AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo sa deje s telom po pôrode?

Nastávajúce mamičky sú väčšinou zásobené informáciami o tehotenstve aj o priebehu samotného pôrodu. Často ale netušia, že dlhý proces vzniku dieťaťa a jeho príchodu na svet sa pôrodom nekončí...
Čo sa deje s telom po pôrode?

V tele sa prakticky ihneď po pôrode začnú diať ozajstné divy. O tom už ale my ženy často nemáme ani tušenia, a preto nás dokáže poriadne vydesiť alebo prekvapiť, keď naše telo nereaguje presne tak, ako si prajeme. Ide o to, že telo sa tehotenstvom nemení zo dňa na deň, ale postupne celých deväť mesiacov, a tak táto zmena neodznie pôrodom dieťaťa a odchodom placenty.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča

PORADŇA: Ako zvýšiť tvorbu mlieka

Možno pre vás máme zlú správu, ale vaše telo už nikdy nebude také isté ako pred tehotenstvom. Počínajúc pôrodom sa síce začne trochu zrovnávať a bude mu zhruba 7–9 mesiacov (niekedy i rok) trvať, než sa úplne zotaví. Zostavili sme pre vás zoznam 11 vecí, s ktorými sa asi stretnete v prvých minútach a dňoch po pôrode.

1. Telo sa trasie

Väčšina žien má tesne po pôrode pocit chladu a začína sa triasť. Podľa odborníkov je to však úplne normálne a nie je sa pre čo desiť. K trasu dochádza kvôli bezprostredným hormonálnym zmenám, ktoré v našom tele štartujú ihneď po pôrode.

Navyše to môže byť aj reakcia na anestéziu alebo jed- noducho len radosť a uvoľnenie z dokončeného pôrodu. V priebehu niekoľkých minút, maximálne hodín, by mal tras odznieť. 

2. Maternica sa zmenšuje

Ihneď po pôrode sa vám maternica začína zmršťovať. Nechce žiadny od- dychový čas, ihneď sa vrhá do práce a chce sa dostať do stavu, teda vlastne veľkosti, v ktorej bola pred otehotnením. Celý tento proces však sprevádza krvácanie a bolesť brucha, prípadne u niektorých žien i bolesť chrbta.

K tomu sa tiež môže objaviť väčšie potenie, ale je to len dočasné. Krvácanie je nutnosťou, maternica totiž vypudzuje všetko, čo v nej ostalo a nemá tam byť (zvyšky krvi, hlien, odlučujúce sa tkanivo maternice), preto sa tomuto typu krvácania hovorí očistky. Intenzita krvácania je u každej ženy individuálna.

Pri jednej je maternica vyčistená po dvoch týždňoch, iná mamička musí čakať celých osem týždňov, kým špinenie prestane. Väčšinou však ide o obdobie tzv. šestonedelia. Očistky sú najprv jasnočervené, ich farba postupne slabne, až sa zmení na žltú či bielu, nakoniec sa úplne zastaví.

3. Bruško len tak nezmizne

Niektoré prvorodičky sa prekvapia, že aj niekoľko dní po pôrode im ostáva bruško pomaly rovnako veľké, ako keď ešte boli v očakávaní. Počas tehotenstva sa totiž zväčšuje nielen maternica, ale rozťahujú sa i svaly a koža, a preto niet divu, že ich „zmršťovanie“ do pôvodnej veľkosti môže trvať dni či týždne.

4. Objaví sa únava a hlad

Počas pôrodu sa vám môže stať, že vás únava premôže a zaspíte. Len čo pôrod speje do finále, zoberiete posledné sily a do vytlačenia bábätka vložíte naozaj všetko.

Keď ihneď po pôrode opadne napätie, môže vás tak silne prepadnúť únava, že neudržíte oči otvorené. A hlad si vás v priebehu prvých 24 hodín tiež nájde. To je normálne, pretože počas pôrodu často nemáte chuť do jedla, do toho sa môže objaviť i vracanie. Samotný začiatok dojčenia a starostlivosť o dieťatko tiež dosť podporuje trávenie a zvyšuje našu potrebu živín.

5. Veľa vody

Ihneď po pôrode žena väčšinou „schudne“ až 6 kg. Ide o váhu dieťaťa, placenty a plodovej vody. Po 24 hodinách sa však konečne začnete zbavovať vody, teda opuchov. Len si všimnite, že dva dni po pôrode už nemáte opuchnuté nohy alebo takú bacuľatú tvár.

Takže jediné, na čo sa musíte pripraviť, je časté močenie a nadmerné potenie. Je to nepríjemné, ale výsledok stojí za to. Navyše do týždňa budete mať pokoj. 

6. Môže sa objaviť nočné potenie

Počas prvých týždňov po pôrode sa môže objaviť silné nočné potenie. Preto bude lepšie spávať na uteráku, ktorý pot rýchlo vsaje. Je to preto, že rýchlo klesá hladina estrogénu. A táto zmena hormónov si zahráva s reguláciou teploty vášho tela. Počas jedného, maximálne dvoch mesiacov sa všetko vráti do normálu. 

7. A je tu naládovosť

Trocha tréningu v zmenách nálad vás už zastihla v priebehu tehotenstva, to ale nie je nič proti tomu, aké blues môžete (ale nemusíte!) zažívať po pôrode.
V deň, kedy dieťatko vykukne na svet, budete najšťastnejšia na svete, ale počas prvých pár týždňov asi zažijete pár emocionálnych vzostupov a pádov.

Je toho totiž veľa, čo môže vyvolať kolísanie nálad: hormonálne zmeny, fyzické nepohodlie, nový režim, nesplniteľné požiadavky novorodenca, neodôvodnený plač dieťatka, nedostatok spánku...

Keď vám však bude pripadať, že sa necítite dlhšiu dobu vo svojej koži, radšej vyhľadajte pomoc čo najskôr. Zverte sa s pocitmi partnerovi alebo niekomu blízkemu. Porozprávajte sa tiež s gynekológom.

8. Bolesť hrádze

Hrádza, odborne perineum, je miesto medzi pošvou a konečníkom a pri väčšine vaginálnych pôrodov dochádza k jej pretrhnutiu či nutnému nastrihnutiu. Je to dosť bolestivé zranenie, ale pomerne rýchlo sa hojí. Najčastejšie do dvoch týždňov bolesť ustáva.

Zmierniť bolesť alebo urýchliť hojenie jazvy môžete vďaka sedacím kúpeľom v harmančeku. Vždy dbajte na to, aby jazva bola čistá, preto sa spočiatku sprchujte po každom použití toalety. 

9. Bolestivé močenie a zápcha

Ako pri vaginálnom pôrode, tak pri pôrode cisárskym rezom sa môže objaviť problém s vylučovaním. Močový mechúr môže byť spontánnym pôrodom pomliaždený alebo problémy s močením môže spôsobiť natrhnutá a bolestivá hrádza. Anestézia použitá pri sekcii môže spomaliť činnosť čriev.

A nielen ona, aj hormóny (napokon podobne ako v tehotenstve) činnosť čriev spomaľujú, a tak vlastne spôsobujú problémy so zápchou. Môžu sa tiež objaviť hemoroidy. Problematické močenie môže byť spôsobené aj povolením svalov, túto ťažkosť vyrieši jednoduché cvičenie tzv. Kegelových cvikov. 

10. Rýchle zmeny na prsiach

Aj keď sa vám to pred pôrodom zdá nemožné, po ňom sa zo dňa na deň môže veľkosť prsníkov zmeniť až o dve veľkosti. Ihneď po pôrode začínajú prsníky produkovať malé množstvo mledziva a dieťa sa prisáva väčšinou hneď na pôrodnej sále. Nemusíte sa však cítiť zle, keď vaše dieťa nebude o prsník javiť záujem a len si vás bude prezerať.

Zväčšené prsníky sprevádza bolesť, ňadrá sú napnuté, začervenané a horúce. Niekedy sa kvôli rýchlosti nalievania prsníkov objavujú zápaly, ktoré sú veľmi bolestivé, a v ňadre môžete nájsť zatvrdliny. Od bolesti si uľavíte častým dojčením, odsávaním, teplými obkladmi a jemnými masážami.

V prvých dňoch dojčenia sa tiež objavuje bolesť bradaviek, ale i tie si na cicanie bábätka časom zvyknú. Keď je bolesť veľká, môžu sa pri dojčení použiť dojčiace klobúčiky, ktoré bradavku chránia. 

11. Zmiznú nepríjemné ťažkosti

A nakoniec dobrá správa. Tehotenské ťažkosti, ktoré vás mesiace trápili, väčšinou zmiznú ako mávnutím čarovného prútika. Patria medzi ne pálenie záhy, tzv. tehotenská nádcha, krátky dych, bolesti v krížoch, bolesti panvových kostí, bolesť nôh a pod. A keď nezmiznú hneď po pôrode, s koncom šestonedelia či dojčenia určite áno. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma