AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo vedie hitparádu antikoncepcie

Pilulky si neochvejne držia prvé miesto na rebríčku antikoncepčných metód. Ako je možné, že sú pre každú druhú ženu jasnou voľbou, a čo nesmiete zabudnúť prebrať so svojím gynekológom, než odídete s receptom?
Čo vedie hitparádu antikoncepcie

Intímne ženské rozprávanie na tému „akú antikoncepciu používaš“, sa dá v posledných rokoch trochu zmeniť na „aké tabletky užívaš“. Na trhu je toľko antikoncepčných piluliek, že občas i sami lekári majú, podľa svojich slov so zveličením, problém sa v nich vyznať.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Pôrod

Po pôrode myslite na dieťatko, no nezabudnite na seba

Prášky pre všetkých

Hormonálna antikoncepcia bráni v ovulácii a počatí a dostupná je v mnohých variantoch. Je súčasťou vnútromaternicových teliesok, injekcií, náplastí alebo podkožných implantátov. Nič z toho ale ani zďaleka nesiaha na tabletky, ktoré hojne prehĺtajú šestnásťročné dievčatá i päťdesiatročné dámy.

Už po druhej svetovej vojne si americká „zlatá mládež“ žiadala spoľahlivú ochranu pred počatím a v roku 1959 boli schválené prvé pilulky. Dnes sú najobľúbenejšou formou antikoncepcie a z trónu ich asi len tak niečo nezosadí.

„Za hlavný dôvod obľuby piluliek považujem fakt, že sú až neskutočne spoľahlivé,“ uvádza primár pražského Gyncentra MUDr. Peter Pícha. „Každá antikoncepčná metóda má svoje ‚tehotenské číslo‘ a v prípade piluliek je iba 0,03 % rizika otehotnenia.“

A pilulky nechránia len pred otehotnením, trendom súčasnosti je užívať ich do vysokého veku. Sú totiž aj veľkou pomocou pre ženy v prechode, ktorých telo toto obvykle nepríjemné obdobie pomocou práškov bez problémov prekoná.

Preč sú doby, kedy bol obsah hormónov v pilulkách vysoký, dnes je často znížený na úplné minimum.  A vďaka širokému spektru rôznych preparátov je možné nájsť vhodnú hormonálnu antikoncepciu temer pre každú ženu.

Má aj svoje proti

A výraz „temer“ má svoje zásadné opodstatnenie. Tým sú stále diskutované možné trombózy (častejšie zrážanie krvi, ktoré môže mať za následok upchanie ciev či dokonca embóliu a smrť). MUDr. Pícha vysvetľuje: „Ak chce žena predpísať hormonálnu antikoncepciu, na prvom mieste je spísanie rodinnej anamnézy.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Zábava | Predškolák

Keď sa váš predškolák v lete zamiluje...

Tá totiž odhalí, či je medzi príbuznými sklon k trombózam. A pokiaľ áno, žena podstúpi špeciálnu skúšku z krvi – takzvanej trombofilnej mutácie.“ Tá odhalí,
či je v tele ženy gén, ktorý podporuje riziko trombózy. Pokiaľ áno, podávanie hormonálnej antikoncepcie je potom takmer zakázané. „Zákaz však platí pre estrogénovú antikoncepciu,“ upresňuje primár Pícha.

„Existuje totiž aj špeciálny druh antikoncepcie pre ženy s rizikom trombózy.“ Ako vidno, vyriešiť sa dá takmer všetko. A tak možno jedinou nepríjemnosťou piluliek je fakt, že sa musia užívať dennodenne. Zvyk je železná košeľa, a tak sa i táto povinnosť za pár mesiacov stáva rutinou podobne, ako čistenie zubov.

Často diskutovanou otázkou je priberanie na váhe, z neho však prášky príliš obviňovať nemôžeme. „Na vrub hormonálnej antikoncepcie možno pričítať zhruba 1–2 kg nárastu hmotnosti, nejde však o tuk, ale o iný spôsob distribúcie vody v tkanivách.

Je možné, že žena pociťuje väčší dopyt po jedle, ale to už záleží čisto na nej, či podľahne, alebo odolá. Pravidelné váženie je však iste namieste,“ vysvetľuje gynekológ. Ak patríte k tým, ktorým pilulky uberajú na chuti do sexu či vedú k smutnej nálade alebo dokonca depresívnym stavom, zvážte ich užívanie.

Podľa lekára je všetko veľmi individuálne, a aj keď to nie je úplne častý jav, nepríjemné duševné stavy môžu byť u niekoho vážne a vedú
k rozhodnutiu o inej antikoncepčnej metóde.

Celoplošný skríning sa neplánuje

Obava z možnej trombózy ostáva strašiakom, ktorý visí nad výhodami moderných antikoncepčných metód v podobe piluliek. Zavedenie plošného skríningového vyšetrenia pre všetky ženy sa však neplánuje, špeciálne krvné testy sú totiž veľmi nákladné a riziko sa týka len malého počtu žien. Aj preto by mal gynekológ vykonať rodinnú anamnézu veľmi starostlivo.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Dojča

Keď mama nosí svoje dieťa ako kengura

Ak sa rozhodnete pre pilulky, podrobne si zistite a prediskutujte v ordinácii, či sa v rodine vyskytla cievna mozgová príhoda alebo akútny infarkt myokardu v mladšom veku. V ohrození ste tiež v prípade, že ste prekonali zápal hlbokého žilového systému. Lekár by vás mal poučiť aj o rizikách, ktoré môžu vzniknúť, ak sa chystáte na operáciu alebo napríklad diaľkový let.

Čestné druhé miesto

Druhá priečka v obľúbenosti rôznych druhov antikoncepcie náleží vnútromaternicovým telieskam. Táto metóda zaznamenala v posledných rokoch tiež obrovský krok dopredu predovšetkým tým, že sa k nehormonálnemu pripojil i hormonálny variant.

„Na začiatku 21. storočia sme mali v porovnaní s Európou vysoké percento žien, ktoré používali vnútromaternicovú antikoncepciu – tzv. DANU,“ spomína MUDr. Pícha. „To bola mechanická forma antikoncepcie. Obrovský skok vo vývoji potom prinieslo zavedenie Mireny, teda hormonálneho telieska.“

Telo takého telieska, ktoré sa zavádza na niekoľko rokov, obsahuje hormón, ktorý sa postupne uvoľňuje a ovplyvňuje maternicovú sliznicu. To zosilňuje antikoncepčný účinok a má ďalšiu obrovskú výhodu, pre ktorú Mirenu volí veľká skupina žien. „Teliesko totiž zoslabuje krvácanie v priebehu menštruácie a môže viesť až k možnej strate krvácania,“ dodáva lekár.

„Ďalším dôvodom obľuby je, že sa na trhu objavilo i teliesko vhodné pre ženy, ktoré dosiaľ nerodili. Dovtedy totiž pre ženy, ktoré ešte nerodili, alternatíva telieska neexistovala, spôsobovalo im bolesti a, naopak, vyššie krvné straty. Nový typ telieska je akýsi silónový vlas, ktorý sa aplikuje do vrcholu maternice. Je jemný a sú na ňom medené koráliky, ktoré pôsobia ako mechanická antikoncepcia.“

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma