AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo urobiť, aby vaše bábätko spalo bez problémov

Naučiť dieťa dobre spať, nie je nič jednoduché a väčšina matiek to vie. Nie je to však nemožné, pokaľ sa rozhodnete dodržiavať určité pravidlá a jedine tak sa dočkáte pohodových nocí. V každom prípade je fňukanie, plač a vydobýjanie si pozornosti vyčerpávajúce pre všetkých. Nikto nemôže žiť bez spánku. V priebehu spánku si telo vyrába všetko, čo zo seba na druhý deň vydá. Akonáhle dieťa nemá dostatok kvalitného spánku, je podráždené, nervózne a rodina bude mať celý deň skazený. Je ale samozrejme rozdiel v tom, ako spí malé dojča, batoľa a predškolák.
Čo urobiť, aby vaše bábätko spalo bez problémov

Dojčatá a spánok

Chcieť po trojmesačnom dojčati, aby zaspalo presne vtedy, keď sa vám to hodí, je nemožné. Dojčatá majú úplne iný spánkový režim než batoľatá a úplne odlišný od dospelých. Dojčatá prespia v prvých týždňoch života takmer celý deň (až 16 a viac hodín) a svoj cyklus spánku a bdenia závisí od toho najdôležitejšieho – hladu. Tento cyklus sa riadi podľa zhruba 3 – 4 hodinových intervalov a to bez ohľadu na to, či je deň alebo noc.

V tejto dobe majú deti biologický rytmus s periodicitou kratšou než jeden deň, trvajúci minúty a hodiny. Spánkové fázy trvajú v priemere 3 až 4 hodiny, počas ktorých sa deti prebudia, vykúpeme ich, dáme im najesť a zase zaspia. Tento proces sa opakuje stále dookola zhruba do šiestich mesiacov.

Do 1 roku potom potreba spánku klesne na asi 14 hodín denne a deti už spia prevažne v noci. Podľa odborníkov asi 70 percent detí prechádza od prvého do druhého cyklu bez problémov a to vďaka skupine buniek v ľudskom mozgu, ktoré pôsobia ako akési hodinky. Zostávajúcich 30 percent potrebuje k tomu, aby spali, taktiež jednoduché podnety z okolitého prostredia, ktoré im tieto hodiny v hlave pomôžu natiahnuť.

Medzi tieto podnety patrí okrem striedania svetla a tmy aj hluk a ticho. Potom už je to na vás, či skúsite aj nejaké spánkové rituály. Faktom totiž je, že najčastejšia spánková porucha u dojčiat vychádza z naučených spánkových asociácií pri zaspávaní. Mamičky veľmi často navyknú svoje deti, aby zaspali pri dojčení, kŕmení z fľašky, pri hojdaní či v náruči. Nesmieme sa potom diviť, keď sa takéto dieťa v noci zobudí a nezaspí dovtedy, kým mu nevytvoríme rovnaké podmienky.

Spánok v prvých týždňoch po pôrode

Väčšina mamičiek, ale ani oteckov, sa niekoľko týždňov po pôrode príliš nevyspia. Pokiaľ rozmýšľate, kde by malo vaše novorodeniatko spať, potom je to jasné, že aspoň v prvých mesiacoch života by malo spať s mamičkou v jednej miestnosti. Je to nielen pohodlné ale aj bezpečné.

Ako hovorí detský lekár MUDr. Petr Karger, spoluautor knihy Rodičom na najkrajšiu cestu, od mamičky sa od prvých dní po pôrode rozvíja schopnosť vnímať aj v spánku signály vychádzajúce od dieťaťa a reagovať na ne tým, že dieťatko skontroluje, eventuálne nakŕmi alebo prebalí. Toto strážne centrum v mozgu matky je aktívne aj v ďalších rokoch, ale najsilnejšie je práve v prvom roku, kedy dieťa potrebuje jej stálu ochranu a pomoc.

Pokiaľ ste pripravená, že budete spať s dieťaťom hneď po pôrode v jednej posteli, nikto vám v tom nemôže brániť. V prvých týždňoch je to skutočne veľmi pohodlné, najmä pri nočnom dojčení. Niektoré kultúry, najmä africké a ázijské, iné spôsoby spánku nepoznajú. Na druhej strane by ste to nemali preháňať, pretože by sa mohlo stať, že sa spoločného spánku nezbavíte ani v školáckom veku. Spoločné spanie v manželskej posteli môže veľmi negatívne ovplyvniť partnerský vzťah, najmä milostný život.  

Dieťa s vami môže spať v spoločnej posteli len v noci a cez deň ho môžete dávať do jeho postieľky, tá by však počas prvých týždňov a mesiacov nemala byť v rovnakej miestnosti, v ktorej spite vy. Zvykávanie si na vlastnú postieľku nie je pre dieťa frustrujúce, čo potvrdzuje aj neurologička MUDr. Iva Příhodová.

„Horšie by bolo, ak by ste dieťa nechávali spať v spoločnej posteli a v troch rokoch ho potom zo dňa na deň premiestnite do inej miestnosti a inej posteli. Preto je dobré dieťa nechať zvykať si už odmalička, ale nenásilne.“ Tridsaťročná Radka z Prahy vyskúšala túto variantu: „Nechcela som, aby si Anička zvykla na spanie v našej spálni, tak som spala s ňou v jej detskej izbe na rozkladacom gauči a do spálne som chodila spať iba cez deň.

Celkom to fungovalo a Anička si zvykla celkom bez problémov na svoju postieľku, pretože vedela, že som vedľa nej.“ Samozrejme sa riaďte aj vekom dieťaťa. Akonáhle dieťa odstavíte a prestanete dojčiť, môžete skúsiť spánok v inej miestnosti. Vždy by to však mala byť izba, ktorá je blízko vašej, aby ste s bábätkom stále mohli komunikovať a rýchlo reagovať. Nie je na škodu nechávať do spálne otvorené dvere, pretože pochopiteľne lepšie započujete plač.     

Pred spaním môžete postupne do stravy bábätka zavádzať aj príkrmy. Baby Menu od Hamánka obsahuje dve samostatné misky a v každej z nich je iný mäsovo-zeleninový príkrm, takže záleží na vás, čo dieťaťu ponúknete. Je určený pre deti od 5. mesiace. Hamánek Svačinka obsahuje dve praktické plastové misky, je plná ovocia a vybrať si môžete až zo šiestich variant, od sliviek cez jablká až po banány a vhodný je pre deti už od 4. mesiaca.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma