AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo trápi spermie?

Až 40% svetovej mužskej populácie má v súčasnej dobe problémy s kvalitou spermií. To je alarmujúce aj pre ich partnerky. Čo robiť, aby pre vás splodenie potomka nebolo nemožné?
Čo trápi spermie?

Pritom nie je nič zložité vypustiť niektoré nešváry z každodenného správania a tým urobíte veľa pozitívneho nielen pre spermie. Viete, akých zásadných chýb sa dopúšťate a čo je potrebné zmeniť?

Recepty | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Tri potraviny, ktoré uľavia telu i duši

Chyba č. 1: Údeniny a červené mäso

Nadmerná konzumácia údenín, bravčového či hovädzieho mäsa alebo napríklad párkov sa značne podpisuje na kvalite spermií mužov. Tieto potraviny v sebe totiž majú vyšší obsah chemických látok a pesticídov, ktoré negatívnym spôsobom ovplyvňujú mužské hormóny.

Príprava pokrmov z týchto surovín je navyše často spojená s prepaľovaním tuku, ktorý kondícii spermií tiež neprospieva. Naopak, pozitívne pôsobí konzumácia rýb, zvýšený príjem ovocia a zeleniny, strukovín a obilnín. Muži by si mali tiež postrážiť dostatočný príjem zinku a selénu.

„Tieto látky sú pre mužskú plodnosť veľmi dôležité. Selén prispieva k normálnej spermatogenéze, teda tvorbe mužských pohlavných buniek, ktorá je pre plodnosť kľúčová. Spermatogenéza je, samozrejme, ovplyvňovaná aj pohlavnými hormónmi, najmä testosterónom.

Preto by muži mali konzumovat aj zinok, ktorý napomáha udržať normálne hladiny tohto hormónu. Zinok navyše pôsobí pozitívne aj na samotnú reprodukciu,“ objasňuje účinky látok Petr Galle zo spoločnosti Vegall Pharma. Podstatný je aj príjem vitamínov C a B.

Chyba č. 2: Horúce kúpele a laptop na lone

Zásadným spôsobom ovplyvňuje kvalitu spermií a s ňou spojenú plodnosť vysoká teplota. Mužské pohlavné bunky by mali mať v ideálnom prípade o dva až tri stupne nižšiu teplotu, než je teplota ľudského tela.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Batoľa | Predškolák | Školák

Rozprávame sa so svojimi deťmi?

Práve z tohto dôvodu sú semenníky umiestnené vonku. Rozohriaty laptop položený na lone či bruchu môže však spôsobiť zvýšenie teploty spermií až o 3 stupne. Notebook navyše, rovnako ako mobilný telefón vo vrecku na nohaviciach, vysiela vysokofrekvenčné žiarenie, ktoré spermiám a ich kvalite neprospieva.

Na plodnosti sa pozitívne nepodpisujú ani časté horúce kúpele, vyhrievané sedačky alebo pravidelné návštevy sauny. Pozitívnou informáciou je však možnosť nápravy. Pokiaľ sa budú muži týmto negatívnym vplyvom vyhýbať, kvalita a hustota ich spermií by sa mala opäť zlepšovať.

Chyba č. 3: alkohol a cigarety

Požívanie alkoholických nápojov v nadmernom množstve, časté fajčenie či dokonca užívanie drog samozrejme veľmi negatívne ovplyvňuje pohyblivosť a zdravie spermií. Následkom konzumácie alkoholických nápojov je zánik mužských pohlavných buniek, znižuje sa ich životaschopnosť a navyše môže spôsobovať narušenie mnohých dôležitých kontaktov medzi mozgom a pohlavnými orgánmi.

Domov a rodina | Materstvo | Zábava | Životný štýl | Batoľa

(Ne)bezpečné leto

Nikotín obsiahnutý v cigaretách zase vyvoláva vyplavenie takzvaných katecholamínov, čo spôsobuje zúženie ciev a zníženie prítoku krvi
do toporivých teliesok. Dlhodobé fajčenie preto často spôsobuje
úplnú impotenciu. Podľa argentínskych odborníkov dokonca môže alkohol v kombinácii s cigaretami mužskú plodnosť úplne zničiť.

Zhubný vplyv oboch negatívnych faktorov sa v tomto prípade totiž ešte prepája a znásobuje. Jedinou radou je v tomto prípade maximálne obmedziť alkohol a prísun nikotínu do tela. Na zistenie napáchaných škôd si muži môžu nechať vypracovať svoj spermiogram, ktorý odhalí pH, koncentráciu spermií, ich celkový počet, pohyblivosť či napríklad vitalitu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma