AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo očakávať od prvého obdobia po tehotenstve?

Asi pre každú jednu ženu je toto obdobie najkrajšou časťou v jej živote. Veď priviesť na svet dieťa, ktoré pochádza z matkinho lona je najkrajší dar prírody. Odhliadnuc od toho všetkého sa každá jedna teší aj na to, že si odpočinie od váhy, ktorú v priebehu 9 mesiacov nosila a od ďalších iných vecí, ktoré sú súčasťou tohto zázračného obdobia.
Čo očakávať od prvého obdobia po tehotenstve?

Kedy sa vráti vaše telo do normálu?

Samozrejme, že to všetky ženy veľmi dobre vedia, v dobe šesť až osem týždňov sa telo a najmä maternica dáva do normálu. Niekedy sa tento čas, kam patrí aj menštruácia, môže líšiť v závislosti od toho, či žena kojí. Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste sa vyhli používaniu tampónov, pretože vaše telo sa stále lieči a tampóny by mu mohli spôsobiť traumu.

Samozrejme, že to všetko môže závisieť aj od pôrodu a prípadných komplikácii pri ňom. Aj ten sa dá zmierniť pôrodníckym gélom, vďaka ktorému budú trecie sily oveľa menšie a príchod dieťatka príjemnejší.

Okamžitý komfort nečakajte

Či ste dieťa rodili vaginálne alebo cisárskym rezom, môžete po pôrode očakávať určité krvácanie a vaginálny výtok. Vaše telo pokračuje v zbavovaní sa krvi a tkanív, ktoré ležali v maternici počas tehotenstva. Z tohto dôvodu je vhodné myslieť aj na to, či si vyberiete bavlnené obliečky, ktoré sú príjemnejšie a postarajú sa o váš komfort počas pobytu v posteli.

Samozrejme, že by ste mali myslieť aj na psychickú pohodu, ktorá sa nakoniec prenesie aj na vaše dieťatko. Preto si v prvých dňoch po návrate z pôrodnice užívajte pozornosť manžela, pohodlne sa usaďte na vašu pohovku a venujte sa svojmu potomkovi, ktorý to predsa potrebuje najviac.

Účinná antikoncepcia?

Ako sme už spomínali, ženy, ktoré koja nedostanú menštruáciu tak skoro. Svojim spôsobom by to mohla byť aj určitá forma antikoncepcie, no brať by sme to tak nemali.

Tento cyklus závisí od hormónov vo vašom tele. Hormóny potrebné na produkciu materského mlieka (známe ako prolaktín ) môžu potláčať zasa reprodukčné hormóny, čo znamená, že sa nemusíte tak skoro dočkať ani ovulácie. Doprajte si odpočinok a pokoj, na ktorý máte niekoľko týždňov nárok, len tak sa telo dokáže so všetkými zmenami vyrovnať najlepšie. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma