AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo dokáže zlomiť aj silné ženy

Pôrodom sa nič nekončí! Práve naopak, všetko sa ešte len začína... Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čoho sa najviac boja ženy po pôrode? Strašiakom doby je popôrodná depresia. A tá rozhodne neohrozuje iba bežné ženy. Svoje by o tomto nebezpečnom trápení vedela porozprávať aj nejedna celebrita.
Čo dokáže zlomiť aj silné ženy

Čas, kedy chcete svoje očakávané bábätko rozmaznávať a pestovať si ho, sa môže zmeniť na nočnú moru. Namiesto radosti a šťastia vás ovládne melanchólia a depresie či dokonca nenávisť voči všetkému a všetkým. Takéto hororové scenáre sa nevyhýbajú nikomu. Ani slávnym mamičkám... Bohatstvo, luxus, pomocný personál a blahobyt nezaručia, že sa im takéto starosti vyhnú. Svet slávnych eviduje mnoho prípadov, keď novopečené mamičky bojovali s psychickým problémom. Táto téma by preto určite nemala zostať tabu a dokonca možno práve vďaka úprimným prominentkám sa o popôrodnej depresii rozpráva čoraz hlasnejšie, otvorenejšie.

Princezná Diana

Kráľovná ľudských sŕdc, matka dnes už dospelých princov Williama a Harryho, je dôkazom toho, že nepríjemnosti nechodia po horách ale po ľuďoch. Princezná Diana trpela počas svojho života mnohými depresiami i poruchami príjmu potravy. Jedna z tých depresií, o ktorej hovorila, bola aj popôrodná. Jej stav sa zhoršoval a rodinný život a manželstvo s princom Charlesom, následníkom britského trónu, sa jej rozsypal ako domček z karát. Jej príbeh potvrdzuje, že ženy, ktoré sú vystavené stresu a na očiach verejnosti, sú ľahšou obeťou popôrodnej depresie. K ďalším rizikovým faktorom patrí nedostatočná podpora rodiny, nízky vek v čase tehotenstva či genetická predispozícia na depresiu.

Gwyneth Paltrow

Príznaky popôrodnej depresie sa u herečky objavili až po narodení jej druhého dieťaťa. Syn Moses prišiel na svet na jar 2006. Narodenie druhého dieťaťa bolo úplne odlišné. Nedokázala sa tešiť tak, ako to bolo pri jej prvom dieťati. Pri dcérke Apple, ktorú porodila v roku 2004, takýto stav absolútne nepoznala. V rozhovoroch pre médiá priznala, že popôrodná depresia má rôzne odtiene a rozhodne o nej treba hovoriť.

Farbisto opísala, že po narodení syna sa cítila ako zombie - nemohla dostať zo seba žiadne emócie. Gwyneth patrí k najchudším herečkám Hollywoodu a v tej dobe bola len kosť a koža. Jej vtedajší manžel a otec oboch detí Chris Martin, frontman skupiny Coldplay, jej vnukol myšlienku, že môže ísť o tento druh depresie. Blondínka chcela vždy otvorenými rozhovormi prispieť k odtajneniu tejto tabuizovanej témy. Chcela sa stať inšpiráciou pre ženy, ktoré na depresiu po pôrode trpeli a inšpirovať ich k tomu, aby vyhľadali odbornú pomoc.

Courteney Cox

Depresia sa u nej prejavila až rok po pôrode. Sama je preto dôkazom, že tento druh choroby nemusí u žien nastúpiť bezprostredne po pôrode. Po narodení dcérky Coco, ktorej otcom je herec David Arquette, nezaregistrovala nič. Prvé prejavy si všimla, keď mala dcérka šesť mesiacov a naplno sa depresia prejavila až po oslave jej prvých narodenín.

Pre médiá otvorene priznala, že za depresiou stojí hormonálna nerovnováha, ktorú zažíva každá žena v tehotenstve a po ňom a že to nie je nič, za čo by sa malo nežnejšie pohlavie hanbiť. Paradoxom je, že Courteney sa snažila dlhé roky otehotnieť, a tak je Coco skutočne vytúžené dieťa.

Brooke Shields

Slávnu mamičku synov Rowana a Griera, jej problém s popôrodnou depresiou dokonca inšpiroval napísať knihu. Dala jej názov Down Came the Rain: My Journey Through Postpartum Depression. Snaží sa robiť veľkú osvetu a vracia sa k tejto téme vo väčšine rozhovorov pre médiá. Priznala, že popôrodná depresia je jedna z tých vecí, ktoré si síce ťažko priznávame, no ona naozaj existuje a vie sa rázne prihlásiť.

Sama priznala, že problém možno je, že žena z každej strany počúva, ako byť matkou je to najprirodzenejšie, no nie všetky ženy - matky sú o tom aj vnútorne presvedčené. A možno práve z toho boja a tlaku okolia prichádza mamička k stavom dezilúzie a beznádeje. Zároveň upozorňuje na to, že ľudia by si stavy depresie mali priznať a nedusiť ich v sebe, pretože to celý problém iba zhorší. Pre Brooke bol podľa jej vlastných slov najdesivejší pocit, keď sa pozerala na vlastné dieťa a necítila vôbec nič.

Lisa Rinna

Herečka si s popôrodnou depresiou užila viac, než dosť. Má dve dcéry Delilah a Ameliu. Časy, keď na depresiu trpela, boli veľmi ťažké. Svojho manžela dokonca prosila, aby pred ňou schoval všetky zbrane a nože. Rovnako ako iné celebritné mamičky vyhľadala odbornú pomoc.

Alanis Morissette

Speváčka dopĺňa zoznam celebritných mamičiek, ktoré sa popasovali s touto nepríjemnou skúsenosťou. Má dve deti a o tomto probléme nemala problém hovoriť otvorene. Jednoznačne je zástancom toho, aby žena, ktorá pocíti tento problém, čo najskôr vyhľadala odbornú pomoc.

Hayden Panettiere

Medzi tie menej šťastné mamičky sa dostala aj Hayden. Po narodení dcérky Kaye sa niekoľko mesiacov snažila bojovať a svoj problém tajila, no nakoniec a rozhodla vyhľadať odbornú pomoc. Dokonca to bolo až také vážne, že dobrovoľne nastúpila na liečenie. Po absolvovaní liečby v jednom televíznom rozhovore priznala, že je to niečo, čo zažíva veľa žien, no forma, akou žena depresiu prežíva, je rôzna a špecifická pre ňu samu.

Upozorňovala na to, že ženy by si mali uvedomiť, že na starostlivosť o dieťa nie sú samy a ak sa rozhodnú, popôrodná depresia sa dá úspešne liečiť. Život je nevyspytateľný a herečka sa paradoxne práve s týmto problémom stretla aj v jednej zo svojich hereckých úloh, keď hrala country speváčku v seriáli Nashville (2012). Nežná malá blondínka tvorí pár s drsným mužom, ukrajinským boxerom Vladimírom Kličkom, ktorý je jej veľkou oporou a o dcérku, keď je to potrebné, sa postará rád.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma