olej, vlašské orechy, mliečne výrobky najmä z kozieho a ovčieho mlieka, ako aj mak a výrobky z neho - je veľmi prospešná a priaznivo pôsobí na zdravie celého organizmu a podporuje špeciálne aj zdravý vývoj zubov. Súčasne by sme však mali v najvyššej možnej miere obmedziť konzumáciu jednoduchých cukrov - v prvom rade rôznych sladkostí, cukríkov, lízaniek a sladených nápojov, ktoré majú pre organizmus nulovú nutričnú hodnotu a len znižujú pH v ústach a tým sa podieľajú na tvorbe zubného kazu.

Čo by mali rodičia zaradiť do stravy a naopak radšej vylúčiť, ak vidia, že ich dieťa má vyššiu kazovosť zubov? 

V prvom rade lepivé sladkosti ako lízanky, cukríky, karamelové cukríky, krovky, sladké džúsy a limonády. Na pitie je pre deti ideálna čistá voda bez prímesí a akýchkoľvek sladidiel.

Slovenské deti majú údajne jednu z najvyšších kazovostí zubov v Európe. Prečo je to tak? 

Podľa mňa sa na tom podieľa viacero faktorov, často sa stretávam z názorom rodičov, že mliečne zuby netreba čistiť, lebo aj tak vypadajú. Tu narážame na prvý problém - mliečne zuby treba samozrejme tiež čistiť a to hneď od „prvého zúbka“ dieťaťa, a to pravidelne detskou zubnou pastou a detskou zubnou kefkou, zuby deťom musí čistiť rodič do 6. roka života dieťaťa a od 6. roka života už len po ňom dočisťovať a kontrolovať.

Ďalšie závažné nedostatky sú katastrofálne stravovanie niektorých detí jedlami s veľmi vysokým obsahom sacharidov a neustále popíjanie sladkých džúsov a malinoviek (ľudia by mali viac dať na zdravý rozum ako na reklamy, ktoré dnes často zdôrazňujú „aké zdravé sú dané výrobky pre deti“, hoci sú len plné cukrov). Z odborného hľadiska musím povedať, že mnohí rodičia nechodia na pravidelné preventívne prehliadky a zubára veľakrát vyhľadajú, až keď už je naozaj zle a dieťa má bolesti alebo dokonca až keď opuchne. A ako som už spomínala, bohužiaľ nie sú ochotní investovať finančné prostriedky na ošetrenie kazu na mliečnych zuboch, lebo aj tak im podľa ich názoru vypadnú.

Kedy najneskôr by mali rodičia prvýkrát navštíviť zubára so svojím dieťaťom? 

Od prvého zúbka, aby lekár skontroloval a poučil rodičov o správnom umývaní zúbkov a o starostlivosti o detský chrup. Často sa v praxi stretávam s tým, že dieťa má už v 2. roku života úplne pokazené zuby často až na koreň. Rodičia by mali prísť v 1. roku života dieťaťa, postupne sa tak dieťa oboznamuje s prostredím v ordinácii, povozí sa na zubárskom kresle (úsmev), dostane za statočnosť malú odmenu a o pol roka príde opäť na preventívnu prehliadku, kde sa lekár ubezpečí, že sa všetko u dieťaťa s chrupom správne vyvíja a ako aj či rodičia správne čistia dieťaťu zuby.

Matky sa často pýtajú, kedy svojmu dieťaťu začať umývať zuby. Od prvého zúbka alebo počkať? 

Treba čistiť hneď od prvého zúbka, malou detskou zubnou kefkou alebo len gázovým štvorcom, momentálne už existuje na trhu veľké množstvo pomôcok.

Stačí raz denne alebo dvakrát ako u dospelých?

Treba čistiť dvakrát denne a hlavne treba poriadne vyčistiť zuby večer pred spaním.

Dokáže napríklad vhodné hryzátko nahradiť zubnú kefku v prvých mesiacoch?

Hryzátko uľavuje dieťaťu pri bolestivom prerezávaní zúbkov, ale aj tak treba, aby zuby ešte vyčistili rodičia, len hryzátko na čistenie nestačí.

Počula som názor, že i nočné dojčenie prispieva ku kazovosti zubov. 

Do prvého roka dieťaťa je nočné dojčenie opodstatnené a je prospešné pre zdravý vývoj dieťaťa. Ale už po prvom roku by dieťa v noci nemalo byť dojčené, pretože neustálym cuckanim mlieka v dvojhodinových intervaloch si zvyšuje riziko zubného kazu. Keď sa dieťa v noci zobudí, je vhodné podať mu len čistú vodu alebo nesladený čaj. Postupne sa dieťa musí naučiť, že v noci sa neje, treba aby si oddýchol v noci celý jeho organizmus a teda aj bruško - takisto ako u nás dospelých.

Je nutné pri výbere zubnej pasty pre deti dbať na zloženie a nielen na chuť? A čo ústna voda? 

Deťom do 6 rokov musíme kupovať len detské pasty, pretože obsahujú nižší obsah fluoridov, nakoľko dieťa do 3 rokov života nevie ešte poriadne vypľúvať, a tak môže zvyšky pasty prehltnúť.

Existuje odporúčaná technika čistenia zubov? Niekto krúži, iný šúcha zhora nadol...

Krúživé pohyby sú ideálne, aj keď u malých detí veľmi ťažko realizovateľné. U malých detí je preto dôležité sa hlavne zamerať na dôkladné vyčistenie zubov a úplné odstránenie zvyškov jedla a povlakov. A to, akú techniku použijeme, nehrá až takú dôležitú úlohu. 

Mali by deti okrem zubnej kefky používať i medzizubné kefky či iné pomôcky na čistenie (zubná niť, škrabka na jazyk a podobne)?

Áno, deti by okrem detskej kefky a pasty mali používať aj medzizubné kefky a dentálnu niť. Rodičia by mali dbať hlavne na dôkladné vyčistenie priestoru medzi zadnými mliečnymi stoličkami a po prerezaní trvalých prvých stoličiek dôkladne čistiť medzizubný priestor medzi trvalou prvou stoličkou (šestkou) a druhou mliečnou stoličkou (päťkou).

Odporúčate pre malé deti elektrické zubné kefky? 

Ako alternatíva sú vhodné, hlavne deti baví si s elektrickou kefkou umývať zuby viac ako s normálnou - klasickou zubnou kefkou.

A čo náhrada kefky – žuvačka či jablko, je to správny názor?

Jedine v prípade, že nemáme po ruke zubnú kefku a teda vo výnimočných situáciach na vyčistenie a osvieženie úst hlavne počas dňa je to vhodné riešenie.

V akom najneskoršom veku by malo mať dieťa vymenené mliečne zuby za trvalé?

Okolo 13 až 14 rokov života by už malo mať dieťa prerezané trvalé zuby.

Používa sa pri oprave mliečneho chrupu iná technika, materiál ako pri oprave trvalého chrupu? 

V našej ambulancii používame aj pri mliečnych zuboch rovnaké biele kompozitné plomby ako u dospelých s trvalým chrupom. Technika aj použitie materiálu sú rovnaké ako u dospelých.

Čo sa deje v prípade, ak mliečny zub ešte nevypadol, ale z ďasna sa tlačí už trvalý? 

Dieťa by sa malo snažiť mliečny zub čo najviac rozkývať napr. na mrkve alebo jablku, a takto uvoľnený zub sa potom môžeme pokúsiť mu vytrhnúť. Keď to nejde doma, potom by mali rodičia s dieťaťom navštíviť zubára, ktorý im s extrakciou mliečneho zuba samozrejme pomôže. 

Kedy je potrebné siahnuť po strojčeku? 

Ideálny vek na konzultáciu u čeľustného ortopéda - teda, ak je to potrebné - je v 8. roku veku dieťaťa a čeľustný ortopéd určí, či je potrebné zahájiť liečbu - poprípade aj formou toho či iného zubného strojčeka.

Aké formy strojčekov dnes existujú? 

Existujú fixné strojčeky, ktoré sú viac-menej trvale fixne prilepené na zuboch pomocou zámkov a dajú sa dať dole len za asistencie lekára, a potom existuje takzvaný nočný strojček, ktorý dieťa nosí len v noci a dieťa samotné si ho je schopné vybrať a dať do úst.

Majú niektoré z nich i negatíva? (Napríklad fixné strojčeky sú prichytené na zuboch i niekoľko rokov a neumožňujú zuby dostatočne vyčistiť.) 

Počas nosenia strojčeka je veľmi dôležitá poriadna dentálna hygiena a precízne čistenie zubov. Často sa stáva, že po odstavení strojčeka je zub pod nalepeným zámkom demineralizovaný a postihnutý kazom.

Môže si rodič či dieťa vybrať druh strojčeka alebo ho volí striktne odborník? 

Druh zubného strojčeka určuje lekár, teda či bude dieťa liečené pomocou fixného alebo nočného strojčeka. Dieťa si však môže vybrať farbu fixačných gumičiek, ktoré sa fixujú na zámky fixného strojčeka. 

MDDr. Michaela Romaniková pôsobí vo svojej Zubnej ambulancii pre deti i dospelých na Heydukovej ulici v Bratislave. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma