AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo spôsobuje salmonelózu a ako ju liečiť

Radí RNDR. Lucia Kotlárová, virologička, SAV, Bratislava
Čo spôsobuje salmonelózu a ako ju liečiť

Čo spôsobuje salmonelózu?

Ochorenie je spôsobené baktériami rodu Salmonella, ktorých je popísaných viac než 2500 druhov. Nie všetky však ohrozujú človeka. Salmonely sú všadeprítomné odolné baktérie, ktoré prežívajú aj niekoľko týždňov v suchom prostredí, vo vode dokonca niekoľko mesiacov.

Ako sa môžeme nakaziť?

Najčastejšia cesta nákazy je z jedla. Človek sa nakazí potravou, obvykle živočíšneho pôvodu, ktorá je nedostatočne tepelne spracovaná (vajcia, mäso, mlieko). Treba dbať i na dostatočné umývanie zeleniny, ktorá môže byť hnojená kontaminovaným hnojom.

Znie to neuveriteľne, ale aj neškodná hra s korytnačkou, žabou, hadom ale- bo chameleónom sa môže skončiť nákazou. Baktérie sú vylučované nepravidelne stolicou týchto zvierat, pričom u nich samotných sa choroba nemusí klinicky prejaviť.

Aké sú príznaky?

Vysoká telesná teplota okolo 39 °C, nevoľnosť, kŕče a vodnaté stolice s nádychom zelenej farby. Tie môžu nastúpiť 12 – 36 hodín po infikovaní.

A liečba?

Spočíva v doplňo- vaní tekutín a v diétnej strave. Pri salmonelóze sa neodporúča antibiotická liečba. Tá síce môže skrátiť dobu trvania klinických príznakov choroby, ale zároveň predlžuje vylučovanie baktérií z tela pacienta stolicou. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma