AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo pre vás robí dojčenie?

Samozrejme, dojčenie v prvom rade prospieva vášmu bábätku, dodáva mu všetko, čo potrebuje pre zdravie a harmonický rast. Pravda, dojčenie má bonus i pre vás. Nehľadiac na to, ako dlho dojčíte, pozitívne pôsobí aj na vaše telo.
Čo pre vás robí dojčenie?

Pomáha znížiť predpôrodnú váhu

Dojčenie vytvára potenciál na zníženie váhy, záleží však na tom, ako a čo budete jesť. Produkcia jedného litra materského mlieka vyžaduje výdaj 1000 kalórií. Budete teda nútená mierne zvýšiť prísun kalórií.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Predškolák | Školák

10 situácií, ktorými vám deti niekedy lezú na nervy...

Opatrne so zložením potravy (starostlivo vyberajte, okrem váhy ovplyvňujete i zloženie materského mlieka, a to sa nemusí vášmu dieťaťu páčiť). Keď sa však budete stravovať bežne, produkciou mlieka začnete spaľovať tukové zásoby získané počas tehotenstva. 

Zmršťuje maternicu

Všetky ženy zaznamenajú po pôrode mierne kontrakcie, pravdaže, pokiaľ dojčia, s najväčšou pravdepodobnosťou pocítia oveľa silnejšie bolesti v podbruší v priebehu niekoľkých týždňov.

Opäť za to môže oxytocín, teda jeho zvýšená produkcia, ktorá spôsobuje bolestivé pocity. Čím silnejšie sú, tým rýchlejšie sa vaša maternica vráti k svojej pôvodnej veľkosti a polohe, čo vám pomáha na ceste späť k pred- pôrodným proporciám tela. 

Pomáha dobre spať

Pokiaľ zistíte, že počas dojčenia máte tendenciu zaspať rýchlejšie než vaše dieťa, bude to produkciou spánkového hormónu prolaktínu. Dobrou správou je, že tento fakt vám pomôže si rýchlejšie a kvalitnejšie odpočinúť.

Výskumy dokazujú, že dojčiace ženy spia v noci o 45 minút dlhšie než matky, ktoré kŕmia umelou výživou. Dojčiace ženy tiež vykazujú slabšie prí- znaky únavy. Áno, naozaj, hoci sa vám to nezdá! 

Prehýba chrbticu

Neignorujte svoju chrbticu počas dojčenia, mohlo by vám to spôsobiť vážne problémy. Pri dojčení má každá žena tendenciu nahýbať sa dopredu a tento nevedomý pohyb spôsobuje lukovité prehýbanie chrbtice, ktoré je príčinou bolestí. Neustále si preto kontrolujte polohu tela počas dojčenia.

Snažte sa sedieť v čo najvzpriamenejšej polohe. Dieťatko si trebárs ešte podložte vankúšikom, aby ste ho mohli k sebe ľahšie vyzdvihnúť a nie aby ste sa museli k nemu nahýbať. Meňte polohy pri dojčení v priebehu dňa. 

Zväčšuje prsníky

V priebehu tehotenstva a po pôrode sa môžu vaše prsníky zväčšiť až trojnásobne. Bradavky sa tiež stávajú výraznejšie a koža okolo nich získava tmavší odtieň.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Pôrod

Vlasy po pôrode: ako im vrátiť kondíciu

To všetko preto, aby bábätko mohlo ľahšie nájsť zdroj potravy. Len čo s dojčením prestanete, vaše prsníky sa vrátia do pôvodnej veľkosti a tvaru. Využite ich teda na maximum, dokiaľ je to možné... 

Chráni vaše kĺby

Pokiaľ budete dojčiť po dobu aspoň 12 mesiacov počas celého života, znížite tak minimálne o 20 % riziko vzniku reumatoidnej artritídy. Čím dlhší čas budete dojčeniu venovať, tým nižšia bude pravdepodobnosť výskytu tohto kĺbového ochorenia. 

Znižuje riziko rakoviny prsníka

Dojčenie pomáha znižovať riziko vzniku rakoviny prsníka pred príchodom menopauzy. Toto začína platiť už po obyčajných dvoch týždňoch dojčenia. Samozrejme, čím dlhšie budete dojčiť, tým silnejšia bude i ochrana.

Pracuje na objednávku

Spočiatku vaše telo produkuje materské mlieko neustále a vy máte stále mokrú bielizeň od toho, ako uniká. S tým pomôžu špeciálne vložky do podprsenky. Počas krátkej doby sa však vaše telo naučí vytvárať mlieko „na objednávku“.

Únik sa potom dostavuje len vo chvíľach, kedy má vaše dieťa potrebu prísunu potravy – a tiež počas sexu. Pri oboch situáciách telo uvoľňuje oxytocín a často je vďaka tomu mierne zmätené, preto mlieko tvorí a tvorí...

Dodáva sebavedomie

Zvýšená hladina oxytocínu, spôsobená dojčením, sa zvykne spájať so zdôraznenou túžbou pochváliť sa svojím dieťatkom. Stávate sa ochranárkou, a to neskonale pyšnou, miestami až agresívne...

Pozri sa, svete! Vaše emócie vám nepovolia pozerať sa sama na seba s nadhľadom, ale to postupne odznie. 

Znásobuje mozgovu kapacitu

Dojčenie chráni bunky vášho mozgu a môže pomôcť redukovať riziko vzniku Alzheimerovej choroby v neskoršom veku. Je to preto, že dojčenie zlepšuje inzulínovú citlivosť v tele, teda aktivitu spojenú s touto chorobou. 

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Dojča

Sex po bábätku: všetko čo by ste mali vedieť

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma